Podstawowe informacje na temat myszek
79
Mysz z punktu widzenia biologa
Mysz należy do małych ssaków – obecnie długość ciała myszy liczona bez ogona, w przypadku gryzoni hodowanych w domach, wynosi nie więcej niż 10-11 cm. Co ciekawe, ogon myszy stanowi zazwyczaj jednokrotność długości jej ciała. Z racji na niewielkie rozmiary, myszy domowe są również bardzo lekkie – największe, zdrowe osobniki w dobrej formie ważą zazwyczaj do ok. 50-60 gram, w zależności od płci.Mysz jest ciekawym stworzeniem między innymi dlatego, że jej serce uderza maksymalnie nawet do 700 razy na minutę, co w porównaniu z tętnem człowieka stanowi bardzo dużą wartość. Również inna jest temperatura ciała tych stałocieplnych gryzoni – wynosi ona ok. 37-39 stopni, co stanowi wartość wyższą niż w przypadku człowieka, ale niższą niż np. u królika. Długość życia w warunkach hodowlach w przypadku myszy domowej wynosi zwyczajowo ok. półtora roku – dwóch lat, choć zdarzają się zwierzęta, które przeżywają nawet trzy lata.
Socjalność myszy
Trzeba pamiętać jednak, że myszy są dość delikatnymi stworzeniami, dlatego warto najpierw dać im zapoznać się z zapachem człowieka, dopiero potem zaś delikatnie podejmować próby brania ich na ręce, np. zachęcając do tego smakołykami.Myszy są generalnie zwierzętami stadnymi, dlatego też najlepiej jest kupować od razu więcej tych gryzoni. Istotne jest jednak, aby nie łączyć ich w pary, czyli nie kupować samca i samicy – do rozmnażania myszy potrzeba nie tylko odpowiedniej wiedzy i zasobów finansowych, ale również wiele miejsca i zaangażowania, bo ciąża myszy trwa krótko, a ona sama może dać rocznie bardzo dużo licznych miotów. Najlepiej jest łączyć ze sobą dwie samice, bowiem mają one mniejszy instynkt terytorialny niż samce, które połączone w wieku dorosłym mogą ze sobą walczyć. Jeśli więc chcemy mieć samca, dobrze jest zdecydować się na jednego osobnika bądź nabyć od razu dwa, które jednak wcześniej już się znały i ze sobą przebywały.Socjalność myszy obejmuje również obecność człowieka – niektóre osobniki, szczególnie te pochodzące z hodowli, są oswojone w chwili, gdy przyjdą do naszego domu, inne zaś trzeba powoli i systematycznie oswajać. Dobrze jest pamiętać o tym, że niektóre myszy nigdy nie oswoją się do końca, szczególnie gdy wybierzemy trudniejsze gatunki, np. mysz kolczastą. Oswajanie warto rozpocząć od jak najmłodszego wieku.
Odmiany myszy domowej
Jedną z najwcześniejszych odmian myszy domowej jest mysz japońska. Wyróżnia się ona głównie rozmiarem – wraz z ogonem osiąga maksymalną długość ok. 10-12 cm. Obecnie jest ją bardzo trudno kupić, głównie dlatego, że jej hodowla w Polsce należy do rzadkości. Mysz ta zawsze występuje w ubarwieniu łaciatym.
Inną myszą domową jest mysz laboratoryjna, zwana również niegdyś białą. Wcześniejsza nazwa wzięła się stąd, że jej ubarwienie początkowo było jedynie białe, obecnie zaś można spotkać ją w prawie każdej barwie, stąd zmiana jej nazwy. Jest to mysz najczęściej wykorzystywana do robienia testów laboratoryjnych, jednocześnie jednak bardzo łatwo jest ją kupić w sklepie zoologicznym – to najczęściej występująca odmiana myszy domowej, przez niektórych nazywana „mieszaną”.
Ostatnią odmianą myszy domowej jest mysz rasowa, czyli taka, która została wyhodowana w hodowli wystawiającej za pośrednictwem odpowiedniego związku rodowody. Myszy rasowe wraz z ogonem, który stanowi połowę długości, mierzą około 20 cm. Da się je kupić jedynie w hodowlach, przez co są zazwyczaj droższe, występują jednak w wielu odmianach barwnych oraz mają rozmaity rodzaj sierści.
