Żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych
61
Mniej kalorii
Przede wszystkim większość kotów żyjących w domu ma tendencję do tycia. Dotyczy to zarówno kastratów, jak i mruczków niepoddanych temu zabiegowi. Koty kastrowane mają nieco wolniejszy metabolizm, a ich dojrzały wiek powoduje, że ruszają się znacznie mniej niż wówczas, gdy były kociakami. Zawsze należy dopasować kaloryczność spożywanej karmy do trybu życia naszego zwierzaka. Nadwaga to duży problem, dlatego jeśli nasz mruczek ma do niej tendencję lepiej przestawić go na mniej kaloryczną karmę typu „light” (odtłuszczona) np. Biomill Light. Obniżoną kaloryczność mają także karmy „indoor” (dla kotów żyjących w domu) np. Royal Canin Indoor. Liczbę spożywanych kalorii możemy redukować również ograniczając ilość spożywanej karmy.
W żywieniu kota kastrowanego, oprócz jakości pokarmu, zwracajmy uwagę przede wszystkim na kaloryczność karmy, a także na odpowiednie zbilansowanie sodu, fosforu, magnezu i wapnia.Pokarm przeznaczony dla kociąt („kitten”) ma być w założeniu podawany zwierzakom do 12 miesiąca życia, jednak jeśli wykonamy zabieg kastracji wcześniej powinniśmy zastanowić się nad zmianą pożywienia. Karmy typu „kitten” są dość kaloryczne, dlatego nie jest wskazane podawanie ich kastratom i kotom dorosłym. Może oczywiście zdarzyć się tak, że nasz mruczek będzie miał doskonałą przemianę materii lub będzie bardzo ruchliwy, wówczas nie ma sensu nadmierne ograniczenie kaloryczności posiłków.Większość producentów karmy dzieli swoje produkty na te przeznaczone dla kociąt, kotów dorosłych i starszych. Wśród pokarmów dla kotów dorosłych możemy znaleźć karmy bardziej i mniej kaloryczne. Pożywienie zawierające około 20% tłuszczu będzie bardziej kaloryczne niż to, które zawiera np. 14% i mniej, dlatego zawsze uważnie czytajmy skład i analizę podane na opakowaniu. Karmy typu „light” mają w swoim składzie dużo błonnika pozwalającego uzyskać uczucie sytości bez dostarczania kalorii, co jest wskazane w przypadku wiecznie głodnych mruczków. W zależności od potrzeb możemy podawać naszemu kotu pokarm bardziej lub mniej kaloryczny. Musimy także kontrolować ilość zjadanej przez mruczka karmy i w ten sposób ograniczyć mu liczbę dostarczanych kalorii do niezbędnego minimum. Każdy producent podaje na opakowaniu tabelę z zalecanymi dawkami, musimy jednak pamiętać, że koty, które mało się ruszają z reguły potrzebują troszeczkę mniej pokarmu.
W razie konieczności odchudzenia naszego mruczka udajmy się po poradę do lekarza weterynarii, być może konieczne będzie czasowe przestawienie naszego pupila na specjalną dietę. Wybierając pokarm dla kota starajmy się kupować karmę wysokiej jakości, która dostarczy naszemu pupilowi składników odżywczych, a nie tylko zapcha jego brzuszek bezwartościowymi wypełniaczami. Trzeba także uważać przy podawaniu gotowych karm mokrych, gdyż są one niejednokrotnie dość kaloryczne. Pokarm mokry zawierający 5% tłuszczu będzie opowiadał karmie suchej z mniej więcej 20% zawartością tłuszczu. Warto także zwrócić uwagę na kaloryczności podawanych kotu smakołyków i dodatków.
