Szczepienia psów
37
Dlaczego warto szczepić psa na wymienione wyżej choroby?
Wścieklizna jest bardzo groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Źródłem zakażenia mogą być różnego rodzaju ssaki – psy, koty, lisy, gryzonie. W Polce jak do tej pory nie udało się zwalczyć zupełnie wścieklizny. Choroba niestety nie jest uleczalna, zarażone psy zawsze umierają.
W przypadku nosówki najbardziej zagrożone są psiaki młode i starsze, choroba atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a śmiertelność zarażonych czworonogów jest dość wysoka. Parwowiroza jest chorobą wirusową bardzo często występującą razem z koronowirozą. Infekcja objawia się krwawą biegunką i osłabieniem. Szybkie podjęcie leczenia daje dużą szansę wyleczenia psów dorosłych, terapia jest jednak długotrwała. Choroby te są natomiast bardzo często śmiertelne dla młodych psów. Kaszel kenelowy natomiast jest chorobą wirusową układu oddechowego, pomimo tego, że jest on uleczalny może skutkować trwałym uszkodzeniem płuc naszego pupila.
Większość psów dość dobrze reaguje na podanie szczepionki, zdarzają się jednak mniej lub bardziej poważne reakcje niepożądane lub alergiczne. W przypadku wystąpienia negatywnych objawów musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii!Kolejną niebezpieczną dla psa chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby, które bardzo trudno się leczy, w przypadku przebiegu nad ostrego może ono doprowadzić do śmierci psa w ciągu doby. Wirusowe zapalenie wątroby jest schorzeniem rzadko spotykanym, w wyniku którego może dojść do uszkadzania tego narządu.Ostatnią z wymienionych wyżej chorób jest leptospiroza, czyli grupa schorzeń wywołanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepienie ma za zadanie uchronić psa przed najbardziej popularnymi odmianami. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę, może prowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów. Leptospirozą mogą zarazić się ludzie.
Przeciwwskazania do szczepnienia
Generalnie nie powinniśmy szczepić zwierząt chorych – w przypadku chorób przewlekłych musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy podanie szczepionki jest zasadne i bezpieczne. Nie szczepimy także psów bardzo zarobaczonych, jeśli nas pupil nie jest regularnie odrobaczany musimy mu podać środek zwalczający pasożyty na tydzień przed szczepieniem. Suki ciężarne i bardzo młode szczenięta (od 6. tygodnia życia) również nie powinny być szczepione.
Kalendarz szczepień
Szczegółowe informacje na temat zasadności szczepienia naszego psa na daną chorobę oraz terminów podania szczepionki musimy uzgodnić z naszym lekarzem weterynarii. Najczęściej dostępne w Polsce szczepionki są tzw. skojarzonymi, co oznacza, że występują w formie jednego zastrzyku.
Osobno szczepimy psa na wściekliznę, możemy tego dokonać po ukończeniu 2. miesiąca życia, prawnie mamy na to 3 miesiące – każdy 5. miesięczny pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony na tę chorobę. W przypadku, gdy planujemy zagraniczny wyjazd z pupilem powinniśmy szczególnie uważnie pilnować terminów szczepień, w szczególności właśnie tego na wściekliznę.
Terminarz szczepień, jak już wspominaliśmy, każdorazowo ustalany jest z lekarzem weterynarii, jednak istnieją pewne wystandaryzowane terminy podawania szczepionek zależne od tego, w jakim wieku psa rozpoczynamy ten rodzaj profilaktyki.
Szczepienia tzw. wczesne – dla szczeniąt powyżej 6. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy zaraz po ukończeniu 6. tygodnia życia, to terminarz jego dalszych szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
- 6-7 tydzień: nosówka i parwowiroza (szczepionka specjalnie dla szczeniąt)
- 10-12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
- 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. standardowe – dla szczeniąt powyżej 9. tygodnia życia
Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy po ukończeniu 9. tygodnia życia, to terminarz jego szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:
- 9-10 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
- 12-14 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
Szczepienia tzw. późne – dla psów, którym pierwsza szczepionka zostaje podana powyżej 12. tygodnia życia
- 12. tydzień i później: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
- po 2-4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
W międzyczasie podajemy oczywiście wspomniane szczepienie na wściekliznę. Szczepionki należy powtarzać co roku.