Jak wygląda mysz rasowa?
W obecnej chwili istnieją cztery różne rodzaje sierści, którymi wyróżniają się hodowane w Polsce myszy rasowe. Może to być zwyczajna krótka sierść, często spotykana również u myszy laboratoryjnych; sierść ta posiada również odmianę satynową, co oznacza krótki, gładki oraz błyszczący, charakterystyczny włos na całym ciele. Inną odmianą jest odmiana długowłosa albo taka, której włos jest skręcony w spiralki, zwana profesjonalnie astrex. Wszystkie te rodzaje sierści mogą występować samoistnie bądź też łączyć się ze sobą w określony sposób.
Myszy rasowe posiadają również kilka wzorcowych barw, które wymienione są w stowarzyszeniu zajmującym się ich hodowlą. Z tego też powodu mogą występować np. myszy białe z czerwonymi oczami (odmiana albinotyczna) albo z czarnymi (odmiana biała). Innym rodzajem ubarwienia jest takie, które występuje strefowo, np. ubarwienie tan wyróżniające się innym kolorem sierści na brzuchu myszy. Bywają również myszy podobne do kotów syjamskich – mające jednolity kolor całego ciała, lecz dodatkowe znaczenia na uszach, łapkach oraz nosie. Każda hodowla zajmująca się myszami posiada kilka różnych odmian, które hoduje i ulepsza – przed zakupem dobrze jest się zapoznać z planem hodowlanym.
Mam u siebie 2 samce kupione razem czy jeśli dołączę do nich kolejnego (młodziutkiego) to mogą mu coś zrobić? Koleżanki myszka właśnie wydała na świat 10 młodych i chcę ją trochę odciążyć ;P
Raczej go zagryzą
Witam mam pewien problem wczoraj zauważyłem dużego guza i zobaczyłem na internecie co to było napisane że rąk albo ropa/krwiak ile dni jej zostało
Moja miała guza, który szybko rósł. Przeżyła z nim 2 miesiące. Cały czas była aktywna, bawiła się i jadła. Dzień przed śmiercią przestała jeść i była osowiała.
Samce W OGÓLE NIE SĄ STADNE. Samiec ma być jeden
Samce można łączyć dopiero po kastracji albo wogóle
Ja miałem parke samców jeden zdechł kupiłem 2 samice teraz jest 16 I w jednym domku są teraz jeszcze prawie 3 tygodniowe ( 1 DZIŚ JUŻ WYSZŁA ” I cała masa młodych są jeszcze czerwone. Tylko samiec dziwnie wygląda ma podgardle jak wielbłąd lub pelikan tułów jak gruszką DOSŁOWNIE A zajechany jest jak stulatek i się nie gryzą
Co zrobić aby u myszki w klatce było zimniej?
Co zrobić aby u myszki w klatce było zimniej?
Mam pytanie wczoraj dokupilam koleżankę mojej myszce (też dziewczynka) cały wczorajszy dzień ta wcześniej kupiona myszka piszczala na tą nową(oto ich imiona mysia-wcześniej kupiona , pysia-wczoraj). Pysia nic nie robiła mysi. Dzisiaj już się uspokoił czy to dobry znak?
Już teraz dziekuje za odpowiedz.
trzeba je umiec połączyć, nowa, czysta ściółka , wszystko wymyte. poznajemy mysie w pustej i bezzapachowej klatce.
japier jak wy mozecie robic to swoim myszkom. Nigdy nie kupujcie zwierzat w sklepach zoologicznych!!!!
Tak mogą u moich myszek pogryzł a sz do krwi i maska nie chce karmić tylko ja gryzie help
Tak mogą u moich myszek pogryzł a sz do krwi i maska nie chce karmić tylko ja gryzie help
Moja mysz wydaje odglosy jagby kichala i wydziela dziwny zapach z czego klatka dziwnie pachnie
Jest chora wiem dziwnie to zabrzmi ale przejdź się z nią do weterynarza moja myszka miała problem z pęcherzem
Myszki mojej siostry od paru dni się cały czas gryzą (są to chłopcy). Są od zawsze razem a są młode. Proszę ktoś coś doradź bo moja siostra narazie je oddzieliła do dwóch innych klatek.
