Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Koty » Kocie ABC dla początkujących » Wybieramy transporter dla kota

Wybieramy transporter dla kota

15
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Kocie ABC dla początkujących · Koty · Koty dla początkujących
  • — 28 Paź, 2010
Wybieramy transporter dla kota
Wybieramy transporter dla kota
Każdy właściciel kota staje przed koniecznością zakupu transportera. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Dobry transporter zapewni, że zawsze dotrzesz szczęśliwie ze swoim pupilem do weterynarza czy na działkę.

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w odpowiednio dobranej klatce jest najbezpieczniejsze zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka, który spłoszony może się nam zagubić, a w czasie jazdy samochodem ogranicza ryzyko wypadku spowodowanego np. nagłym wskoczeniem nam kota na kolana. Dodatkowo transporter może służyć kotu na co dzień jako posłanie.

 

Pierwszym błędem, którego należy się wystrzegać jest zakup budek z wikliny. Wiele osób decyduje się na nie, gdyż teoretycznie mogą one być jednocześnie transporterem i miejscem odpoczynku dla kota. Nie jest to jednak dobry pomysł. Drzwiczki w tego typu budkach nie gwarantują, że kot ich nie otworzy. Zdarza się także, że podczas przenoszenia odpada dno budki. Należy zatem pamiętać, że budka nie gwarantuje bezpieczeństwa w podróży, a sama wiklina jest dość ciężka i trudna do utrzymania czystości. Tego typu budki należy raczej traktować jako legowisko do domowego użytku.Znacznie lepszym wyborem będzie solidny, plastikowy transporter. Najtańsze modele można zakupić już za nieco ponad czterdzieści złotych.

Poniżej prezentujemy kilka porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Wielkość

Większość transporterów dla kotów, dostępnych na polskim rynku oznaczonych jest cyframi od 1 do 3 lub odpowiednio 10, 20 i 30.Transporter o rozmiarze 1 to produkt przeznaczony na jednego kota o wielkości zbliżonej do dorosłego kota dachowego (do 5-6kg masy). Zapewnia on wygodę pupilowi w krótkich podróżach, a dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do przenoszenia w ręku. Warto szczególnie zwrócić uwagę na ten rozmiar gdy nie dysponujemy autem.

Rozmiar 2 można polecić właścicielom 2 kotów lub jednego kota dużej rasy (np. kot norweski leśny). Jeśli dysponujesz autem, a Twój kot waży około 6kg możesz rozważyć zakup transportera o rozmiarze 2 dla jednego kota aby zapewnić mu wygodniejsze podróże.

Rozmiar 3 to transporter przeznaczony raczej dla osób podróżujących na duże odległości ze swoim zwierzakiem (np. dla hodowców). Transportery o tym rozmiarze raczej nie nadają się do noszenia w ręku – ze względu na gabaryty jest to po prostu niewygodne.

Drzwiczki i otwierana góra

transporter dla kota

Transporter dla kota Trixie Elba w wersji z otwieraną górą.

Kolejny ważny aspekt to drzwiczki. Bardzo ważnym jest, aby drzwiczki w transporterze były solidne oraz żeby nie można było otworzyć ich zbyt łatwo. Zbyt łatwe otwieranie powoduje, że może otworzyć je sam kot jak i właściciel w najmniej oczekiwanym momencie.

Wiele producentów transporterów oferuje także dodatkowe drzwiczki na górze transportera. Drzwiczki te docenią właściciele zwierzaków, które stawiają opór przy wkładaniu ich do środka. Poza tym kto chciałby podróżować bez szyberdachu ; )

Jakość wykonania i akcesoria

Jakość wykonania transportera (poza aspektem wizualnym) ma znacznie dla bezpieczeństwa Twojego pupila. Zbyt miękki plastik korpusu lub złej jakości zaczepy mogą spowodować, że transporter otworzy się samoczynnie. O ile najmniejsze transportery wykonane są w większości przypadków wystarczająco dobrze, o tyle w transporterach o rozmiarach 2 i 3 trzeba liczyć się z większymi obciążeniami. Dwa koty lub jeden przedstawiciel większej rasy to często ponad 10kg masy, co w połączeniu z ruchem i nierównomiernym rozłożeniem ciężaru może stanowić problem w przypadku źle wykonanych produktów.

transporter dla kota

Marchioro pasek do transportera.