Możliwe reakcje niepożądane
Większość psów dość dobrze reaguje na podanie szczepionki, zdarzają się jednak mniej lub bardziej poważne reakcje niepożądane lub alergiczne. Powodem wystąpienia negatywnych skutków szczepionki są bardzo często: nieprawidłowe podanie zastrzyku lub źle przeprowadzony kalendarz szczepień, nadwrażliwość na składnik szczepionki, słaby układ immunologiczny zwierzęcia. W przypadku wystąpienia negatywnych objawów musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż zdarzają się bardzo ostre reakcje kończące się nawet śmiercią.
Do najczęściej spotykanych reakcji niepożądanych należą: apatia, senność, utrata apetytu, gorączka, wymioty i biegunka, bolesność w miejscu iniekcji, ropnie, zaburzenia koordynacji ruchowej, obrzęk pyska i ślinotok, agresja, miejscowe podrażnienie. W przypadku wystąpienia któregokolwiek w wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, a także poprosić o zmianę szczepionki w przyszłości. Jeśli reakcje alergiczne powtarzają się przy podawaniu szczepionek różnych producentów musimy przedyskutować zasadność szczepienia naszego pupila; trzeba jednak podkreślić, że bardzo silne reakcje alergiczne zdarzają się relatywnie rzadko.
Są tu przydatne informacje,ale ja chciałam się dowiedzieć co by sie stało ,gdyby pies został dwa razy zaszczepiony w ciągu roku ,ponieważ przygarnęliśmy psa i niewiemy czy był szczepiony.Pies jest rasy beagel.Prosze o odp.
Witam. Jedna uwaga- szczepienie p/ko wściekliźnie nie musi być jako samodzielne szczepienie…
Przede wszystkim nikt by nie dopuścił do „obrotu”szczepionek skojarzonych razem z tą p/ko wściekliźnie.
Można więc łącznie lub oddzielnie zależnie od harmonogramu szczepień danego zwierzaka.
pzdr.
Czy mały piesek ktory przebywa głównie w domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzetami powinnien byc szzepiony poza wscieklizna na inne szczepienia ochronne?
@Natalio najlepiej skonsultować się z prowadzącym lekarzem weterynarii, w takich przypadkach częstą praktyką jest założenie, że pies nie był szczepiony ustalenie dla niego indywidualnego kalendarza szczepień.
@grace ogólnie to lepiej dmuchać na zimne i jednak pieska zaszczepić, niektóre z chorób mogą się okazać dla niego bardzo groźne. Piesek prawdopodobnie i tak będzie spędzał trochę czasu na dworze, dlatego będzie miał kontakt z innymi psami, nawet jeśli będzie on tylko krótkotrwały, to warto jednak zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami chorób.
Moj pies ma 7 lat i chodzilam z nim regularnke na szczepienia i jednego roku zapomnilam (2018) jest 2019. Byl to ciezki rok i kompletnie mi wypadlo, czy cos sie stanie jak teraz go zaszxzepie a rok temu nie mial? 🙁
Witam, mam ważne pytanie co jeśli nie zaszczepiłam szczeniaka na wściekliznę po 3-4 miesiącu życia tylko po 5-6? Co się wiąże ze spóźnieniem?
jak często trzeba szczepić psa kilkuletniego na wścieklizne?
Wie ktoś jak bardzo szkodliwa dla psa jest szczepionka na wściekliznę, która jest obowiązkowa? Wiem, że szczepionki zawierają trujące konserwanty i inne substancje typu formaldehyd czy rtęć oraz wiele innych, więc mały pinczerek, który przebywa w większości w domu i ogrodzie chyba nie powinien być szczepiony?