Pisze troche późno ale myszy czasem grzą się dla zabawy. Jeśli żadna nie wyrywa sobie futra albo nie ma ran to jest ok :>
Pisze troche późno ale myszy czasem grzą się dla zabawy. Jeśli żadna nie wyrywa sobie futra albo nie ma ran to jest ok :>
Trochę późno, ale samce myszy nie są stadne. Tylko samice.
Czy mog kupić jedną samicę? Bo są stadne. Proszę o odpowiedź i dziękuję z góry
Nie bo będzie samotna
Moja myszka ma brązowa sierść i beżowy brzuszek. Jest wybredna jeśli chodzi o jedzenie
Arystokratka.
Trzeba szczepić mysz
Witam mam 2 myszki biale parke oprócz wymienianych juz posilkow .mam pytanie jaka papryke jedza ..czy moga zjesc np..parowke serdelka kawalek?.jaki miesny pokarm ..i poza galazkami . Trawa i konczyna .co podawac one sa młodziutkie.jak mozna jak najwiecej info .
Jeśli chodzi o parowke to mozna dawać ale mniejsza połowę 💕 mam aktualnie 2 szczury ale u kuzynki bo kupuje właśnie myszki albo co innego ale z tych większych polecam szynszyle które potrafia przeżyć w dobrych warunkach aż 20 lat🙀ja miałam (Stefana) ale zjadaly go robaki od środka albo po prostu nie jadł i zmarł… Kilka miesięcy temu
Kupić szczurka czy myszkę? Musi być to parka dziewczyn i nwm jakie imiona… Jedna pewnie Stella jak z filmu
Szczurkii
Ja mam takie pytanie
Bo wczoraj kupiłem 1 samca myszy domowej w takie ciapki jak krowa i ta mysz jest tak jakby nakręcona w nocy , a w dzień mniej czy to jest normalne? A oprócz samca zamierzam kupić jeszcze 1 samice
Normalne, myszy raczej śpią w dzień, a „myszkują” w nocy. Zależy też, czy mają ludzkie towarzystwo, jak nie, to jakby ich nie było.
Mam miesieczne myszki 4 czarne i 5 popiel.Chetnie oddam
tak to ta j normalne moje myszy tez tak robią
Tak, to normalne lecz skoro się zastanawiasz z tym czy to normalne a chcesz kupić samice co sprowokuję ciążę a żeby tak postąpić to trzeba mieć doświadczenie i dużo miejsca ponieważ ciąża trwa krótko i młodych może być sporo dlatego odradzam :// chyba że masz 2 osobne klatki to dla samca i samicy to zmienia postać rzeczy.
Mam trzy samice, każda ma inny charakter. Łaciata jest owszem bardzo miła, ale jak nie smakuje jej jedzenie, to wyrzuca „przez okno”. Lubi się kręcić w kółku. Druga, biała, cicha i sympatyczna, tęskni za braniem do ręki. Trzecia – rasowa, brązowo-beżowa również wywala jedzenie z klatki, za to kompletnie nie wie, do czego służy kółko. Nawet do niego nie wchodzi. Lubi się zakopywać w trocinach.
Witam. Mam problem z córeczkami. Mam 2 myszki, Truśke i Puśke. Zaczęły się problemy z Puśką, mianowicie zaczęły jej się pojawiać dosyć spore łyse placki na ciele. Największe placki ma na grzbiecie. Co to może być ?
O boże mam tak samo, ostatnio jedna z myszek ( samica ) zaczęła łysieć na grzbiecie i na połowie pyszczka. Teraz szukam o co z tym chodzi, jak znajdę to odpowiem tutaj na Pana(i) komentarz. Wcześniej miała rany na grzbiecie i na uchu od drapania, ponieważ podczas mojego wyjazdu, opiekował się nimi nieodpowiedzialny kolega i myszka odwodniła się, może był podobny problem?
