Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Bez kategorii » Wyjazd zagraniczny ze zwierzakiem

Wyjazd zagraniczny ze zwierzakiem

15
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Bez kategorii · Inne artykuły o kotach · Inne artykuły o psach · Koty · Psy
  • — 18 Lut, 2009
Wyjazd zagraniczny
Wyjazd zagraniczny ze zwierzakiem
Zamierzasz zabrać swojego pupila na wyjazd zagraniczny? Pamiętaj, że zwierzaki towarzyszące w tym psy i koty, muszą posiadać odpowiednie dokumenty umożliwiające legalne przekroczenie granicy państwowej. Przepisy odnośnie wwozu i wywozu zwierząt obowiązują także w ramach Unii Europejskiej.

Zanim zaczniemy omawianie wymagań pamiętaj, że przedstawione tutaj są to tylko i wyłącznie przepisy ogólne. Wiele krajów narzuca dodatkowe wymagania, typu okres kwarantanny nawet do kilku miesięcy, czy dodatkowe badania. Większość wymagań znajdziesz na stronach Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

szczególności polecamy odwiedzenie podstrony dotyczącej transportu zwierząt.

Wiele państw stosuje dodatkowe wymagania dotyczące wwozu i wywozu zwierząt – koniecznie sprawdź je przed wyjazdem

W niniejszym artykule staramy się podać przybliżone koszty jakie poniesiesz, pamiętaj jednak, że mogą się one różnić znacznie w zależności od wybranej kliniki, miasta oraz mogą ulec zmianom po napisaniu tego artykułu.

Wyjazd zagraniczny – paszport dla zwierzaka

Wiele krajów wprowadza dodatkowe, niestandardowe wymagania. Najczęstszymi wymaganiami jest wydłużona kwarantanna.Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiał zdobyć jest paszport dla zwierzaka. Paszport możesz wyrobić w klinice weterynaryjnej, jednak nie wszystkie kliniki weterynaryjne świadczą tego typu usługi. W razie problemów z odnalezieniem weterynarza wystawiającego paszporty, możesz zwrócić się do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, który dysponuje pełną listą placówek.

Koszt paszportu waha się w granicach 50zł – jest to koszt samego dokumentu, bez wymaganych badań, o których za chwilę.

Paszport należy mieć także w czasie podróży po krajach Unii, nawet jeśli ludzie zwolnieni są z obowiązku posiadania paszportu, pies czy kot musi go posiadać.

Wyjazd zagraniczny – chip

Do wyrobienia paszportu konieczny jest chip, czasami wystarcza także tylko tatuaż. Jeśli więc twój zwierzak nie posiada takiego chipu będziesz musiał go wyrobić.

Bardzo ważne, aby chip spełniał normy ISO w tym zakresie.

Chip nie spełniający tych norm może teoretycznie spowodować utrudnienia w przekroczeniu granicy – celnik może zażądać od nas posiadania własnego czytnika do niestandardowego chipu.

Koszt chipu to wydatek około 50zł.

Wyjazd zagraniczny – aktualne szczepienia

Wyjazd zagraniczny

Wyjazd zagraniczny ze zwierzakiem

Szczególnie ważne są szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepień tych wymaga praktycznie każde państwo. Czasami wymagane są także inne szczepienia w zależności od celu podróży. Z reguły szczepienia muszą być wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. W wypadku niektórych krajów wymagana jest dłuższa, nawet 6 miesięczna kwarantanna. Szczepienia są również konieczne do wyrobienia paszportu. Szczegółowe wymagania dotycznące szczepień i kwarantanny na terenie poszczególnych krajów znajdziesz na stronie Gównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Koszt szczepień jest zależy od kliniki, w której je wykonujesz i wynoszą kilkadziesiąt złotych.

Wyjazd zagraniczny – dodatkowe badania krwi

Niektóre państwa wymagają dodatkowych, szczegółowych badań krwi, które w Polsce wykonuje w zasadzie tylko jedna placówka w Puławach. Koszt badań jest dość wysoki (około 300zł), do ceny należy również doliczyć kuriera, który dostarczy krew z twojej kliniki do Puław.

Wyjazd zagraniczny – klatka transportowa

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyjazdów zagranicznych z pupilem skontaktuj się z Głównym Inspektoratem Weterynaryjnym.W przypadku, gdy zamierzasz podróżować ze zwierzakiem samolotem konieczne będzie posiadanie odpowiedniej klatki lub transportera. Klatka taka musi posiadać specjalny atest do podróży lotniczych; transportery z atestem znajdziesz także w naszym sklepie. Dopuszczalne wymiary i kształt klatki zależą od wymogów przewoźnika i należy je przed podróżą sprawdzić bezpośrednio w firmie przewozowej lub lotniczej.

