Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Koty » Zdrowie kotów » Zapobieganie nadwadze u kotów

Zapobieganie nadwadze u kotów

10
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Koty · Zdrowie kotów · Żywienie kotów
  • — 19 maja, 2009
nadwaga u kotów
Zapobieganie nadwadze u kotów

Wiele kotów, szczególnie tych niewychodzących z domu, cierpi na nadwagę. Problem ten jest bardzo często bagatelizowany przez właścicieli, niestety nadwaga u kotów, tak jak i u ludzi, może prowadzić do bardzo poważnych schorzeń. Otyłe mruczki mogą zapadać na cukrzycę, mieć problemy z układem krążenia, przeciążonymi stawami, nerkami lub wątrobą, są też bardziej narażone na rozwój syndromu urologicznego kotów. Smukła sylwetka pomaga także zapobiegać tak popularnym u kotów chorobom układu moczowego. Utrzymanie prawidłowej masy ciała kota jest trudne, ale bardzo istotne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Musimy pamiętać, że przy niewielkim wzroście kota przekroczenie właściwej dla niego wagi już o 300-400g może być problemem.

Nadwaga u kotów i jej przyczyny

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Kociaki z reguły nie mają większych problemów ze spaleniem kalorii, które zjadły, ponadto zużywają wiele energii w procesie wzrostu, zwróćmy jednak uwagę na to, jak szybko przybiera na wadze nasz kociak, złe nawyki żywieniowe trzeba korygować jak najwcześniej. Optymalne tempo przybierania na wadze to około 0,5kg na miesiąc aż do 4-5kg, jakie osiąga większość przeciętnych dorosłych kotów.

Prawidłowa masa mruczka będzie się różniła w zależności od płci oraz rasy, koty dużych ras, takich jak norweski leśny czy maine coon będą o wiele cięższe niż standardowy „dachowiec”. Dla kotów rasowych prawidłowy zakres wagi określa wzorzec, „dachowce” z reguły nie przekraczają masy 4-7kg. Kotu, który ma prawidłową masę ciała, powinniśmy móc z łatwością wyczuć żebra pod skórą i warstewką tłuszczu, nie powinien mieć też nadmiernie zwisającego brzucha.

Przyczyny otyłości mogą być bardzo złożone, najczęściej jednak jest to zbyt kaloryczna i źle zbilansowana karma w połączeniu z małą ilością ruchu. Bardzo ważnym czynnikiem jest także nuda.Otyłość ma swoje podstawowe źródło zwykle w niewłaściwej diecie połączonej z niedostateczną ilością ruchu. Koty, które nie wychodzą z domu są szczególnie narażone na wzrost masy ciała, dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest odpowiednie skomponowanie posiłków, a także zachęcanie do zabawy i wysiłku fizycznego. Czasami jednak przyczyny otyłości naszego mruczka są bardziej skomplikowane, dlatego warto przyjrzeć się ogólnym warunkom, w jakich żyje. W domach, gdzie mieszka więcej niż jeden pupil może dochodzić przy misce do zachowań związanych z konkurencją; gdy jeden kot je, pozostałe także zaczynają interesować się pozostawionym pokarmem, w ten sposób pobierając więcej kalorii niż potrzebują. Poważnym problemem może być także nuda, koty które spędzają bardzo dużo czasu same lub których właściciele poświęcają im mało uwagi, często mają tendencję do nadmiernego objadania się. Z braku innych bodźców jedzenie staje się dla nich jedyną rozrywką.

Właściwy dobór składników diety domowej

Problem nieodpowiednio dobranej diety może dotyczyć zarówno zwierzaków żywionych domowymi sposobami, jak i gotowymi karmami dla kotów. Najczęściej pokarm, który podajemy naszemu pupilowi jest albo zbyt kaloryczny, albo złej jakości, problem może tkwić także w zbyt dużej ilości zjadanego pokarmu, niebagatelną rolę odgrywają także wszystkie podawane w ciągu dnia przekąski i smakołyki.

Nadwaga u kotów

Niskokaloryczna karma sucha Royal Canin

Zacznijmy od przyjrzenia się pożywieniu przygotowanemu w domu. Bardzo częstym błędem osób przygotowujących samemu posiłki dla zwierzaków jest dodawanie do nich nadmiernej ilości węglowodanów, czyli ryżu, kaszy, płatków, makaronu czy ziemniaków. Koty w zasadzie w ogóle nie potrzebują tego typu dodatków, w ich diecie powinno dominować dobrej jakości mięso w połączeniu z witaminowymi preparatami oraz bardzo małą ilością warzyw, np. marchewki i ewentualnie niewielą ilością ryżu lub płatków. Ryż, kaszę, płatki, a tym bardziej ciężkie do strawienia ziemniaki możemy jednak praktycznie wyrzucić z kociej diety bez szkody, a nawet z korzyścią dla zdrowia.

