Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Psy » Opieka nad psem i pielęgnacja » Odkarmianie szczeniaczka

Odkarmianie szczeniaczka

16
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Opieka nad psem i pielęgnacja · Psy · Psy dla początkujących · Żywienie psów
  • — 8 Paź, 2012
Odkarmianie szczeniaczka
Odkarmianie szczeniaczka
Niezbędnym pokarmem małego psiaka do trzeciego/czwartego tygodnia życia jest mleko jego matki.

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Czasami zdarza się, że suka porzuca swój miot, z powodów zdrowotnych następuje utrata laktacji, szczeniak nie ma odruchu ssania, matka zdycha lub w skrajnym przypadku opiekun suki porzuci gdzieś niechciane szczeniaki, wówczas konieczne jest odkarmianie szczeniaczka –  odpowiednia pielęgnacja i żywienie.

Mleko – najważniejszy posiłek malucha

Wszystkie młode psy potrzebują mleka matki, w którym zawarte są niezbędne przeciwciała immunoglobiny G, które chronią młody organizm przed różnego rodzaju infekcjami. Pewna ilość tych przeciwciał przenika do organizmu młodego psiaka podczas porodu, jednak spożywanie mleka matki zwiększa tę ilość kilkukrotnie, dzięki czemu pies nabiera odporności w pierwszych tygodniach swojego życia.

Jeżeli szczeniak z jakiegoś powodu nie jest w stanie spożywać pokarmu matki należy zastąpić go substytutem. Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, że psiak nie ma odruchu ssania, należy w miarę możliwości, ściągnąć mleko od suki i podać małemu psiakowi. Natomiast kiedy znaleźliśmy porzuconego szczeniaka lub jego matka nie żyje musimy dokarmiać psa mlekiem zastępczym. Mleko zastępcze możemy zakupić w sklepie, jako gotową mieszankę lub przygotować w domu.

Gotowe mleko dla szczeniąt to pełnowartościowy, zbilansowany pokarm zawierający niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania psa. Jego skład to głównie białko mleka krowiego, tłuszcze, znajdziemy w nim również odpowiednią ilość witamin A, D, E, a także inne niezbędne pierwiastki (np. potas czy cynk). Należy zwracać uwagę, aby w takim pokarmie była odpowiednia ilość wapnia i fosforu.

Na rynku możemy dostać wiele takich produktów jednak dobrze zapoznać się ze składem pokarmu przed zakupem. Produkt sprzedawany jest w postaci proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Przed podaniem pokarmu zapoznaj się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Strawność takiego pokarmu jest dość wysoka i wynosi około 95%.

Odkarmianie szczeniaczka

Odkarmianie szczeniaczka

Drugi typ mleka, które może być zastępczym pokarmem to mieszanka, którą można przygotować samodzielnie w domu. Składniki jakie są potrzebne do przygotowania tego mleka to: mleko krowie lub kozie, wysokiej jakości olej roślinny, żółtko z jaja kurzego, witaminy (w kroplach), węglan wapnia i rozdrobniony twaróg. Strawność przygotowanego samodzielnie pokarmu jest niższa niż preparatu mlekozastępczego i wynosi około 80%. Samodzielne przygotowanie odpowiedniego mleka zastępczego wymaga posiadania sporej wiedzy, w tym przypadku należy skonsultować się z psim dietetykiem, lekarzem weterynarii lub doświadczonym hodowcą.

Do karmienia szczeniaka używa się specjalnych buteleczek ze smoczkiem, które można dostać w sklepach zoologicznych, są  wykonane tak, aby szczeniak nie miał możliwości zachłyśnięcia się i jednoczenie rozwijał odruch ssania. Nie należy karmić psiaka strzykawkami ani pipetkami. Jeżeli pies ma zaburzony odruch ssania pokarm podajemy przez sondę, w tym celu należy skonsultować się z weterynarzem – mleko podawane jest prosto do przełyku przez rurkę, jego temperatura powinna wynosić około 36 stopni Celsjusza.

Częstotliwość karmienia mlekiem i wprowadzanie stałych pokarmów

Szczeniaki piją mleko matki mniej więcej dziewięć razy na dobę, należy więc podawać je co około 2- 2,5 godziny. W trzecim tygodniu życia psiaka pokarm można podawać rzadziej – siedem razy w ciągu dnia, doliczając do tego przerwę na sen około sześć godzin.