Warto również zwrócić uwagę na dostępne akcesoria:

  • pasek lub kółka (dostępne np. dla transporterów Marchioro) ułatwią przenoszenie na dalsze odległości
  • miseczka montowana do drzwiczek (dostępna np. w transporterach Atlas Delux) pozwoli na karmienie zwierzaka bez konieczności wypuszczania go z transportera
  • kocyk lub poduszka zwiększy wygodę pupila

 

 

Atesty lotnicze

Jeśli planujesz podróż ze swoim kotem samolotem to warto wiedzieć, że niektóre linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt tylko w specjalnie atestowanych do tego celu transporterach. Atest taki posiadają np. transportery Marchioro.

Wybór marki

Jeśli planujesz tylko sporadycznie korzystać z transportera dobrym wyborem będzie transporter z linii Ferplast Atlas lub Trixie Capri. Są to transportery relatywnie tanie, ale jednocześnie zapewniające przyzwoitą jakość wykonania.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

W przypadku, gdy liczy się dla Ciebie wygoda użytkowania i jakość wykonania warto zwrócić szczególną uwagę na transportery firmy Marchioro. Nie są one najtańsze, ale oferują bardzo solidne wykonanie, metalowe drzwiczki z wygodnym systemem otwierania uniemożliwiającym przypadkowe otwarcie. Do każdego transportera można dodatkowo dokupić pasek i kółka.

Innym dobrym wyborem będzie transporter Ferplast Atlas z linii Delux, który oprócz nietuzinkowego wyglądu oferuje także dodatkowe wyposażenie (miskę i poduszkę) w standardzie. Warto tu jednak podkreślić, że niektóre z transporterów Ferplast Delux w wersji Open (z otwieraną górą) w rozmiarach 2 i 3 sprawiają wrażenie niedostatecznie solidnie wykonanych; daje się odczuć, że transporter pod większym obciążeniem ugina się w okolicach zaczepów.

 

Share

Tagi: bezpieczeństwo kotajak wozić kotakotkotytransport kotatransporter dla kotatransportowanie kotaw czym wozić kotawyprawka dla kota

Może cię zainteresować także:

  • żywienie zwierząt Nie dla psa (i kota) kiełbasa… 10 maja, 2009
  • Zabezpieczenie balkonu Jak samodzielnie zabezpieczyć balkon? 10 Kwi, 2009
  • Koci BARF Koci BARF 19 Mar, 2013
  • Wprowadzanie drugiego kota do domu Wprowadzanie drugiego kota do domu 20 Lut, 2009

15 Comments

  1. Fatalka pisze:
    19 maja 2011 o 11:48

    A co z torbami transportowymi? Czy uważa się je za mniej bezpieczne niż transporter plastikowy? Rozważam zakup takiej torby, stąd moje pytanie.

    Odpowiedz
  2. 1223 pisze:
    18 stycznia 2012 o 22:15

    a nasz kot nie lubi transporterów, jeździ przypięty specjalnymi szelkami w aucie i pięknie mruczy…
    a na spacery chodzi na rękach…na smyczy nie umie niestety ale trochę cięzko bo to 8kg maine coon więc transporter byłby wielki jak dla psa…a do tego kot obrażony tak więc nie mamy a sporo jeździmy 🙂

    Odpowiedz
  3. Baśka pisze:
    9 maja 2012 o 16:52

    Jeśli chodzi o torby transportowe – są poręczne, można je złożyć, więc zabierają mniej miejsca, można je nosić na ramieniu, co jest baaardzo wygodne. Ja też mam dużego kota – 7,5kg – i wolałam kupić dla niego torbę, żeby nie dźwigać w dłoni tak ciężkiego transportera. Największe torby znalazłam w sklepie [zmoderowane] i jestem b. zadowolona. Ważne, żeby torba całkowicie się zamykała, wtedy kocurek nie wyskoczy 🙂 Dobrze też, jeśli w środku jest smycz, do której można go przypiąć.

    Odpowiedz
  4. agawa pisze:
    22 czerwca 2012 o 22:31

    Osobiście wolę torby, są lżejsze i można je potem łatwiej schować.