Drugim problemem jest serwowanie posiłków zbyt obfitych. Koty naprawdę nie potrzebują posiłków o dużej objętości. Przy ich masie ciała około 200g chudego mięsa z dodatkami dziennie w zupełności wystarczy. W przypadku drobnych zwierzaków będzie to nawet mniej. Wybierając mięso dla kota starajmy się nie podawać mu zbyt tłustego pokarmu ani nadmiernej ilości podrobów. W przypadku mięsa tłustego takiego jak jagnięcina lub wołowina może okazać się, że wystarczy połowa wspomnianej tutaj ilości. Zawsze pamiętajmy także o wszystkich podawanych w przeciągu dnia smakołykach; nawet mały kawałeczek sera z naszej kanapki ma przecież określoną wartość odżywczą.

Odpowiednio dobrana karma gotowa

Karmy dla kota występują zarówno w odmianie suchej, jak i mokrej. Pokarmy wilgotne zawierają więcej wody, dlatego też kot musi zjeść ich objętościowo więcej niż karmy suchej. Musimy pamiętać, że właśnie ze względu na tę różnicę nie można w prosty sposób porównać wartości odżywczej karmy mokrej i suchej. Dla przykładu przeanalizujmy proporcje biała i tłuszczu w porcji wysokiej jakości pokarmu z obu rodzajów, jaka jest zalecana dla mruczka o średniej masie 4kg. Według tabel nasz pupil powinien dostać około 60g karmy suchej i około 300g pokarmu mokrego. Większość standardowych karm suchych dla kotów dorosłych zawiera około 30% białka i 20% tłuszczu, dlatego nasz mruczek zje 18g białka i 12g tłuszczu, w przypadku karmy mokrej, która z reguły zawiera około 10% biała i 5% tłuszczu będzie to odpowiednio 30g białka i 15g tłuszczu.
nadwaga u kotów

Niskokaloryczna mokra karma Royal Canin

Informacja o tych różnicach jest szczególnie istotna dla osób żywiących koty w sposób mieszany, gdyż trzeba wziąć pod uwagę składniki odżywcze dostarczane przez wszystkie rodzaje pokarmu i w przypadku konieczności odchudzenia mruczka nie wystarczy jedynie zmienić karmy suchej na niej kaloryczną, musimy także przyjrzeć się kaloryczności mokrego pokarmu. Musimy oczywiście pamiętać także o wszystkich podawanych mruczkowi smakołykach.

W żywieniu kota karmami gotowymi niebagatelną rolę odgrywa jakość pokarmu. Zawsze starajmy się wybierać pożywienie wysokiej jakości, które zawiera wartościowe, mięsne białka oraz małą ilość wypełniaczy roślinnych. Dotyczy to zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Pokarm o niskiej wartości odżywczej będzie zmuszał kota do ciągłego zaglądania do miski, co może skutkować nadmiernym objadaniem się i dostarczaniem organizmowi tzw. „pustych kalorii” zamiast wartościowych składników odżywczych o wysokiej przyswajalności. Dobra karma charakteryzuje się m.in. tym, że zwierzak potrzebuje stosunkowo małej objętości posiłków.

Ograniczenie kaloryczności posiłków

Praktycznie wszyscy czołowi producenci karmy suchej np. właściciele marek Royal Canin, Hill’s, czy Sanabelle, mają w swojej ofercie pokarm mniej lub bardziej kaloryczny. W przypadku kotów żyjących wyłącznie w domu lub mających tendencję do tycia wybierajmy raczej karmy typu „light” czy „indoor”, kaloryczność danego pokarmu jest często wypisana na opakowaniu, dlatego możemy w łatwy sposób porównać ze sobą dwa typy pokarmu. Najwyższą kalorycznością odznaczają się pokarmy dla kociąt, kotek ciężarnych i karmiących.

Podawanie karm o ograniczonej kaloryczności nie zwalnia nas jednak z obowiązku ścisłej kontroli zjadanej przez kota dziennie ilości pokarmu. Wszyscy producenci umieszczają na opakowaniach tabele dawkowania, oczywiście objętość zjadanego pokarmu będzie się nieznacznie różniła w przypadku różnych kotów, w zależności od trybu życia i indywidualnego zapotrzebowania organizmu, nie powinna jednak znacząco dobiegać od normy. W przypadku karm wysokiej jakości doświadczenie uczy, że mruczki, które mało się ruszają będą potrzebowały troszeczkę mniejszych dawek niż te prezentowane na opakowaniu. Czasami zdarza się, że producent ma w swojej ofercie tylko jeden typ pokarmu, np. Acana czy Orijen, są karmami przeznaczonymi do podawania na każdym etapie życia. W takim przypadku musimy zwracać szczególną uwagę na ilość spożywanego pokarmu i w ten sposób ograniczać kaloryczność posiłków.

