Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Koty » Kocie ABC dla początkujących » Kocie SPA, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Kocie SPA, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

4
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Kocie ABC dla początkujących · Koty · Koty dla początkujących · Opieka nad kotem i jego pielęgnacja
  • — 11 Paź, 2009
Kocie SPA, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Kocie SPA, czyli podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
Nasze mruczki w większości doskonale same radzą sobie z pielęgnacją swojego futerka, czasem jednak warto im pomóc w codziennych zabiegach higienicznych poprzez szczotkowanie, czy obcinanie pazurków. Wiele kotów będzie na początku dość niezadowolonych z naszej interwencji, ale po jakimś czasie się do nich przyzwyczają, a korzyści dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

naszego pupila powinny skłonić nas do poświęcenia chwili uwagi kociej higienie. Najlepiej przyzwyczajać kociaka od małego do pewnych zabiegów higienicznych, jeśli jednak mamy dorosłego kota, to przy odrobinie cierpliwości i uporu także jego może udać się przekonać do skorzystania z kociego SPA.

Sierść

Koty bardzo starannie dbają o swoje futro codziennie je wylizując, podczas tego zabiegu połykają pewne ilości włosów, które są następnie wydalane. Czasem jednak włosów jest zbyt dużo i połknięte zbijają się w przewodzie pokarmowym w trudną do usunięcia kulę (pilobezoar). Pomocne w usuwaniu kul włosowych mogą okazać się specjalne pasty i karmy suche, ale podstawowym zabiegiem zmniejszającym ilość połykanych włosów jest szczotkowanie. Regularne wyczesywanie kotów krótkowłosych nie jest niezbędne, ale może okazać się pomocne w walce z osiadającymi na meblach włosami oraz w przypadku kotów mających problemy z usuwaniem pilobezoarów. U kotów o dłuższej sierści regularne wyczesywanie jest niemalże obowiązkowe. Koty szczotkujemy raz lub kilka razy w tygodniu w zależności od potrzeb, np. w okresie linienia może okazać się, że będziemy musieli robić to codziennie.

Kocie spa

Pasta Bezo-Pet jest pomocna w usuwaniu kul włosowych.

Do wyczesywania kotów krótkowłosych najlepsze będą szczotki z naturalnym włosiem, delikatne grzebienie, a także gumowe i metalowe zgrzebła. Futro kotów długowłosych możemy pielęgnować grzebieniem o szerokich zębach, szczotką lub zgrzebłem metalowym oraz twardą szczotką. Nie poleca się szczotek o włóknach nylonowych, gdyż mogą one łamać włosy. Oswajanie ze szczotkowaniem najlepiej zacząć od 3. miesiąca życia naszego mruczka. Na początku sesje powinny być krótkie, a pociągnięcia szczotki przeplatane głaskaniem, żeby czynność ta przyjemnie się kojarzyła. Większość kotów lubi wyczesywanie. W przypadku kotów krótkowłosych możemy na początku rozczesać włosy grzebieniem, a następnie wyszczotkować. Dla nadania połysku można także na koniec przetrzeć sierść aksamitną rękawiczką (ciemna sierść) lub irchą (jasna sierść).

Wyczesywanie kotów długowłosych wymaga trochę więcej zaangażowania. Najpierw należy włosy rozczesać grzebieniem zwracając uwagę na ewentualne kołtuny, które trzeba rozdzielić lub obciąć u podstawy nożyczkami. Po usunięciu kołtunów możemy rozpocząć wyczesywanie zaczynając od łap, następnie szczotkujemy grzbiet, boki i brzuch. Jeśli włosy naszego mruczka są tłuste można je posypać specjalnym talkiem lub pudrem.

Większość kotów nie wymaga kąpania w ogóle, chyba że naszemu mruczkowi zdarzy się bardzo mocno pobrudzić sierść. Często kąpieli wymagają także koty przywiezione z przytuliska lub znalezione na ulicy, ale nawet te bardzo brudne po jakimś czasie spędzonym w domu potrafią same doprowadzić swoje futerko do idealnego stanu. Większość kotów przejawia naturalną niechęć do wody i kąpiel jest dla nich naprawdę nieprzyjemna. Dodatkowo kąpanie usuwa naturalne substancje natłuszczające skórę i włos, dlatego nie kąpmy kota, jeśli nie ma takiej wyraźnej potrzeby – kąpiel w leczniczym szamponie może być np. zalecona przez lekarza weterynarii przy problemach skórnych. Kotów, które żyją wyłącznie w domu w zasadzie nie ma potrzeby kąpać, poza uzasadnionymi przypadkami.