Pamiętaj również, aby zapewnić zwierzakowi klatkę transportową lub transporter w czasie podróży samochodem, alternatywą są specjalne szelki wpinane do zaczepu pasów. Ograniczenie ruchów zwierzaka poprawia bezpieczeństwo kierowcy oraz naszego pupila.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

Wyjazd zagraniczny – dodatkowe wymogi

Wiele krajów wprowadza dodatkowe, niestandardowe wymagania. Najczęstszymi wymaganiami jest wydłużona kwarantanna. Koniecznie sprawdź na stronach GIW (link na początku artykułu) szczegółowe wymagania, jakie stawia dany kraj, aby uniknąć przykrej niespodzianki na granicy.

Share

Tagi: kotkotyopieka nad kotemopieka nad psempiespsywyjazd za granicę z kotemwyjazd za granicę z psem

Może cię zainteresować także:

  • Agresja u psów Przyczyny agresji u psów 18 Lut, 2009
  • Wyprawka dla psa Wyprawka dla psa 5 Mar, 2009
  • Lista roślin niebezpiecznych dla kota Lista roślin niebezpiecznych dla kota 9 Wrz, 2009
  • Pies a nowy domownik Pies a nowy domownik 28 Sty, 2013

15 Comments

  1. Claudia-11 pisze:
    19 lutego 2014 o 17:20

    Mam pytanie,ale nie zbyt związane z wyjazdem za granicę ze zwierzakiem,ale chodzi mi bardziej o wyjazdy po Polsce z kotem,zabieramy go jeśli jedziemy np: nad morze lub w góry,ostatnio jechaliśmy w góry,to był koszmar! weterynaż zalecił nam tabletki [ zawierały tak zwaną ‚koci miętkę’ ] kiedy dam mu tak o to ją uwielbia ale kiedy trzeba mu podać do pyska to już nie jest takie łatwe,w ogóle podanie kotu co kolwieg do pyska to wyzwanie.Mój kot nie lubi podróży,teraz już to wiem,pierwszy raz kiedy jechaliśmy nad morze nie był najgorszy,bo nad morze mamy ok.200 km a w góry musimy jechać ok.600 km więc różnica jest.Kotu ze stresu wypada sierść,ma chorobę lokomocyjną więc teraz już wiem że nie wolno mu podawać jedzenia przed jazdą,w klatce nie może być zamknięty bo się boi,wymiotuje i ze strachu no robi kał i to nie twardy,co nie jest zbyt fajne kiedy jedzie się samochodem i w trakcie trzeba czyścić klatkę,kiedy jechaliśmy to później było już dobrze ale kiedy wracaliśmy już do domu znów się zaczęło,już kot się nie wyprużniał ale wymiotował chociaż nie był karmiony,wymiotował niczym,cały czas się ślinił,cały czas go wycierałam,kot musiał chodźić po samochodzie żeby chociaż trochę się uspokoić bo w klatce za nic nie chciał siedzieć.Poradźcie mi,co ja mam zrobić,teraz latem nie chcę go zabierać bo jadę za granicę ale zimą,kiedy będę jechała w góry? nie mam komu go powieżyć aby się nim zaopiekował,więc muszę go zabierać ale czasami jest mi strasznie przykro że on się tak męczy,płakać mi się chce,co radzicie? mieliście taki problem? Z góry dziękuję i proszę o odpowiedź 🙂

    Odpowiedz
    • Zosia pisze:
      21 lutego 2016 o 17:52

      Robimy tak
      Kociak ma szelki. Robimy postoje na odpoczynek. Ma długaśną smycz, więc się wychasa.
      W podróży nie zapominamy o jego zabawkach.
      Ja niewiele zabieram więc ma duży wypas. Nie jedzie w kuwecie całą drogę Jednak na wakacjach musi być w pokoju.
      W nowym miejscu może się zgubić, albo pogryżć go mogą tubylcze koty. Nie mówiąc o osobach nielubiących koty.
      Jeżdzi więc z całym ekwipunkiem aby sie nie nudził.
      Na spacerki idzie w szelkach.
      Idzie dumnie i odprężony.
      Na smyczy przy nóżce.
      Jest przyzwyczajony. Więc nie jest zestresowany z powodu szelki.
      Przyzwyczajanie zaczynamy od obroży. Gdy jej nie ściąga nakładamy szelki. Pozwalamy mu w nich hasać. Jeśli nie robi to na nim wrażenia doczepiamy smycz. Przyzwyczaja się w domu. Robimy to systematycznie próbujemy wychodzić na dwór. Jeśli jest opór odkładamy to na drugi dzień może minutę dłużej….
      Koty na ogół szybko łapią . często widzę ich miłośników z nimi na spacerze i to na krótkiej smyczy…

      Odpowiedz
  2. login:D pisze:
    2 września 2014 o 12:26

    Proponuje wynajęcie kogos do opieki nad kotem. Jeżeli tak bardzi dla niego stresujące są podróże samochodem to nie możesz go ze sobą zabierać- więcej zdrowia i nerwów to kosztuje was oboje niż opieka petsittera.

