Szczepienia kotów
5
Przygotowanie do szczepienia
Kota przed szczepieniem należy dokładnie zbadać, kwalifikacja do szczepienia powinna być przeprowadzana przez lekarza weterynarii, z nim także najlepiej skonsultować kalendarz szczepień oraz ich zakres. Koty najczęściej szczepimy pierwszy raz nie wcześniej niż po ukończeniu 6-7. tygodnia życia. Przed szczepieniem warto zwierzaka odrobaczyć, nie należy szczepić ciężarnych kotek, kotów chorych lub z predyspozycjami do alergii. Kolejność i terminy szczepień przypominających wyznaczy nam weterynarz.
Podstawowe szczepienia kotów
Podstawowe schorzenia, na które możemy zaszczepić naszego kota to tzw. koci katar (herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenia.
Herpeswirusy, to wirusy pasożytujące na zwierzętach. Objawami zarażenia są: zapalenie błony śluzowej jamy nosowej, kichanie, wyciek z nosa, zapalenie spojówek, brak apetytu, osowiałość. Taka postać choroby częściej dotyka młode kocięta, które dopiero zostały odstawione od matki.
Kaliciwirus, atakuje znacznie głębiej drogi oddechowe niż herpeswirus, nie atakuje on jednak oczu i jam nosowych. Rozsiewa się on przez powietrze i ślinę. Zaatakowane zostają drogi oddechowe, jama ustną i płuca.
Panleukopenia kotów, zwana także zakaźnym zapaleniem jelit, tyfusem kocim, nosówką kotów, to zakaźna, bardzo zaraźliwa i groźna choroba. Objawami są: gorączka, biegunka, depresja, boleści brzucha, wymioty, odwodnienie, wychudzenie, u młodych kotów przebiegać może bezobjawowo i być zakończona nagłym zgonem. Dla kotów w każdym wieku, które nie zostały zaszczepione choroba jest bardzo groźna, trudna do leczenia i często śmiertelna.
Jeśli zdecydujemy się na podanie tylko dwóch podstawowych szczepionek, to pierwszą dawkę podajemy zwykle między 8 a 12. tygodniem życia; powtórka powinna nastąpić po miesiącu, a później po roku od daty podania pierwszego szczepienia.
Co 1-2 lata należy wykonywać kolejne szczepienia przeciw tym samym chorobom. Koty wychodzące na powietrze, a także żyjące w dużym skupisku powinny takie szczepienia przyjmować co roku. Kalendarz szczepień należy jednakże zawsze konsultować z lekarzem weterynarii.
Pozostałe szczepienia kotów
Koty możemy także szczepić przeciw: białaczce (FeLV), wściekliźnie, chlamydiozie oraz grzybicy.
Białaczka kotów to choroba wywoływana u kotów przez wirus, więc nie należy mylić jej z nowotworem. Powinno się zaszczepić koty żyjące w dużych skupiskach, wychodzące na dwór i przeznaczone do krycia. Pierwsze szczepienie podaje się kotu kilkumiesięcznemu, a następnie należy powtórzyć je po około miesiącu, później – co około 1-2 lata.
Przeciw wściekliźnie powinno się szczepić koty wychodzące na dwór, a także pozostające w domu mogące być narażone na kontakt z innym chorym zwierzęciem. Szczepienie to wykonuje się po 16 tygodniu życia kota, jednak należy pamiętać, że powinno być ono podane trzy tygodnie po szczepieniu przeciw kociemu katarowi (herpeswirus typ 1 i kaliciwirus) i panleukopenia. Szczepionki starego typu mogły powodować powstanie mięsaka poszczepiennego, dlatego najlepiej na temat tego szczepienia porozmawiać z lekarzem weterynarii.
Chlamydioza to kolejna choroba, przez którą możemy zabezpieczyć naszego pupila. Powinno się na nią szczepić koty żyjące w dużych skupiskach zwierząt, a także hodowlane. Szczepienie podaje się razem z podstawowymi szczepieniami. Uważa się, że szczepionka ma niską skuteczność i dodatkowo może powodować nieprzyjemne dolegliwości poszczepienne, dlatego także jej podanie trzeba dokładnie skonsultować z lekarzem weterynarii.
Istnieje także szczepionka przeciw grzybicy, jednak bardziej wspomaga ona leczenie choroby, niż zabezpiecza przed nią całkowicie.
Szczepienia mogą być podawane osobno lub w formie preparatów skojarzonych – wówczas za pomocą jednego zastrzyku podajemy kotu kilka szczepionek. Na temat najlepszego preparatu oraz najlepszej dla naszego kota formy szczepienia musisz porozmawiać ze swoim weterynarzem. Każda szczepionka może wywołać reakcje poszczepienne np. apatię, ospałość, ból w miejscu szczepienia. Zapewnij wtedy kotu dostęp do wody i ciszę, następnego dnia objawy powinny ustąpić, jeśli trwają dłużej skonsultuj się w weterynarzem; pomimo wszystko jednak warto szczepić swojego kota ponieważ dzięki szczepieniom zapobiegasz często bardzo poważnym schorzeniom, a negatywne reakcje poszczepienne zdarzają się rzadko.
Hej. Czy kot po szczepieniu może jeść?
Mam 1,6 roczną kotkę. Zdrową. Na pewien czas doszedł do nas mały kotek który dostał odpowiednie szczepienia. Boję się trochę o kotkę ponieważ kotek nie miał kwarantanny po szczepiennej. Nie ma bezpośredniego kontaktu, ale nie wiem czy to wystarczy. Proszę o pomoc.
Pffff. Mam obecnie 14 kotów. Nie szczepie. W ogóle do weterynarza nie chodzę, za duży wydatek i jak miałam 3 małe chore kotki (już nie mam) to obdzwoniłam WSZYSTKICH Weterynarzy w odległości 50 km, i powiedzieli że zwykłych dachowców nie mają zamiaru leczyć, jedynie wieczny sen mogą dać.
Nie wierzę w to co Pan pisze- jakoby nikt nie miał zamiaru podjąć się leczenia dachowców… mam dwa dachowce i jakoś nikt, nigdy mnie z gabinetu nie wyprosił. Nawet jal był bardzo chory i słaby. Pani dr podpięła kocię pod kroplówkę. Właściciele moeszańców są takimi samymi klientami jak posiadacze „arystokracji”.
co się stanie gdy pic szczepieniu na wściekliznę wypuszczę kota na dwór ?