Gdzieś w internecie czytałem, że jeśli pies nie jest zaszczepiony to może dostać mandat(kolegium)za nie szczepienie.I tu nasuwa się pytanie jeśli przygarnąłem psa z ulicy, który kuleje na prawą tylną łapkę (cały czas mu coś przeskakuje)i zaprowadzę go do weterynarza (jak pies z ulicy to wiadome, że nie mam książeczki zdrowia psa ani pewności, że w młodości był szczepiony)czy będę musiał zapłacić mandat, kolegium? Nie chciałbym też psa oddawać do schroniska, bo za bardzo się do niego przywiązałem .
mam pytanie wyjeżdżam do Anglii 4 stycznia z sunią którą odbieram 23 grudnia i braknie mi kilku dni do tego czasu by suni mineło 21 dni kwarantanny od szczepienia na wścieklizne a motyw jest taki że dopiero 24 grudnia sunia będzie miała 12 tygodni cop mam zrobić mogą mi zatrzymać sunię na granicy? proszę o odpowiedź strasznie się martwię
Pasqd – jeśli chodzi o wściekliznę, to lepiej psa zaszczepić, nie tylko on będzie bezpieczniejszy, ale także dla Ciebie będzie to lepsze rozwiązanie. Nawet w ogrodzie pies może spotkać się ze zwierzęciem chorym np. lisem. A jeśli przypadkiem dojdzie to pogryzienia kogoś przez Twojego psa, lepiej móc okazać dowód szczepienia zwierzaka na wściekliznę.
eryk – setki osób przygarnia co roku porzucone zwierzęta. Nie sądzę, aby weterynarz w takim przypadku nakładał jakiekolwiek kary. Najlepiej zaprowadzić psa do weterynarza, opowiedzieć o okolicznościach, w jakich się go znalazło. Lekarz weterynarii dokładnie zbada zwierzę, oceni jego wiek i stan zdrowia, a także zaleci dalsze postępowanie np. rozpisze kalendarz szczepień.
Tylko szczepienie przeciw wściekliznie jest obowiązkowe.
login – najlepiej skonsultować tę sytuację z lekarzem weterynarii, hodowcą oraz pracownikami jakieś placówki dyplomatycznej Wielkiej Brytanii na terenie Polski. Możesz zadzwonić do ambasady lub konsulatu i uzyskać szczegółowe informacje o postępowaniu na granicy w przypadku przewozu pieska. Polecam także konsultację z lek. weterynarii, być może zezwoli na wcześniejsze zaszczepienie psa lub podpowie, jak rozwiązać problem.
witam
zaszczepiłam szczeniaka na choroby zakaźne (druga szczepionka). Wystąpiły silne reakcje alergiczne, dostał zastrzyk odczulający. Weterynarz powiedział, że spowodował on zahamowanie działania szczepionki. Czy muszę powtarzać drugie szczepienie? Jak szybko? dodam, że ojciec szczeniaka miał takie same reakcje ale jego wet nie szczepił ponownie gdyż uważał, że szczepionka nadal działa
Hej. Moja koleżanka ma szczeniaka i zaczęła mu robić to wczesne szczepienie tylko zapomniała o 3 powtórzeniu i od wyznaczonej daty minął już miesiąc. Czy powinna teraz mimo wszystko iść i wykonać to szczepienie czy powinna już odpuścić?