nadwaga u kotów

Zabawa z kotem zapewni mu niezbędny ruch

Najmniej zróżnicowane pod względem kaloryczności są pokarmy mokre; tutaj stosunkowo rzadko występują wersje niskokaloryczne, choć niektórzy producenci np. Royal Canin lub Animonda, mają w swojej ofercie karmy typu „light”, warte uwagi są także karmy oparte wyłącznie na chudym mięsie kurczaka czy rybach, takie produkty o niższej kaloryczności ma w swojej ofercie np. Miamor. Niestety kaloryczność większości produktów popularnych marek, jak Animonda lub Bozita jest do siebie zbliżona i często dość wysoka. Tutaj także, podobnie jak w przypadku prezentowanych wyżej pokarmów suchych typu Acana, szczególnie ważne jest ścisłe dawkowanie.

W najtrudniejszej sytuacji są właściciele kotów, którzy żywią swoje mruczki w sposób mieszany, łącząc pokarmy suche i mokre oraz np. mięso. Muszą oni wziąć pod uwagę zróżnicowaną kaloryczność wszystkich typów pożywienia, jakie podają i odpowiednio dobrać ich ilość oraz proporcje. Czasami zachodzi konieczność czasowego przestawienia kota na specjalną dietę, takie zaawansowane odchudzanie należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza weterynarii, który będzie monitorował stan zdrowia naszego mruczka oraz masę jego ciała. W przypadku przechodzenia na specjalną dietę bardzo ważne jest zrezygnowanie z wszystkich przekąsek i smakołyków, a także stały, zrównoważony spadek masy ciała.

Liczba posiłków

Zapotrzebowanie energetyczne kotów jest bardzo różne, dlatego wybrana przez nas metoda walki z otyłością będzie trochę inna dla każdego kota.Specjaliści od żywienia zwierząt nie są zgodni co to tego, czy lepiej podawać kotu dwa, trzy posiłki, czy pozostawiać odmierzoną dawkę karmy na cały dzień w miseczce. Dużo zależy od indywidualnych skłonności naszego pupila, jeśli ma on tendencję do nadmiernego objadania się warto chować miskę i podawać 2-4 posiłków dziennie. Najczęściej taka praktyka dotyczy karmy mokrej lub posiłków domowych, które pozostawione na dłużej w misce obsychają lub psują się, szczególnie w ciepłe dni. Ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia może być oczywiście również stosowane w przypadku kotów żywionych pokarmem suchym.

Wiele kotów woli jednak spożywać niewielkie porcje jedzenia, a za to częściej, dlatego częstą praktyką jest pozostawianie pupilowi dostępu do suchej karmy przez cały czas. Wśród opiekunów i weterynarzy możemy znaleźć zwolenników jednej i drugiej metody. Chowanie misek pozwala niewątpliwie lepiej kontrolować ilość zjadanego przez kota pokarmu w przypadku domów, gdzie mieszka więcej niż jeden mruczek, jest też koniecznością gdy podajemy zwierzakom różne rodzaje karmy np. dietę leczniczą. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy musimy monitorować ilość karmy zjadanej przez kota w ciągu całej doby.

Ruch i dobre samopoczucie

Na początku tego artykułu pisaliśmy, że nie tylko dieta, ale także otoczenie, w jakim żyje nasz kot ma duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej masy jego ciała. Bardzo ważna jest tutaj codzienna zabawa, zachęcanie do ruchu oraz przeciwdziałanie nudzie. Wielu właścicieli niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest dla kotów żyjących w domu zabawa indywidualna, z kocim towarzyszem, a także z opiekunem. Stymulowanie aktywności mruczka np. przez kolorowe zabawki jest jemu bardzo potrzebne.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

W utrzymaniu dobrego samopoczucia naszego pupila dużą rolę odgrywa również kontakt z opiekunem. Często zbyt mało czasu poświęcamy kotom, które mają opinię indywidualistów i samotników. Potrzeba kontaktu z właścicielem jest silna także u mruczków żyjących w domach, gdzie jest więcej niż jeden kot, bo najczęściej zabawa z towarzyszem nie zastąpi zabawy z opiekunem, choć oczywiście kontakt z drugim kotem może znacząco pomóc w zwalczaniu nudy podczas naszej nieobecności. Musimy pamiętać, że każdy zwierzak jest inny i różna może być u nich potrzeba przebywania z człowiekiem lub przedstawicielem kociego rodu.