Prawdopodobnie myszka ma swierzb stąd ciągle drapanie trzeba wziąść mysie do weterynarza żeby przepisał odpowiednie leki oraz wymyć i odkazic całą klatkę zmienić ściółkę oraz wymyć i wygotowac miseczki i poidełko oraz kołowrotek i dokładnie wysuszyć pozdrawiam a mysi życzę powrotu do zdrówka
Witam. Prawdopodobnie Twoja myszka ma nowotwór … Będzie chudła, traciła siły i łysiała. Raczej nie ma już dla niej ratunku ☹️
Pewnie już te myszki nie żyją, ale odpowiem, bo u mnie było identycznie. Jedna mysz ciągle łysiala. Byłam u weterynarza, dał lek na robaki, ale nie pomogło. Raz późno w nocy podejrzałam myszy i siedząc w domku jedna drugiej wyrywała futerko. Chyba to jakaś forma frustracji lub dominacji, bo są to dwie samice z tego samego gniazda.
Pewnie już te myszki nie żyją, ale odpowiem, bo u mnie było identycznie. Jedna mysz ciągle łysiala. Byłam u weterynarza, dał lek na robaki, ale nie pomogło. Raz późno w nocy podejrzałam myszy i siedząc w domku jedna drugiej wyrywała futerko. Chyba to jakaś forma frustracji lub dominacji, bo są to dwie samice z tego samego gniazda.
Pewnie już te myszki nie żyją, ale odpowiem, bo u mnie było identycznie. Jedna mysz ciągle łysiala. Byłam u weterynarza, dał lek na robaki, ale nie pomogło. Raz późno w nocy podejrzałam myszy i siedząc w domku jedna drugiej wyrywała futerko. Chyba to jakaś forma frustracji lub dominacji, bo są to dwie samice z tego samego gniazda.
Mam pytanie. Miałam 2 samiczki myszy, jednak jedna z nich niedawno nieoczekiwanie zmarła (przyczyna nieznana, druga mysz ma się świetnie, a na tamtej brak zewnętrznych objawów czy zmian w zachowaniu w dniu śmierci). Czy dokupienie drugiej myszy dla towarzystwa tamtej jest odpowiednim pomysłem? Ma trochę ponad rok, więc jest szansa że pożyje jeszcze trochę i nie chcę by się nudziła. Pozdrawiam 🙂
Jedynie samiczka, na początku mogą być problemy, ale jest taki trik że jak nie będą się dogadywać to trzeba je wystawić na balkon, poprzez instynkt bedą skazane się do siebie przytulić, ja tak zrobiłem pół roku temu i żyją do dziś. Jednak bardzo ważne jest że trzeba porządnie wyczyścić klatkę, aby całkowicie zniknął zapach myszek. Obie myszki muszą być wpuszczone do klatki równocześnie. Chodzi w tym o to aby nie było sytuacji że jakaś myszka wchodzi na terytorium drugiej, stąd to całkowite czyszczenie.
[…] Myszy […]
Moja mysz ostatnio straciła dużo sierści ale tylko w jednym miejscu, nie wiem czy zabierać ją do weterynarza
Mogę poprosić o pomoc. Urodził mi się miot myszek i nie wiem, którego dnia mogę rozpoznać ich płeć. Urodziły się 2 września. I nie wiem też kiedy mogą się zapłodnić, którego dnia trzeba je rozdzielić.
Możecie pomóc bo moja myszka 2 września urodziła 9 myszek. Teraz jest już ósmy styczeń. A kiedy myszki były już gotowe to moja koleżanka wzięła trzy i po jakichś 3 miesiącach je oddał bo są bardzo dzikie. I teraz nie mam jak sprawdzić ich płci bo są zbyt wystraszone. Może wiecie jak sprytnie sprawdzić ich płeć bo nie pozwolą się nawet dotknąć. Może da się rozpoznać po zachowaniu proszę napiszcie. A jak bym już oddzieliła samca jeżeli by był to mogę do dziewczynek dodać ich siostrę. Martwię się czy się nie zagryzą bo się nie widziały ponad cztery miesiące. Pls pomuszcie miałam już cztery mioty myszy i nie poradzę sobie z następnymi.
witam , kilka dni temu kupiłam 2 myszki ( samce) . czy one zawsze tak smierdza ? jest jakis sposob aby sie pozbyc tego nieprzyjemnego zapachu ? i zauwazyłam ze przynajmniej z 2 razy dziennie tocza miedzy soba bojki , czy to normalne ?