    Odpowiedz
  3. psiara ;) pisze:
    19 kwietnia 2015 o 13:57

    Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych rzeczy a musisz zabrać zwierzaka istnieje opcja uśpienia go na jakiś czas. Podczas podróży nie powinien się obudzić. A przynajmniej nie będzie problemów z transportem.

    Odpowiedz
    • Pieski pisze:
      1 sierpnia 2019 o 14:51

      Wie ktoś ile miesięcy/lat musi mieć pies aby mu wyrobić paszport?

      Odpowiedz
  4. sandra pisze:
    3 sierpnia 2015 o 15:32

    dla zainteresowanych:
    Paszport naszego domowego przyjaciela musi zawierać następujące dane:
    – imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej posiadacza zwierząt;
    – gatunek, rasę i płeć zwierzęcia;
    – numer mikroczipa lub wytatuowany numer;
    – datę implantacji mikroczipa lub wykonania tatuażu, a także
    – miejsce implantacji mikroczipa lub wykonania tatuażu.
    to są oczywiście podstawowe wymagania i tak jak wskazał aurot arykułu – nie zawsze wystarczające na zagranicznych wakacjach 🙁

    Odpowiedz
  5. Agnieszka pisze:
    19 października 2016 o 10:58

    Witam wybieram się z psiakiem do norwegii z tym że będzie to podróż samolotem. Stąd też moje pytanie czy potrzebne są jakieś dodatkowe szczepienia, badania? Oraz czy można psiaka uśpić na czas lotu ewentualnie dać jakieś leki na uspokojenie aby się tak mocno nie stresował.

    Odpowiedz
  6. Kipczak pisze:
    15 listopada 2016 o 12:49

    ile kosztuje przewidziane kota samolotem z Norwegii do Polski

    Odpowiedz
  7. Majka pisze:
    28 stycznia 2017 o 13:32

    Jakby ktoś szukał miejsca gdzie taki paszport można zrobić w Białymstoku , polecam klinikabialostoczek.pl. Leczyliśmy tam swoją sunię i przy okazji się dowiedzieliśmy, ze jest taka możliwość. Swoją drogą bardzo fajna klinika, wiele nam pomogli i zawsze wkładają całe serce w to co robią.

    Odpowiedz
  8. miska pisze:
    3 lutego 2017 o 14:07

    Czy kwarantanna dla kota rasowego z rodowodem z paszportem z waznymi szczepieniami z hodowli reputowanej jest przymusowa po powrocie z zagranicy ? Kot przebywal 3 tygodnie za granica byl badany przed wyjazdem przez weterynarza i tuz po przyjezdzie do Polski przez drugiego weterynarza. Czy taka kwarantanna jest przymusowa?

    Odpowiedz
  9. Marija pisze:
    27 lipca 2017 o 13:35

    Dzień dobry,przepraszam,mam pytanie,jakie dokumenty muszę mać dla psa ,żeby nie było problemów na granice polskiej.Jadę z Ukrainy do Polski.Dziękuję bardzo.Miłego dnia.

    Odpowiedz
  10. Beata pisze:
    31 lipca 2017 o 20:16

    Ile trwa kwarantanna dla psa gdy przewozimy go z polski do Uk …i jak dlugo czeka sie na paszport ??

    Odpowiedz
    • dorota pisze:
      18 września 2017 o 11:27

      Teraz chyba juz nie ma kwarantanny, trzeba miec paszport czip i szczepienia

      Odpowiedz
  11. Olga pisze:
    3 listopada 2018 o 14:17

    moja kotka ma polski paszport,ja jestem obywatelka Ukrainy..jakie papery ,badania i szczepionki musze miec,zeby wjechac do Polski

    Odpowiedz
  12. Ilona pisze:
    18 lutego 2019 o 08:07

    Witam, czy jak mam zamiar wziąść psa do Niemiec. To czy jest taka możliwość go wzięcia z zaświadczeniem o wyrobię paszportu. jeżeli paszport się dopiero będzie wyrabiał?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
  • Następny wpis Kocie zmysły – jak kot postrzega świat
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • NATALIA o Przyczyny agresji u psów
    • Ania o Kastracja i sterylizacja kotów
    • NieTolerujeDebilnychLudzi o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2021 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.