Witam 22.03.2014 kupila Yorka ktory mial szczepienie 12.03.2014 przeciw parwowiroze od „pseudohodowcy” wszystko bylo ok az do dnia 27.03.2014 pies zaczal sie zle czuc i zdchł okazalo sie ze na ta własnie w/w chorobe. Od momentu posiadania psa nie mial on u mnie zadnego kontaktu z innymi zwierzetami, nie wychodził na dwór. Sprzedawca ma duzo roznych zwierzat i mowil ze ten psie wychodził na dwor wiec pewnie u niego sie zaraził – tylko jak to udowodnic ? Czy bez umowy pisemnej kupna zwierzaka mam prawo sie starac o zwrot pieniedzy od sprzedawcy? Weterynarz powiedział ze musiałam juz kupic tego psa z parwowiroza.Prosze o pomoc
bardzo dobry i fajny
Mam pytanie mam psa berneński pies pasterski ma rok i zachorował mi nie umi wstac na nogi, byłem u weterynarza i powiedział mi ze ma mało krwi ze jedyne wyjscie to go uspac zeby sie nie meczył i tereaz moje pytanie przed szczepieniem było wszystko normalnie szczepilismy go jak miał 11 miesiecy i asystentka weterynarza dała mu opdrazu naraz zaszczyk na wscieklizne i na nosówke po tym szczepieniu pis zaczoł sie dziwnie zachowywyac jest smutny nie chce jesc jak zje to zaraz wymiotuje a teraz juz nawet chodzic nie umie i powiedzieli ze ma straszne mało krwi i musi miec zrobiona transfuzje krwi ale nie wiadomo czy to wytrzyma i lepiej zeby go uspac. jakie sa szanse ze wyzdrowieje czy sie uda ta transfuzja i czy to moze byc przez to szczepienie ze wszystkie zaszczyki na raz? prosze o pomoc i szybkie odpisane bo czas tu sie liczy dla psiaka
Mam pytanie mam psa 12 letniego czy szczepienia są jeszcze potrzebne bo byłam u dwóch weterynarzy i jeden mówi ze nie trzeba a drugi ze trzeba .Sama już nie wiem co robić proszę o odp.
Witam
Mam pytanie
Mam 1,5 – miesiecznego szczeniaka, wychodzę z nim 3 razy dziennie na spacery.
Teraz będzie miała pierwsze szczepienie. Czy po nim muszę koniecznie trzymać ją w domu i nigdzie nie wychodzić?
Specjalnie ją juz od początku uczę wychodzenia 3 razy dziennie i nie chciałabym ja trzymac teraz wyłącznie w domu.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Witam mam yorka od miesiaca był tylko raz zaszczepiony miesiac temu na nosówkę i inne. Czy teraz powinnam powtórzyć szczepienie jeśli już ma prawie 5 mcy?
Mieszkam w USA. Wlasnie stalam sie wlascicielka szczeniaczka(mieszanka maltisa I yorkie). Kupujac psa od hodowcy dostalam karte szczepien mojego czworonoga. Piesek urodzil sie 26 VIII /2015. Dostal nastepujace szczepienia:
4 weeks: 24 IX – Andenovirus, parainfluenza bordetella
5 weeks: 1 X – parvovirus
6 weeks: 8 X – distemper (nosowka?); anderovirus; parainfluenza; parvovirus
7 weeks 15 X – Parvovirus
8 weeks 22 X – distemper (nosowka?); anderovirus; parainfluenza; parvovirus
Pieska kupilam 9 XI.
Kiedy odwiedzilam weterynarza (13/XI) z moim czworonogiem dowiedzialam sie ze wszystkie szczepienia musza byc powtorzone bo te ktore przyjal moj piesek poprzednio byly dane za wczesnie i nie chronia mojego szczeniaka. Hodowca zas zapewnil mnie ze mam spokoj ze szczepieniami, jedynie czeka mojego pieska szczepienie na wscieklizne. Ile razy maly piesek moze przyjac szczepienia? Dlaczego szczepienia podane za wczesnie mialyby nie chronic go przed chorobami? Czy w tym momencie weterynarz jest raczej businessmenem i probuje na sile sprzedac dodatkowe dawki szczepien? Zakladam ze szczepienia sa podobne w USA i w Polsce… na podstawie artykulu widze niewielkie roznice w kalendarzu szczepien, ale czy naprawde jest koniecznosc rozpoczynania nowej serii szczepien u mojego 15 tygodniowego szczeniaka?
Z gory dziekuje za odpowiedz.