Jeśli chodzi o samce to one zawsze tak śmierdzą i jest sposób na ten fetor. Są specjalne odświeżacze w postaci trocin. Instrukcja-jeżeli sprzątasz klatkę wsyp trocin i dodaj odświeżacz i dokładnie rozprowadź przy okazji mieszając. O! I samce zawsze się kłócą. To normalne. Ale inna rzecz gdy samce są braćmi. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się zauważyć gdy bracia się biją. Ale może się zdarzyć że będą się kłócić ale dla zabawy.
Jeżeli chodzi o samców to miałam trzech braci razem i się zagryźli na początku też uważałam że się bawią ale nie.
Samce muszą być oddzielnie, bo będą walczyć ( są mocno terytorialne) i dodatkowo każdy chce mocniej oznaczyć teren, stąd ten intensywny, nieprzyjemny zapach.
Po rozdzieleniu będzie zdecydowanie lepiej.
Samce po kastracji tracą intensywność zapachu moczu, samice tracą ten zapach po ustaleniu hierarchii w stadzie 🙂
Dobrze. Mam kilka pytań co do mysz. Trochę czasu temu przygarnęłam dwie myszki i mam pytanie czy myszy tęsknią za matką. Tak się składa że są to siostry tylko mi się wydaje że są one smutne. Wychodzą normalnie na rękę ale czuje że są nieuszczęśliwione i chce jakoś im pomóc.
Jeżeli pomogę to mam przeczucie że twoja mysz może mieć kaszaka. Jest to znana choroba wśród takich gryzoni. Objawy-łysy placek, oddawanie moczu krwią. Oczywiście mogę nie mieć racji bo najczęściej mają taką chorobę wielkie gryzonie a jeśli chodzi o myszki może to się wiązać z nowotworem. Są bardzo małe szanse na przeżycie. Jeśli się nie mylę to kaszak to też nowotwór. Jeszcze jedną opcją jest drapanie się. Nie lekceważcie tego. Udajcie się do weterynarza żeby przypisał leki i dokładnie odkaźcie klatkę. Gdy twoja myszka ma zarówno łysy placek i ranę to należy tą ranę odkazić. Uwaga gdy nie jesteś doświadczony to udajcie się do weterynarza. Życzę zdrowia wszystkim myszką.
Chcę kupić samca i kilka samic żeby się rozmnożyły i żebym miała czym karmić węża w zimę i chcę wiedzieć czy jak będą te małe myszki to czy ten samiec może je zagryźć i mam go rozdzielić czy nie?
Oddam 4 czarne myszki i 5 poliel.Maja miesiąc
Czy myszy potrzebują dobrego oświetlenia? Jedyne wolne miejsce w moim pokoju jest mocno zacienione, a zależałoby mi na komforcie zwierzaka
Witam, kupiłam ostatnio myszkę, samice (powiedziano mi, że jest aspołeczna). Powoli przyzwyczaja się do mnie, ale jest bardzo… Leniwa, mało się rusza, nawet w nocy, ale jest zdrowa. No i najczęściej spotykam się z opinią, że myszki powinny być 2+. Dlatego też nie wiem czy kupować jej towarzyszkę czy zostawić ją samą?
Myszki są stadne, najlepiej by były dwie. Inaczej są samotne, brak im społecznych aspektów życia takiego jak iskanie czy mycie wzajemne i myszka będzie osowiała. Kup drugą o ile warunki w klatce ci na to pozwalają. Myszy muszą mieć mimo wszystko przestrzeń.
Czy są bardzo wymagające w opiece (myszki )
I pytanie od kuzynki ile trzeba mieć lat aby kupić myszkę lub szczurka
Nie ma określonego wieku pytanie czy jest na tyle dojrzała żeby się nimi opiekować
Nie są, są małe i zajmują mało miejsca. Wystarczy pamiętać że trzeba je codziennie nakarmić, zmieniać wode i czyścić klatkę.