Zawartość minerałów
Koty mają bardzo wrażliwy układ moczowy, wiele z nich choruje na zapalenia pęcherza, duża część zapada na schorzenia związane z wytrąceniem się kryształów. Powstawanie kryształów i kamieni moczowych ma związek z dietą, ale nie tylko; trzeba także podkreślić, że na choroby układu moczowego zapadają także koty niekastrowane. Nie do końca jest jeszcze wyjaśniona przyczyna tych schodzeń, wielu weterynarzy wskazuje na czynniki genetyczne, oprócz tego znaczenie ma także masa ciała i ilość zażywanego ruchu. Im bardziej sprawny i szczupły jest nasz mruczek tym lepiej. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest spożycie wody, ważne jest by kot pił dużo, z tego względu część osób poleca dietę złożoną z karmy mokrej, jako najlepszą profilaktykę schorzeń pęcherza. Możemy jednak znaleźć na rynku także wiele dobrej jakości karm suchych, które w połączeniu z wypijaniem dostatecznej ilości świeżej wody również będą dobrym pożywieniem.

Royal Canin posiada w swojej ofercie linię karm dla kotów sterylizowanych, dostosowaną do wieku kota.
Bardzo duże znaczenie ma zawartość w diecie niektórych pierwiastków; najpopularniejszymi kryształami są tzw. struwity, czyli fosforany amonowo-magnezowe, z nazwy wynika zatem, że ilość magnezu i fosforu w diecie ma znaczenie. Drugim, często spotykanym typem kamieni są szczawiany wapnia, co sugeruje, że kontrolowany poziom wapnia również jest istotny. Musimy przy tym wziąć pod uwagę, że ze względu na różnice pomiędzy naszymi mruczkami może się okazać, że dieta, która u naszego kota przyczyniła się do problemów, nie musi być wcale szkodliwa dla innego, gdyż stopień wchłaniania pierwiastków przez organizm jest różny. Ostatnim bardzo ważnym elementem jest pH moczu, które u kota ma bardzo wąski zakres i powinno wynosić około 6-6,5. Odchylenie od tej normy w górę może powodować wytrącenie się struwitów, w dół zaś – szczawianów wapnia. Ważnym pierwiastkiem jest także sód, którego nadmierne spożycie może przyczyniać się do schodzeń nerek, dlatego m.in. nie powinno się podawać kotom solonych pokarmów. Kontrolowany poziom sodu i fosforu jest szczególnie istotny w przypadku kotów starszych, gdzie profilaktyka schorzeń nerek jest bardzo ważna.
W profilaktyce schorzeń pęcherza i nerek, oprócz odpowiedniej diety i ruchu, bardzo ważne jest regularne wykonywanie kontrolnych badań moczu i krwi, najlepiej raz w roku oraz za każdym razem, gdy jest to wskazane. Wartość pH moczu kotów, które mają tendencję do tworzenia się kryształów możemy kontrolować nawet w domu, za pomocą specjalnych pasków od czasu do czasu uzupełniając nasze domowe pomiary badaniem laboratoryjnym. Nie należy bagatelizować żadnych problemów związanych z oddawaniem moczu przez kota; załatwianie się poza kuwetą lub częste oddawanie małych ilości moczu powinny być sygnałem do przeprowadzenia koniecznych badań. Laboratoryjne badanie moczu kosztuje kilkanaście złotych, nie jest to duży wydatek, a może pomóc w porę rozpocząć leczenie naszego mruczka. Ignorowanie problemów z pęcherzem może doprowadzić do bardzo groźnych dla kota schorzeń łącznie z zablokowaniem cewki moczowej.
Żywienie kotów kastrowanych, czyli jakość ma znaczenie
Wielu weterynarzy poleca specjalne karmy dla kastratów, które można kupić w ich gabinetach oraz w niektórych zoologicznych sklepach internetowych. Trzeba podkreślić, że podawanie takiej karmy wcale nie daje 100% gwarancji, że nasz kot nie będzie miał problemów z pęcherzem. Pokarm ten jest zbilansowany i uwzględnia wszystkie opisane wyżej potrzeby kotów dorosłych: niska kaloryczność, odpowiednie proporcje minerałów, a także pomaga utrzymywać właściwe pH moczu, jednakże takie właściwości ma również wiele karm, które znajdziemy w zwykłym sklepie zoologicznym, a ich cena jest niejednokrotnie bardziej korzystna. Praktycznie wszystkie karmy wysokiej jakości znanych producentów takie jak Royal Canin, Hill’s, Acana, Sanabelle, czy z „mokrych” Animonda i wiele innych, są przystosowane do potrzeb kotów kastrowanych. Wszystkie zawierają kontrolowany poziom magnezu, wapnia, fosforu oraz sodu, pomagają utrzymać prawidłowe pH, możemy wśród nich znaleźć także pokarmy niskokaloryczne. Podając kotu gotowy lub domowej roboty pokarm dobrej jakości i odpowiednio zbilansowany mamy pewność, że żywimy go prawidłowo. Wybierając karmę dla kota sugerujmy się składem i analizą pokarmu, co pozwoli nam w każdej sytuacji dobrać odpowiednie pożywienie dla naszego pupila.