IU
DF
DJ
LN
Mój pies ma obolałe miejsce po szczepieniu a wręcz nie może ustach na nogę i załatwia się na zadko czy powinnam iść do weterynaza
Weterynarze już kilka ładnych lat temu opublikowali pracę [po przebadaniu 4000 psów], że po szczepieniach np. parawirusem w ciągu trzech dni u 68.2% zwierząt występuje padaczka, po szczepieniu przeciwko nosówce u 55.6%, a po szczepieniu przeciwko zapaleniu wątroby u 63,8%. Stwierdzili także w okresie do 3 miesięcy, występowanie padaczki po szczepieniu przeciwko paragrypie u 50% zaszczepionych oraz u 100% po zaszczepieniu przeciwko leptospirozie
https://vaccgenocide.wordpress.com/tag/szczepienia-zwierzat/
Kurcze co za bzdury… Chyba selekcja naturalna… Te 4 tys. psów było specjalnie hodowanych z wadą genetyczną? Przez 10 lat szczepiłam swoje 3 psy, zawsze przeciw nosówce, więc teoretycznie 1,5 psa powinno co rok zachorować na coś innego?
Witam moj brat ma psa ktory ma okolo 4lata pies nigdy nie byl szczepiony bo brat to bagatelizuje,czy to nie jest aby niebezpieczne?
Skoro żyje i nma się dobrze to może nie ma co popadać w paraonje ze szczepieniami, za chwilę na powietrze będa szczepić…
Witam mam pytanie czy pies który chorował na nosówkę może pnownie zachorowć ?
Szczepię swoją sunię co roku i nie choruje, nie było efektów ubocznych. Jej rodzice również co roku szczepieni, dozyli sędziwego wieku
Ile kosztuje szczepienie od chorub dla yorka I trzeba go myć specjalym szamponem i czy trzeba go szczepić
Piszcie
Mam przypadek TRAGICZNY 08.08.2018r. przyjechał weterynarz ,podał zastrzyki na nosówkę i przeciw wściekliźnie,pies 12lat normalnie wcześniej chodził,biegał grał z Nami w piłkę i pływał!!!Dzień po podaniu zastrzyków pies jest kaleką ,noszony na rękach.Dnia 11.08.2018 (sobota)pseudo lekarz przyjeżdza po moim telefonie że pies jest w złym stanie,z pretensjami daje mu lek który ma zatrzymać działanie innego podanego już wcześniej leku!!!Weterynarz dzwoni 13.08.2018r.do mnie wiedząc o tym że mam żal ,gdyż w sobote przynał się że owczarek niemiecki ma tak długie włosy że myślał że ma grubą skórę,więc zamach wzięty do zastrzyku spowodował to że igła gdzieś za daleko poszła w tylnią łapkę lewą !!!!Psueudo lekarz Wilkowice woj.Śląskie powiada takie słowa’PROSZĘ PANIĄ PANI PIES SIĘ ZUŻYŁ ,A PO CO PANI NAZWA LEKU KTÓRY PODAŁEM W SOBOTE PRZECIEŻ PANI NIE JEST LEKARZEM”,Ja proszę tego Pana aby pożyczył mi szelki nosidło,obojętnie co aby pomóc psu ,odpowiada ‚FYYY NIE JESTM SKLEPEM REHAB'”
Niech szlak go trafi bo zakupione nosidło oczywiście jest, PIESKA nosimy i pomagamy Mu, bo piesek jest taki silny tak chce żyć ,że potrafi na przednich łapkach mimo swego wieku zrobić dużo.Wiadome że nie będziemy go męczyć jeśli dostaniemy złe wyniki!!!!!NIE POLECAM PSEUDO KLINIKI WILKOWICE woj.śląskie ps.dr,Dyl……
Co do szczepień, mój szpic niemiecki 10 lat został zaczepiony jednorazowo przeciwko wściekliźnie i versican dhppi i l4r czyli na te wszystkie nosówki , prawo itd. Kilka godzin po szczepieniu masakra, pies osowiały, nie jadł , nie pił , brak siły na spacer. Przykurczal łapy tylne, na drugi dzień drgawki, przeczekałam i dobrze . Pies dokładnie 48 h po szczepieniu je za dwóch , biega , wszystko jest jak przedtem . Już się bałam ze wykończyłam psa szczepieniami ale to było przejściowe 😊