Bardzo ważne jest, by piesek nie przeziębił się lub nie zachorował, dlatego malutkich szczeniąt nie zabierajmy na dwór bez potrzeby.Około 4. tygodnia życia można zacząć wprowadzać stałą dietę. Na początku pokarm powinniśmy wprowadzać stopniowo – dołączając go do podstawowej diety w małych ilościach. W tym wieku piesek powinien zjadać cztery do pięciu posiłków dziennie, na które składają się: mielone mięso i dobra karma dla szczeniąt. Początkowo podając suchą karmę rozmaczajmy chrupki w mleku – piesek musi nauczyć się gryźć. Stopniowo należy zwiększać porcje posiłków, jednocześnie zmniejszając częstotliwość ich podawania w ciągu dnia. Stopniowo także zastępujemy mleko gotową karmą lub posiłkami przygotowywanymi samodzielnie w domu. Na początek najlepsze będą specjalne karmy typu „starter” dostosowane do wielkości rasy naszego psiaka np. Royal Canin Mini Starter,  Royal Canin Medium Starter, Royal Canin Maxi Starter. Karmy te mają małe chrupki, które dodatkowo łatwo namoczyć w mleku lub wodzie i stworzyć z nich papkę, są też odpowiednio zbilansowane do potrzeb tak małego organizmu.

W wieku czterech miesięcy piesek powinien zjadać trzy stałe posiłki dziennie. Zwracaj uwagę na psa, może zdarzyć się, że podczas zwiększania ilości pokarmu będzie miewał dolegliwości żołądkowe, wówczas poczekaj jeszcze tydzień i spróbuj po raz kolejny. Podczas przechodzenia na stała karmę może zdarzyć się, że piesek będzie miał biegunki, jeżeli problem pojawia się często udaj się do weterynarza. Pokarm podawaj zawsze w tej samej miseczce i w tym samym miejscu, co kształtuje dobre nawyki.

Odkarmianie szczeniaczka to nie wszystko…

Oprócz zapewnienia pieskowi odpowiedniej ilości mleka musimy zwrócić także uwagę na temperaturę otoczenia. Psiak nie może marznąć, szczególnie, gdy jest bardzo malutki i niewiele się rusza. Najlepiej w miejscu, gdzie piesek śpi umieszczać butelkę z ciepłą wodą lub termofor; możemy też użyć koca elektrycznego, trzeba jednak pamiętać, żeby szczeniaczka nie przegrzać – zwierzak musi mieć możliwość odsunięcia się od źródła ciepła, jeśli będzie mu za gorąco. Miejsce gdzie piesek śpi zaaranżujmy w miły, przytulny sposób: użyjmy do tego celu miękkich kocyków lub kawałków polara, aby uchronić legowisko przed zabrudzeniem odchodami możemy używać specjalnych podkładów, czy tzw. pieluch dla szczeniąt. Stopniowo, gdy szczeniaczek będzie rósł możemy mu zaproponować specjalne zabawki.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

Musimy także zwrócić uwagę, czy zwierzak załatwia się regularnie; być może potrzebny będzie masaż brzuszka po każdym posiłku, aby pobudzić pracę niedojrzałych jeszcze jelit. W razie problemów i wątpliwości zawsze najlepiej poradzić się doświadczonego lekarza weterynarii. Gdy piesek podrośnie możemy zacząć naukę załatwiania na dworze, jednak przez pierwsze tygodnie życia psiaka nie należy się z tym spieszyć. Bardzo ważne jest, by piesek nie przeziębił się lub nie zachorował, dlatego malutkich szczeniąt nie zabierajmy na dwór bez potrzeby.

Odkarmianie oseska to bardzo czasochłonne i ciężkie zadanie porównywalne do opieki nad niemowlęciem, może nam jednak dać wiele satysfakcji i pomóc w uzyskaniu wiernego przyjaciela na długie lata.

Jeśli znalazłeś malutkiego kociaka przeczytaj o postępowaniu w takim przypadku w naszym artykule o odkarmianiu kociąt.

Share

Tagi: jak uratować szczeniaczkaodkarmianie porzuconego szczeniakaodkarmianie szczeniakaopieka nad psemopieka nad szczeniakiemporzucony szczeniakżywienie psa

Może cię zainteresować także:

  • Pies wegetarianin czy to możliwe? Pies wegetarianin czy to możliwe? 4 Kwi, 2013
  • BARF dla psa, z czym to się je? BARF dla psa, z czym to się je? 6 Mar, 2013
  • Agresja u psów Przyczyny agresji u psów 18 Lut, 2009
  • Pies podróżnik Pies podróżnik 1 Sie, 2012

16 Comments

  1. asia pisze:
    13 maja 2016 o 15:32

    O CZYM W OGOLE PISZECIE — PSY NIE MOGA PIC KROWIEGO MLEKA!!! NIE KARMCIE LUDZI BREDNIAMI BO TYLKO ZASZKODZICIE NIEWINNYM PSIAKOM!