Witam…można znaleźć u Państwa wiele ciekawych artykułów ale w tym są pewne nieścisłości.Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak karma dla kastratów to chwyt marketingowy…po drugie jako przykład takiej karmy podajecie Państwo RC…gdzie jest ok 46% węglowodanów a białko w większości pochodzi z kukurydzy – czyli jest nieprzyswajalne …już nie wspomnę iż konserwowany jest BHA!. Karmę leczniczą powinno podawać się dopiero jeśli są jakieś oznaki iż kot potrzebuje takiej karmy…dlatego tak ważne są badania krwi i moczu a nie na ślepo podawanie karmy „dla kastratów”
Po przeczytaniu wcześniejszego państwa artykułu o roli białka z diecie zwierzaka jestem trochę zdziwiona tym co znalazłam w tym artykule!
Pozdrawiam
Artykuł jest swiadectwem na to ze jest to reklama Royala. Jeśli Royal jest karmą wysokiej jakości to śmiech na sali. Wstyd te brednie pisać!
Nie wymadrzja sie ze ROYAL jest zla karma! Moje koty rylko ta karme jedza.
Jestem ciekawa jaka karme propagujesz ze jest lepsza, czekam na odpowiedz.
Koty to miesozercy. Karma na bazie zboża to duży błąd. Pełni rolę zapychacza i niekorzystnie wpływa na zdrowie kota. Sugeruję kupować karmy bezzbozowe. Wybór firmy to kwestia indywidualna. Różnica między karmą zbożową a bezzbozowa to głównie cena
To bardzo współczuję pani kotom. Proszę poczytać skład tej karmy, mięsa to praktycznie w tej karmie nie ma. A króluje kukurydza, ryż i pszenica której koty nie trawią. Proponuję wypróbować inne znacznie lepsze karmy dla kotów. Niektóre są znacznie droższe jak power of nature ale są tańsze i też dobre jak purizon czy josera. Są to karmy przede wszystkim BEZ zbożowe! Z dużą zawartością mięsa i takich karm należy szukać. Wybór jest dość duży a wszelkie kit katy, whiskasy i royale omijać z daleka. Pozdrawiam.
Zgadzam się w 100%. Ważne z czego składa się karma a nie czy jest na niej napisane że dla kastratow itd. Osobiście kupuje dla swojego „Sybiraka”:) sucha karma firmy APPLAWS. To nie reklama, suche fakty. Karma zawiera 80%!!!! mięsa i NIE zawiera zbóż. Cena niższa znacznie niż karm RC a zawartość nieporównywalna. Unikać węglowodanów, jalowych zbóż i patrzeć na zawartość mięsa. A napis dla jakiego rodzaju kotów nie ma żadnego znaczenia. Pozdrawiam;)
Dziękujemy za dobre słowo o naszych artykułach – zawsze miło coś takiego usłyszeć 😉
Jeśli chodzi o karmy dla kastratów to po części trzeba się zgodzić, że karmy typu sterilised są wytworem marketingowym, gdyż większość karm dla kotów domowych jest tworzona z myślą o kotach kastrowanych (obniżona kaloryczność, dobór mikroelementów etc – im więcej tych czynników jest dostosowanych dla potrzeb kotów po kastracji tym lepiej). Piszemy o tym w artykule.