    Odpowiedz
  5. ALAKINGA pisze:
    5 listopada 2012 o 17:13

    Wartościowy artyluł

    Odpowiedz
  6. Akrys pisze:
    7 listopada 2012 o 22:19

    Ja zakupiłem transporter marki Gulliver 2 na jednego ok. 6 kg kota.
    Transporter ten jest trochę większy niż Gulliver 1 więc kot ma większą swobodę i do tego są w nim dodatkowe drzwiczki na górze oraz schowek (na np. książeczkę zdrowia)czego nie posiada transporter wymieniony powyżej (G. 1).

    Odpowiedz
  7. ROMA pisze:
    7 marca 2014 o 16:31

    Mamy kotkę ,jako spadek po naszej wnuczce ,która jest studentką w innym mieście.kotka nie jest kłopotliwa, gryzie mnie najczęsciej w podudzie ,czasem w rękę.Nie jest to bardzo bolesne ,więc jej wybaczam .Mamy w planie podroż samochodem ,czy koty wymiotują w samochodzie.? mieliśmy pieska ,który wymiotował i bardzo się męczył. a po drugie zamierzam kupć transporter ,czy w czasie podróży ,załóżmy 3-4 godzinnej karmić kotkę i poić ,czy można to pominac?a jak z załatwianiem się kotki w czasie podróży. czy robić przerwy?czy musi vyc kuweta ,czy wystarczy wyniesć kotkę na trawę? Prosę o porady w tych sprawach. Dziękuję z góry .Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Anita pisze:
    8 kwietnia 2014 o 15:49

    Witam, jakiej wielkości powinna być budka wiklinowa dla kotka? Chciałabym aby w przyszłości przewozić w niej dorosłego kotka. Dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
  9. kociamama pisze:
    6 lutego 2016 o 22:42

    Tak czytam i powiem ze wybór nie jest łatwy szczególnie patrząc na to co jest dostępne. Trzeba naprawdę poważnie zastanowic sie na czym nam najbardziej zależy . Fajne informacje znalazłam też tutaj http://www.info.clicktrans.pl/jak-wybrac-transporter-dla-zwierzat/

    Odpowiedz
  10. Urszula pisze:
    2 października 2017 o 16:08

    No faktycznie fajny transporter. Wygląda trochę jak wózek dla dziecka! 🙂 Ale ta łopatka do pobierania moczu jest dostępna tylko w sklepie internetowym, czy Kot Barnaba ma jakieś sklepy stacjonarne?

    Odpowiedz
  11. Krysia pisze:
    6 listopada 2017 o 10:40

    Sklep Kot Barnaba ma niezłe ceny. transporter kupiłam u nich, a teraz jeszcze dokupiłam wodoodporny ochraniacz na łapkę dla mojego psa, bo się zranił i miał opatrunek. No i tech bucik/ochraniacz idealnie chroni opatrunek przed zmoczeniem i zabrudzeniem podczas spaceru. Na jesienne słoty jest idealny!

    Odpowiedz
    • Ewa pisze:
      5 grudnia 2017 o 16:04

      A jaki transporter polecasz z Kota Barnaby?

      Odpowiedz
  12. Adam pisze:
    14 grudnia 2017 o 03:06

    ktos zapomnial ze sa wieksze koty niz do 6 kg 😐 a troche takich ras jest …

    Odpowiedz
  13. janka pisze:
    2 stycznia 2019 o 14:00

    kupilam dla mojego malego kota torbę – solidną, z paskiem na ramię. po bokach są otwory na powietrze, na jednej ściane drzwiczki z kratką. dno i dach torby są usztywnione, sama torba jest miękka, można ją złożyć i schować (bardzo prkatyczne). bardzo wygodnie nam się chodzi do weterynarza, czy jeżdzi pociagiem. torba jest estetyczna – to tez ma dla mnie znaczenie. plastikowe transportery mi sie nie podobaja. mój kot jednak trochę urósł, dziś ma 4 kilo i jest trochę większy niż przeciętny kot domowy. wciąż się fajnie mieści do torby, ma miejsce po bokach i nad sobą. jednak nie może się rozłożyć na całą swoją długość, a on tak lubi spać, dlatego rozważam zakup czegos większego na dlugie podróże pociągiem. bo w aucie nie trzymamy go w torbie, bo jest bardzo spokojny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Jak żywić psy ras mini i małych?
  • Następny wpis Pies podróżnik
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • Basia o Żywienie kotów – podstawy
    • Sophia Malter o Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
    • Kamila o Przewlekła niewydolność nerek (PNN) u psów
    • Julie Sweet o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • Anabel Anna o Choroby nerek u kotów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2022 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.