Pytanie jakie jest dziecko. Myszki teoretycznie częściowo dostosowują się do życia opiekuna. Ale to tylko teoria bo najczęściej ich aktywność wzmaga się wieczorem i nocą. Nie mówię że w dzień są nieaktywne. Jeśli dziecko rozumie, że zwierzątko to nie przytulanka która wyciągnie kiedy chce, że myszki są płochliwe, ruchliwe że można je uszkodzić kiedy się za mocno ściśnie i nie łapie się ich za ogon tzn za koniec ogon itd to można spróbować. Mimo wszystko należy pamiętać że to są gryzonie lubiące czystość, więc należy im regularnie sprzątać i regularnie zabawiać. Może się okazać że zwierzątko będzie na głowie rodziców, wtedy będzie lecieć do dłoni, których zapach czuje w klatce a ręce dziecka będą czymś nieakceptowalnym dla myszek. Osobiście nie kupiłam dziecku ani myszki ani szczura. z futerkowych – króliczka, kotka.
Mam 2 samice myszek zaciazone byłem u weterynarza są zdrowe wszystko piękne do tygodnia powinny urodzić mam je w akwarium sa od początku razem wsyzstko razem robią czy przed porodem je rozdzielić i na czas póki będą się opiekowały potomstwem czy mogą urodzić w jednym akwarium i opiekować się razem ? Czy jedna zagryzie młode drugiej ?
ratunku miałam 3 samice i dwie mi zdechły kupiłam im kółko i sobie ogonki podcięły (nie kupujcie takich kółek pod żadnym pozorem!!!) i teraz ostatnia mi została ale ma pod brzuchem takiego guza od 3 tygodni czy to rak czy ciąża? (przypominam że to (chyba) wszystkie samice były i półtorej roku już ich nie ma)
ratunku miałam 3 samice i dwie mi zdechły kupiłam im kółko i sobie ogonki podcięły (nie kupujcie takich kółek pod żadnym pozorem!!!) i teraz ostatnia mi została ale ma pod brzuchem takiego guza od 3 tygodni czy to rak czy ciąża? (przypominam że to (chyba) wszystkie samice były i półtorej roku już ich nie ma)
ups skopiowało się 😅🙄tylko co z różyczką (tak się nazywa ta ostatnia myszka)
jeśli jeszcze nie byłaś u weterynarza to ten guz to prawdopodobnie torbiel albo poważniejsza opcja, Moja myszka miała dwa torbiele na jajnikach, nie miała normalnie rui, utyła przepotężnie więc dla jej zdrowia poszłyśmy z nią do weterynarza… Pomijam koszty operacji… Myszka nacierpiała się bardzo, dostała antybiotyki które wpływały na koagulację białka w skórze, zaczęła jej skóra płatami odpadać, uschły jej uszy – czym zabiła nawet weterynarza, w niemym bólu czołgała się do jedzenia albo prawie się nie ruszała, przez 10 dni codziennie jeździłyśmy na zastrzyki – a ona cierpiała. Efekt był taki że myszka i tak bardzo była duża, na koniec nie mogła chodzić. Nie wiem czy jej przedłużyłyśmy życie bo operację miała we wrześniu a zmarła 12 kwietnia, czy lepiej nie było ingerować a męczyłaby się z torbielami – trudne decyzje. Jeśli zdecydujesz się na ingerencje weterynarza zapytaj jak będą wpływać leki na zwierzątko, bo myszy cierpią w milczeniu a może wystarczy im tylko do ostatniego dnia towarzyszyć
jeśli jeszcze nie byłaś u weterynarza to ten guz to prawdopodobnie torbiel albo poważniejsza opcja, Moja myszka miała dwa torbiele na jajnikach, nie miała normalnie rui, utyła przepotężnie więc dla jej zdrowia poszłyśmy z nią do weterynarza… Pomijam koszty operacji… Myszka nacierpiała się bardzo, dostała antybiotyki które wpływały na koagulację białka w skórze, zaczęła jej skóra płatami odpadać, uschły jej uszy – czym zabiła nawet weterynarza, w niemym bólu czołgała się do jedzenia albo prawie się nie ruszała, przez 10 dni codziennie jeździłyśmy na zastrzyki – a ona cierpiała. Efekt był taki że myszka i tak bardzo była duża, na koniec nie mogła chodzić. Nie wiem czy jej przedłużyłyśmy życie bo operację miała we wrześniu a zmarła 12 kwietnia, czy lepiej nie było ingerować a męczyłaby się z torbielami – trudne decyzje. Jeśli zdecydujesz się na ingerencje weterynarza zapytaj jak będą wpływać leki na zwierzątko, bo myszy cierpią w milczeniu a może wystarczy im tylko do ostatniego dnia towarzyszyć
przepraszam podwójna akcja
Co to znaczy jeśli myszy ciągle się wspinają po prętach klatki?