Trudno się jednak nie zgodzić z Panią, że nie można na ślepo stosować danej karmy dlatego, że kot jest kastrowany – nawet po zabiegu każdy kot ma swoje indywidualne potrzeby (jeden kot ma bardziej wrażliwy pęcherz, inny łatwiej nabiera wagi itd) – zawsze trzeba zwierzaka obserwować, wykonywać okresowe badania i oceniać czy dana karma mu służy
Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne, to z przepisu lekarza stosuje się tylko diety. Linie bytowe (czyli np. Royal Canin Young Male etc) są tak na prawdę zwykłymi karmami. Tworzone są z powodów marketingowych (aby weterynarze je chętniej polecali). Działają one dokładnie tak samo jak linie karm bytowych sklepowych.
Nasz kocur był wykastrowany jak miał ok.1,5 roku.Piszę „około” bo to jest przybłęda. Zaczął u nas pomieszkiwać aż w końcu się u nas zadomowił. Jednak nadal jest to kot wychodzący. Po kastracji zostaliśmy poinstruowani o KONIECZNOŚCI stosowania odpowiedniej diety (RC – sterilised) i absolutnie żadnej innej karmy. Problem jest w tym, że nasz rudzielec jest STRAAAASZNIE wybredny i żadnej karmy weterynaryjnej nie weźmie do pyska. Niestety po roku (chyba trochę za wcześnie?!) wyniki krwi miał wręcz tragiczne – białko, kreatynina i mocznik we krwi poza górną granicą czyli nerki są w opłakanym stanie. Zgodnie z informacjami od weterynarza karma ma mieć jak najmniej białka, fosoranów i innych – oczywiście ze wskazaniem na w/w producenta karm. Niestety – dla naszego rudzielca karmy lecznicze są totalnie niezjadliwe.Może cały dzień się wydzierać z głodu a karmy nie tknie.Szukałem karmy z jak najmniejszą ilością białka i innych zabronionych dla kota minerałów. Najśmieszniejsze jest to ,że zawartość np. białka jest prawie najwyższa właśnie w karmach dla kotów dla „nerkowców” – 32% . Jaka tu logika? Niestety mając świadomość, że kot długo nie pożyje – daję mu jedzenie, które w miarę akceptuje – oczywiście po weryfikacji analizy składu – min. białka, fosoranów (np. Felix, które w miarę toletuje ).Trochę już analizowałem rynek karm dla kotów i stwierdzam, że te najbardziej znane i popularne na rynku są naprawdę niezłej jakości. Czy bezwzględnie trzeba „wmuszać ” kotu śmierdzącą i znienawidzoną karmę tylko dlatego ,że „podobno” jest zdrowsza?
Dzień dobry! Czytam pański artykuł z dużym zrozumieniem, ponieważ kiedyś miałam takiego kotka co to potrafił przyjrzeć z głodu, a nie wiął do pyska czegoś czego nie lubił. Skończyło się tym, że szkodziło mu wszystko. Weterynarze byli bezsilni i winili za stan kota mnie. Niestety mruczek pożegnał się z tym światem. Teraz mam kotki mniej wybredne, ale też od początku zmieniam karmy jak często mogę. Mają nawet po kilka do wyboru. Ale jak jakaś smakuje nad wyraz, to wcale nie nie dostają jej częściej. Ale nie o tym chciałam… Mam taki pomysł, może zadziała. Proszę spróbować mieszać karmy. Stopniowo, dosypywać od bardzo niewielkiej ilości ale sukcesuwnie. W ten sposób może uda się mruczka przestawić, a na czas zdrowienia można spróbować gotować mięso. Jak wyniki będą lepsze, wrócić do karmy suchej. Tak czy siak trzymam kciuki. Powodzenia
Ja tez mieszam karme ale ja nie mam zadnego klopotu z podaniem karmy wszystkie karmy mi jedza tak nauczulam od maluskiego ze podawalam zeby puzniej nie bylo rozwodnienia i tak jest zazwyczaj gotuje im kurczaka i mieszam z wolowym surowym a maja dosyc spora dawke tego surowego miesa mielonego z ziolami czystkiem i marchewka potarta to im wystarcza opro tego dostaja witaminy i jak mysle to kociaki mam energiczne same przynosza pleczki zebym im zucala do tego mam 4 kociaki wykastrowane jedza caly czas tylko w nocy spia jak male dzieci nie moge narzekac sa kochane jeszcze sie domagaja same o jogord naturalny wiec po duzej lyzce daje im na noc opiszcie czy dobrze robie czy zle chce poznac wasza opinie dziekuje
„Niska zawartość białka w diecie może wyrządzić wiele szkód ? zahamować proces rozwoju organizmu, wzrostu mięśni i gromadzenia rezerw energii, a także spowodować ogólne osłabienie i zaburzenia pracy jelit”. Mark01 to chyba coś jest nie tak z tym twoim kotem, ponieważ z tego co czytałem to białko jest bardzo ważne dla rozwoju kota.