Zapotrzebowanie energetyczne naszych mruczków jest bardzo różne, dlatego wybrana przez nas metoda walki z otyłością będzie trochę inna dla każdego kota, ważne jest jednak żebyśmy nie dopuścili do nadwagi u naszego pupila. Odchudzenia kota jest bardzo trudne, wymaga czasu i konsekwencji, dlatego jak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyczyny otyłości, jak widzimy mogą być bardzo różne, niektóre koty po prostu lubią jeść, inne dostają zbyt kaloryczny pokarm, czasem mruczki objadają się z nudów, nadmierne jedzenie może mieć także źródło w doświadczeniach z przeszłości. Wiele kotów ze schroniska lub które kiedyś doświadczyły bezdomności ma tendencję do objadania się, gdyż chcą się najeść „na zapas”. Niezależnie od tego, jaka jest jej przyczyna otyłość kotów to powszechny, bardzo poważny i często bagatelizowany problem. U podstawy trudnej walki z nadwagą zawsze leży odpowiednio dobrana dieta oraz ruch, zabawa i kontakt z opiekunem.

Share

Tagi: karma dla kastratakarma dla kotakarmy dla kotównadwaga kotnadwaga u kotówpielęgnacja kotazdrowie kotażywienie kota

Może cię zainteresować także:

  • Koci BARF Koci BARF 19 Mar, 2013
  • Szczepienia kotów Szczepienia kotów 11 Wrz, 2012
  • Sylwester bez nerwów Sylwester bez nerwów 11 Gru, 2012
  • Zabawki dla kotów Zabawki dla kotów 16 Lut, 2009

10 Comments

  1. buka pisze:
    1 sierpnia 2012 o 19:35

    Bardzo mądry, uczciwy artykuł – koty tyją z nadmiaru węglowodanów a nie tłuszczu – paradoksalnie wszystkie karmy typu „Light” mają najwięcej węglowodanów – więc nie powinno się podawać ich w ogóle =)
    Najważniejsze jest więc zakupienie dobrej karmy bez zbóż i innych roślinnych dodatków – opartej na dużej ilości mięsa, zapewnienie dużej ilości ruchu oraz dawkowanie karmy 😉

    Odpowiedz
  2. Edyta, W-wa pisze:
    6 sierpnia 2012 o 20:39

    SĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI / CUKRZYCY U KOTÓW: ?????

    1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem:
    WYSOKIE WĘGLOWODANY, TJ. OD 26,01% WZROSTU.

    2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację:
    INDEKS ŻYWIENIOWY, TJ. IŻ PRODUKTU.

    IŻ PRODUKTU, TO PUENTA:
    Organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują nadciśnienie i miażdżycę.

    WAŻNE:
    NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU.

    Odpowiedz
  3. Carmina pisze:
    24 lipca 2014 o 12:16

    Karmy suche applaws i acana mają dobry skład i nie powodują tycia, chociaż każdy vet poleci royal -karmę o znacznie słabszych parametrach

    Odpowiedz
  4. EDyta pisze:
    5 kwietnia 2016 o 11:18

    żadna sucha karma nie nadaje się dla kotów z cukrzycą. Każda ma za dużo węglowodanów.

    Odpowiedz
  5. Pietruszka pisze:
    18 stycznia 2017 o 09:48

    W całej sieci pełno artykułów – reklam Royal Canin :/ To droga i bardzo kiepska karma! A kot chudnie nie od karmy light (nonsens…) tylko od mniejszej ilości ale dobrej, mięsnej karmy. Karmy typu RC robią więcej szkody niż pożytku przez wysoką zawartość zbóż.

    Odpowiedz
    • Jacek pisze:
      7 kwietnia 2017 o 09:58

      Jak się dobrze zapłaci to można wszystko wypromować, nawet tutaj są dwa zdjęcia RC.

      Odpowiedz
  6. Krystyna pisze:
    11 maja 2018 o 11:57

    Nie wiem co jest powodem, że moja około 10-cio letnia kotka oślepła i ogłuchła. Karmiona karmą Gourmet mało pije ale dosyć często oddaje mocz. Chętnie przeczytałabym czyjąś opinię.

    Odpowiedz
    • renata pisze:
      14 maja 2019 o 08:22

      Zbadaj cukier, wysoki cukier powoduje częste oddawanie moczu i uszkodzenie wzroku.

      Odpowiedz
  7. rogerlox pisze:
    12 maja 2019 o 02:03

    Globe Telecom

    Odpowiedz
  8. npNkuqvhgqsAxe https://www.google.com/ pisze:
    11 maja 2021 o 17:13

    Globe Telecom

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Mój pies gryzie wszystko
  • Następny wpis Choroby pęcherza moczowego kotów cz.1
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • Basia o Żywienie kotów – podstawy
    • Sophia Malter o Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2022 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.