    Odpowiedz
    • qwerty pisze:
      1 czerwca 2016 o 14:19

      Co ty pier…. A kiedys czym karmili szczeniaki? Tylko krowim mlekiem. Moja babcia wychodowała około 50 szczeniaków i wszystkie były karmione mlekiem krowim kiedy tylko suczka przestawała je karmić lub kiedy szczeniaki były zaniedbywane przez matke

      Odpowiedz
  2. Ania pisze:
    22 maja 2016 o 02:32

    do Asia. A wiesz z czego zrobione jest mleko sztuczne dla szczeniąt lub mleko modyfikowane dla dzieci? właśnie z mleka krowiego radzę najpierw poczytac na ten temat a później się wypowiadac

    Odpowiedz
  3. Kaszlej magdalena pisze:
    27 kwietnia 2017 o 00:45

    Witam stej stony co zrobisc z szczeniak ktory robi w domu kupe i siki i jest agresywny ten szczeniak mam5 miescy. Jest zostawiony przes wlascielke odp

    ..

    Odpowiedz
  4. Maria pisze:
    30 maja 2017 o 20:16

    Czy ktos mi doradzi jak opiekowac sie szczeniakami rasy york

    Odpowiedz
  5. Maria pisze:
    30 maja 2017 o 20:20

    Jest to duzy miot bo aż 4szczeniaki boje sie że suka ich nie wykarmi co mam zrobic jestem pierwszy raz posiadaczka szczeniat

    Odpowiedz
  6. Aneta pisze:
    7 czerwca 2017 o 14:34

    Opiekuje sie 12 dniowym szczeniaczkiem , kupilismy u weta mleko zastepcze i karmie co 2 godziny w dzien i w nocy , trzeba równiez stymulowac brzyszek i okolice pupy zeby sie zalatwil zwilżona w cieplej wodzie szmatka 🙂

    Odpowiedz
  7. MARIE SUDA pisze:
    23 marca 2018 o 08:53

    ok

    Odpowiedz
    • MARIE SUDA pisze:
      23 marca 2018 o 08:54

      noo ok
      noo redsaz

      Odpowiedz
      • MARIE SUDA pisze:
        23 marca 2018 o 08:55

        ok

        Odpowiedz
  8. andrzej pisze:
    27 marca 2018 o 11:55

    a jak psiakowi leci noskiem podczas karmienia?

    Odpowiedz
    • adolf pisze:
      19 lipca 2018 o 09:33

      mojemu leci dupką, takie żółte i smierdzące ,co to może być?

      Odpowiedz
  9. Wiktoria pisze:
    10 czerwca 2019 o 21:07

    Mam pytanko. Czy można podawać szczeniaką mleko dla dzieci? Np. Babybream 1?

    Odpowiedz
  10. Malizna pisze:
    29 lutego 2020 o 11:25

    Mój szczeniaczek po mleku matki od razu przeszedł na dobrej jakości karmę – karmę 77 z Dracula Boutique. Żeby jadł dobrej jakości jedzenie i żeby mu nic nie zaszkodziło, a ta karma jest hipoalergiczna i nie ma zbóż, więc nie wywołuje reakcji uczuleniowej nawet u maluchów.

    Odpowiedz
  11. Anna pisze:
    13 kwietnia 2020 o 18:50

    A ja mam pytanie mam shitsu 17.02.20 oszczeniła mi się suczka miała 7 szt. Jedno z nich podczas jedzienaia noskiem wylewało mu się mleczko. Byłam u weterynarza bo są już po pierwszym szczepieniu i mu o tym powiedziałam. Po sprawdzeniu szczeniaka powiedział że taka jego uroda i przejdzie jak zacznie jeść karmę. Już zaczął jeść karmę i nawet je ryż z marchewką ale po jrdzieniu a zwłaszcza jak dopnie się do mamy ma takie odruchy, kaszlenia jakby się dławił

    Odpowiedz
    • Arrrtek pisze:
      7 sierpnia 2020 o 02:42

      Brawo , a tam wyżej to widocznie mało wie o życiu Panienka z miasta 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Psie SPA, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
  • Następny wpis Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • Basia o Żywienie kotów – podstawy
    • Sophia Malter o Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
    • Kamila o Przewlekła niewydolność nerek (PNN) u psów
    • Julie Sweet o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • Anabel Anna o Choroby nerek u kotów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2022 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.