Witam,
Dzisiaj kupiłam karmę Royal Canin sterylised Apetite control 7+. Jakimś cudem nie zwróciłam uwagi na to 7+ 🙁 mój kotek ma dopiero 3,5 roku i sporą nadwagę (kastrat siedzący w domu). Stąd moje pytanie, czy podawanie mu karmy dla kotów starszych może mu zaszkodzić? Niestety nie mam możliwości wymiany, a karma do najtańszych nie należy..
jak najbardziej mozesz mu dac tak a karrmę – ta dla seniorów jest nawet zdrowsza niz dla mlodszych kotow, bo dostosowana do kotow, ktore sie mniej ruszaja i zaczynaja byc wrazliwe na rozne rzeczy. Poza tym, przeciez nie przestawiasz sie na stale na te karke, a tylko czasowo.
Witam
Mam putanko.W czwartek wysterylizuję moją Punię ma ona dopiero siedem miesięcy i nie wiem jak ją karmić.Karmą dla juniora z racji wieku czy już dla dorosłych a może kupić jedzonko specjalne dla sterylizowanych
Pozdrawiam
Przeczytaj dokładnie artykuł, tam jest odpowiedź. Ludzie, co z wami!?
mam 2 koty które zamierzam wysterylizować, wykastrować.Kocurek po zabiegu będzie miał 6-7 miesięcy…Jaką karmą powinnam go karmić? Junior, zwykłą dla dorosłych czy dla po sterylizacji?
Jeszcze jedno: czy karmy whiskas, kitket są rzeczywiście nie zdrowe? Jakiej firmy powinnam kupować(saszetki, suchej)karmy?
Witam mam pytanie do zwierzakom.pl no to skoro to tylko chwyt reklamowy te karmy dla sterylizowanych kotow to co znaczy ze mozna kupic zwykla karmw kiti ket czy whiskas? czekam na odp 🙂
Karmy typu whiskas nie polecamy żadnemu kotu – mają za dużo zboża w składzie i praktycznie nie mają mięsa. Każdy kot powinien dostawać posiłek najwyższej jakości, z dużą ilością składników mięsnych.
Witam! mam kocura i kotkę, rodzeństwo 14m-cy,po sterylizacji/kastracji, nie mają problemów z wagą, bardzo aktywne 🙂 Po zabiegach wet poinformował mnie, że kocur musi być WYŁĄCZNIE na suchej karmie RC urinary, kotka też może ja jeść. Zastosowałam się do zalecenia. Koty nie narzekają. Jednak od pewnego czasu zauważyłam, że kotka robi zbyt „luźne kupki” Skład karmy też nie jest powalający, zapach trochę podkręcony. Ogólnie nie jestem przekonana. Najchętniej podawałabym karmę wolna od zbóż, GMO, bez konserwantów i ulepszaczy. Kotka doskonale toleruje Orijen i Acanę (problem „kuwetowy” znika), ale co z kocurem ? Czy jest to pokarm, który uchroni go przed problemami z drogami moczowymi. Ew. jaka karmę polecacie tak żeby i kocur i koteczka były zadowolone, i zdrowe. dwie różne odpadają, bo futrzaki uwielbiają kilkukrotnie w trakcie posiłku zamieniać się miskami 🙂 Proszę o radę!