pytanie – mała klatka czy duża? Myszki lubią się wspinać, ja swoim zrobiłam mostek z lnianego sznurka, mają kilka koszyczków i mostków, co chwila im dorzucam nową atrakcję. Może twoja się po prostu nudzi, potrzebuje ruchu i go szuka. Zauważyłam również po swoich dziewczynkach że myszki ruszając się po różnym terenie lepiej wydalają. Weź pod uwagę że u nas prócz typowego ruchu robaczkowego pomaga grawitacja;) u myszek pomaga ruch. Jeśli masz możliwość dodaj swoim więcej przeszkód. Można zrobić samemu albo kupić np wiklinowe tunele, moski z patyczków czy koszyczki 🙂
Mam pytanie – mam 7 myszek. Kupione ratami. Trójka miała swoje terytorium do którego nie dopuszczała innych. Nawet na neutralnym gruncie większa nowa myszka była atakowana, o malusiej nie wspomnę ( córki wymysł żeby kupić dwie w różnym wieku) klatka duża a tu trzeba było wyciągną jeszcze małą. Więc dokupiłyśmy jeszcze dwie myszki i dodałyśmy je do małej klatki gdzie bałam się awantur – a tu cisza, dziewczyny się zaakceptowały. Wszystkie myszki w brodziku się do siebie przyzwyczajały – a w klatce dużej awanti – zamieniłyśmy myszkom klatki. Wiem okrutne – sytuacja się odwróciła ta co była bita najstarsza i największa daje łomot trzem. Ale tłuką się do krwi i tu pytanie jak je ze sobą pogodzić? Potulna bita myszka zmężniała. My mimo wszystko wierzymy że dziewczyny można pogodzić. Klatki są obok siebie. Myszki się widzą, czują, biegają na wyrku kiedy sprzątamy klatkę a w klatce jest problem. Podpowiedź by sie przydała. może macie jakiś pomysł który by dziewczyny pogodził 🙂 Jeśli są pytania o wcześniejsze relacje chętnie odpowiem bo długo by opowiadać
Mam dwa samczyki myszy, razem od małego, są bardzo ze sobą zżyte, tylko czasami jeden gryzie lekko drugiego przy zmianie ściółki, to walka o terytorium. Wtedy daje agresywnemu sianko i wpuszczam pierwszego, aby zaznaczył moczem teren, a za kilka minut tego łagodnego.
Dzisiaj pobiły sie do krwi, zatem samce razem NIE:(
Moja córka co jakiś czas dołącza do stada (samiczek) nową myszkę. Jej patent na dobre przyjęcie:
1. Wysprzątana klatka, zmieniona podściółka, nowy (tymczasowy) domek – z tektury
2. Wspólna kąpiel dla wszystkich – starych i nowych. Duża miska z letnią wodą z dodatkiem szamponu dla szczeniąt. kilka minut wspólnego pływania. Następnie przekłada zwierzaki do drugiej miski – z czystą wodą – aby się wypłukały.
3. Delikatnie wyciera – nie do sucha. Wkłada do klatki ustawionej w ciepłym miejscu bez przeciągów.
Teraz myszki kończą zabiegi pielęgnacyjne we własnym zakresie.
4. Uczta – kilka miseczek ze smakołykami.
Dzała za każdym razem.
A czy od ssmczyka bardzo śmierdzi tak mi się marzy samczyk mój taki okruszek. Tylko boję się że za bardzo będzie czuć.
Witam. Mam pytanie, bo ludzie na YouTube mówią, że samce myszek są bardziej „milusińskie” dla człowieka, a ja mam problem, bo chcę za niedługo kupić 3 samiczki ale chcę też aby wchodziły mi na rękę itp. Czy będzie to możliwe? (proszę o informację)