Acana jest rewelacyjna jedli chodzi o skład natomiast wet poleca karmę rc bo mu za to płaca . Rc ma zboża i nie jest najlepsza dla kotka. Polecam poza acana jeszcze carnilove . Kotki powinny mieć dietę bezzbozowa
Witam. Trzeba sterylizowanego kota jak i każdego podopiecznego obserwować. Poza tym koty mniej ruchliwe – to pojęcie jest względne – przecież każdy kot będzie ruchliwy jak będzie miał co gonić.
Taka jego natura – jednorodne żywienie lub zbyt obfite. Mam dwa koty i porównanie. Główne zalecenie jaki nie podkreśla artykuł – mniej a często.
Karmy tylko suche – ja bym nie dał rady jako ssak a myślę że w warunkach naturalnych kot nie mógł by jeść jednorodnego jedzenia.
Zamiana misek – jeśli masz dwa i jak zwykle z drugiej smakuje lepiej 🙂 choćby to samo. Możesz zacząć izolować koty – nawet delikatnie forsować aby nie jadły z drugiej. Jeśli to jest procesem leczenia. Daj obu kotom kiedyś kawałek surowego mięsa wymagającego „dłuższego glamania” prawdopodobnie pójdą do swoich kątów każdy oddzielnie.
Moj kotek jest wykastrowany i nadal dostaje ta sama karme co prze i wszystko jest ok.:) pozdrawiam
Witam,jestem tu nowa.
Mam pytanie do zwierzakowo.pl i innych.
Ostatnio kupiłam przysmaki dla mojego kota [ jest to roczny kocór,kastrat,prawdopodobnie mieszaniec egipskiego mau chociaż weterynaż powiedział że może być czystej krwi bo wszystko ma z tej rasy oprucz maści,tak jakby komuś zmieszały się dwa koty innych maśći,koleżanka mamy wraz z mężem podzas jazdy samochodem prawie by go przejechali,miał wtedy ok.miesiąca,koleżanka mamy umyła go i nakarmiła,ale nie mógł u nich zostać bo kotka go nie tolerowała więc my go przygarnęliśmy ] są to przysmaki ‚Heart Breakers – Softleys’Przysmaki te zawierają ponad 90% pysznego soczystego mięsa,nie zawiera zbóż i cukrów,produkty pochodzenia zwierzęcego 91,4% (4% kaczka )drożdze,produkty pochodzenia roślinnego.Składniki analityczne: wilgotność 33.0%,białko surowe 47.0%,zawartość tłuszczu 10.0%,włukno surowe 1.5%,popiół surowy 5.5%
Co sądzicie o tych przekąskach? są one dobre dla kotów które nie tolerują i mają alergię na zboże.
Jeśli ktoś wie o jakie przekąski mi chodzi to było by miło gdyby powiedział co o nich sądzi i czy są także karmy suche i mokre z tej firmy z podobnym składem.
I czy dobre dla kastrata,bo mój kot je uwielbia,na sam widok apakowania nawet pustego łasi się i prosi aby mu dać.
Pozdrawiam 🙂
Na forach internetowych proszę pisać bez błędów ortograficznych, a potem będziemy dyskutować.
Rozumiem, że jesteś uczulona na poprawność językową, ale wystarczyła grzeczna uwaga, a nie wykluczenie z „rozmowy”…… kultura osobista jest równie ważna jak poprawność ortograficzna czy gramatyczna.
Ty! Weź się goń i nie pouczaj ludzi!
Przyjemniej by było bez zbędnej złośliwości, Pozdrawiam.
Moja kotka jest po sterylizacji i ma chyba lekką nadwagę. To półrasowy syberian. Nie wiem, ile powinien ważyć mój kot, ani ile kg karmy suchej jeść. Rodzaj mam ale nie pisze dziennej dawki. Proszę o odp.
Mój kociak o mokrych karmach nie chce nawet słyszeć. Muszę mu mielić różne gatunki mięsa: wołowina, kurczak, serduszka, żołądki. Taką mielonkę wcina ze smakiem. Do tego ma suchą karmę Royala dla kastratów.
Jak dla mnie ilość przydatnych informacji jest znikoma! Same reklamy „najlepszych firm”. Ja nie chce podawać im tą marketingową papkę, pod nazwą artykułu „żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych” spodziewałam się dokładnego opisu diety kociej przygotowywanej w domu. Mięso które należy wybierać, ilość posiłków, objętość posiłków, proponowane sposoby przyrządzania (czy wręcz surowe), nawet przykład tygodniowej diety! To posiłki przygotowywane w domu są najwyższej jakości, bez spulchniaczy, wypełniaczy, konserwantów. To na nich kot dożyje 25 lat. Sama nie jem takich sztucznych dodatków, a kotom będę dawała. Skandal.
brawo
Sinkon zgadzam się z tobą kobieto,surowe mięsko jest najzrowsze ,tylko unikajmy wieprzowiny. Nie od dziś pracuję w sklepie zoologicznym i szczerze.. obserwuje problemy moich klientów i ich zwierzaków.
Royal Canin odradzam…ten sam producent co robi kitiket, whiskas,pedigree,frolic…unikajcie tych karm bo wasze kotki i pieski prędzej czy później będą bardzo chorowały.Bulwersuje mnie osobiście ze lekarze weterynarii proponują szkodliwą karmę z której mają wycieczki za granicę i niezłe dochody, mało jest lekarzy którym naprawdę zalezy na dobru zwierzęcia,przykre to prawda.Polecam Acana , Sanabell,Purina moze byc,Animonda,Miamor ma sporo mięska.Wild porównywalna do Orijen bardzo mięsne.
Wracając do tematu Royal Canin…ludzie w tej karmie jest mąka kukurydziana i przenna i 0,00% mięsa…po za tym dodatki, minerały 2 witaminy, substancje zapachowe i smakowe.Ona powoduje alergie juz nie mówiąc o nowotworach…lekarze o tym wiedzą..ale zawsze są karmy odczulające Royal canin!!…zbawienie ….niezły interes co..
Ale otóż dlaczego znalazłam się na tej witrynie.Wciąż od kilku lat próbuję zrozumieć czym rózni się karma dla kotów kastrowanych od tej dla kotów nie kastrowanych(sterylizowanych).Więc czytam mądre rady..artykuł mówi o zbilansowaniu minerałów…magnez,fosfor,sód,wapń..I teraz spisałam składniki Analityczne z Royal C.,Akana,Sanabell i żadna z tych karm ale to zadna nie posiada ani jednego z tych minerałów sa inne owszem ,tylko ze ja jestem teraz totalnie ogłópiona bo gdzie tu sens powyższego artykułu..czy w takim razie można śmiało stwierdzić ze karmy sterilised to tylko wytwór marketingowy…?!!
Masz rację 100% Te karmy to tylko chwyt marketingowy !
Purina? No wierzyć się nie chce…
Mój 4-letni kastrowany kocur bardzo lubi mokrą karmę Miamor-je rano i wieczorem po saszetce,ale na obiad domaga się surowego mięska.Dostaje różne,tylko ja nie mielę lecz kroję w paseczki.Kiedy już się naje wyrusza na łowy.Właśnie wczoraj złapał gila i…niebędę pisać co z nim zrobił.A co ja mam zrobić,aby nie łapał biednych ptaszków?Przecież jest dobrze odżywiony,niczego mu nie brakuje.
Marta twoj kotek to łowca ,nie zmienisz jego natury. Kup mu dzwoneczek bedzie mu trudniej …ale takze duzo rozmawiaj z kotem.Moj zrozumial i tylko myszki lapie w nagrode sciagnelam mu dzwoneczek ale jest warunek..tylko myszki ,ptaszkow nie wolno.Dobrze karmisz kocorka…brawo
Mój kocurek po zabiegu dostawał saszetki Prevital, własnie dla kotów po zabiegu. Przez jakiś czas ten apetyt jest wzmożony. Bardzo prosił miauczał o jedzenie, ale musiałam ograniczać. Suchą karmę także wydzielałam. Tak mi porodziła weterynarz, która przestrzegała przed otyłością kotka. Po miesiącu taki stan w miarę się normuje, ale kot i tak ma mniejsze zapotrzebowanie. Warto wtedy dawać coś dobrego jakościowo, żeby kotek był zdrowy.
Mój dwuletni kotek uwielbia karmy OBT. Moim zdaniem są one jednym z najlepszych karm na rynku.
A Wy co o nich sądzicie?
Pozdrawiam
witam,
mam pytanie, czy urozmaicanie jedzenia mokrego, to znaczy różni producenci jest dobre w karmieniu mojego kotka ???????
Jeśli chodzi o karmy OBT, są ona naprawdę wspaniałe. Mój kot nie może się im oprzeć.
Również słyszałem dobre opinie o karmach marki Oven Baked Tradition.
Karmy OBT są naprawdę godne polecenia
Dobrymi karmami są również mokre karmy marki Naturest. Polecam
Karmy Royal Canine maja bardzo zly sklad – mnostwo zboza i innych weglowodanow. Stosuja tzw tanie wypelniacze i polepszacze smaku, ktore uzalezniaka kota tzw. koci fast food bez niezbednych wartosci odzywczych. To samo mozna powiedziec o karmach Hillsa czy Science Plan jak i Purina. Kot jest drapieznikiem i weglowodany w zadnej postaci mu nie sluza. Dobre suche karmy dla kota to be bez ziaren a za to wysokomiesne takie jak Orijen czy Applaws. Nalezy takze podkreslic, ze kot jako podstawe powinien jesc dobra gatunkowa karme mokra a nie sucha, poniewax jedzac sucha nie spozywa wystrczajaco wody – latwa droga do przyszlych problemow z nerkami. Dziwi mnie to ze potepiacie Whiskas za sklad karmy a RC czy Science Plan ma pozytywne opinie.
Royal Canin oczywiscie nie Canine 😉
Widzę, że u góry również poleca się karmy OBT i Naurest 🙂 Kupuję je zamiennie i moje zwierzaki są mega zadowolone
Witam kocur kastrat karmiony Taste of the Wild Rocky Mountain okazało się że ma zapalenie pęcherza..wet kazał karmić royal Canin Young małe .Oberwalo mi się że nie karmilam karmą dla kandydata…
co myślicie o karmie Winston sterile ? Mój kotek ma 8 m-cy i jest po kastracji , Pozdrawiam
Dokładnie – tylko naturest 🙂
witam
moj kocurek kastrowany je sucha purizon i canagan pol na pol do tego raz rano gussto mokra karme i od paru dni za nia nie przepada a sucha polyka
jest to duzy kocius ragdoll
tak wogole to nie wiem ile powinien jesc ma rok i dwa miesiace wazy 5kg
Trzeba patrzeć na tabele żywieniowe na poszczególnych karmach, ilości są różne w zależności od tego ile kot waży. Jeśli karmisz pół na pół suchą i mokrą, no to bierzesz po 50% zalecanej racji suchej i mokrej karmy na dzień. Jeśli mokrej dasz 3/4 zalecanej dziennej racji, no to suchej pozostaje Ci dać 1/4 z tego, co jest napisane na opakowaniu. I vice versa. Warto mieć elektroniczną wagę kuchenną.
Nabyłam kotkę prawie 7 letnią , wysterylizowaną , ma dużą nadwagę.
Zawsze była podobno na suchej karmie weterynaryjnej z powodu problemów z nerkami , czy teraz mogę jej zmienić stopniowo dietę. Jej ,, kupka” to małe kamienie… myślę,że coś nie tak z dietą.
Steven Adler
Mark Malvin
Ja swojemu kotu kupuje karmę z Bozity dla sterylizowanych kotków i karma mi służy .
My też polecamy Bozitę, u nas bardzo dobrze się sprawdza. Smakuje nawet najbardziej wybrednym kociakom. No i co najważniejsze, zero problemów z wypróżnianiem.
Mark Malvin
Mark Malvin
Mark Malvin
Steven Adler