Kocie spa

Dr Seidel szampon dla kotów

Jeśli już musimy poddać naszego mruczka takiemu zabiegowi używajmy specjalnego szamponu dla kotów lub tego zaleconego przez lekarza weterynarii w celach leczniczych. Woda do kąpieli powinna być ciepła – nie gorąca i nie zimna. Po wykąpaniu kota należy dokładnie osuszyć futerko ręcznikiem i pozostawić mruczka w ciepłym pomieszczeniu do wyschnięcia włosów. Możemy delikatnie ogrzać go np. suszarką. Nie powinno się mokrego kota wypuszczać do zimnych pomieszczeń, na dwór, czy w miejsca gdzie jest przeciąg, bo może się to skończyć przeziębieniem.

Więcej porad na temat zachowania nienagannego futerka przez nasze mruczki znaleźć można w artykule „Wypadanie sierści u psów i kotów” oraz „Pielęgnacja kociej sierści”.

Obcinanie pazurków

Każdy opiekun małego kociaka wie, jak bolesne bywają zabawy z nim, gdy zostaniemy niechcący zadrapani pazurem. Bolesne ranki dość długo się goją, a podrapane ręce nie wyglądają estetycznie. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest obcinanie kotu pazurków. Musimy pamiętać jednak, że obcinanie pazurków przynosi korzyści tylko w przypadku kotów żyjących w domu, koty wychodzące powinny mieć ostre pazury, co umożliwi om obronę i wspinanie się na drzewa. Koci manicure wcale nie jest trudny do wykonania, a przy odrobinie wprawy zajmie nam dosłownie minutkę. Do obcinania pazurów najlepiej nadają się specjalne cążki lub nożyczki.

kocei spa

Cążki do obcinania pazurków firmy Trixie

Musimy mocno przytrzymać kocią łapę i delikatnie ścisnąć nasadę pazura, tak żeby się wysunął. Następnie ustalamy, do którego miejsca biegnie w pazurku różowa kreska. Nigdy nie należy obcinać zaróżowionej części pazurka, gdyż jest ona ukrwiona i unerwiona, musimy zawsze ciąć w miejscu, gdzie kończą się wszystkie nerwy i naczynia, a zaczyna przezroczysta, „martwa” część. Jeśli boimy się przyciąć pazury za bardzo lub mamy problem z ustaleniem „martwej” części utnijmy tylko sam, najostrzejszy czubek pazurka. Przycięte pazurki kotu domowemu nie będą przeszkadzały, a nam ułatwią kontakty z mruczkiem. Pazurki obcinamy tak często, jak zachodzi potrzeba, w zależności od szybkości odrastania, co około 1-3 tygodni.

Jama ustna, uszy, oczy, nos

Pielęgnacja jamy ustnej mruczka jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zabiegów do wykonania. Większość kotów długo przekonuje się do obcinania pazurków, a jeszcze ciężej jest je przekonać do konieczności mycia zębów : ) Specjalna sucha karma, smakołyki, czy zabawki ścierające kamień nazębny są oczywiście pomocne, ale jeśli nasz kot ma bardzo duże problemy z odkładającym się kamieniem najlepszym sposobem jest szczotkowanie ząbków za pomocą małej szczoteczki i specjalnej pasty dla zwierząt. Więcej na temat zachowania higieny jamy ustnej psa i kota przeczytać można w artykule „Higiena jamy ustnej psa i kota”.

Nos, uszy i oczy zdrowego kota nie wymagają zasadniczo zabiegów pielęgnacyjnych. U zdrowego kota nie powinna pojawiać się żadna wydzielina z nosa, jeśli jednak nasz mruczek ma duży katar można przemyć nozdrza letnią wodą, aby nie stworzyły się strupy, musimy także skonsultować się z lekarzem weterynarii, który ustali przyczynę kataru i sposób postępowania.

kocie spa

Płyn do czyszczenia uszu BAYER VetriDerm Otex

W przypadku oczu sprawa ma się podobnie jak w przypadku nosa. U zdrowego kota nie powinien pojawiać się żaden wysięk, w przypadku zauważenia wydzieliny możemy oczy przemyć naparem ze świetlika lub specjalnym płynem do pielęgnacji oczu. Oczka przemywamy nasączonym wacikiem kierując się od zewnątrz do wewnątrz. W przypadku wycieku z oczy i nosa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny. Niektóre rasy kotów np. persy wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oczu i nosa ze względu na specyficzną budowę.

Większość kocich uszu także nie wymaga specjalnej pielęgnacji, możemy od czasu do czasu przemyć wnętrze wacikiem nasączonym letnią wodą lub specjalnym płynem do czyszczenia uszu w celu usunięcia nadmiaru woskowiny. Nie należy do czyszczenia uszu używać alkoholu. Niepokojącymi objawami są często brudzące się uszy, w których zbiera się ciemna wydzielina, która może świadczyć o infekcji lub np. alergii.

Zabezpieczenie przed pasożytami.

Pchły to zdecydowanie najpopularniejsze pasożyty zewnętrzne, które mogą zaatakować naszego mruczka, nawet tego, który nie wychodzi z domu. Ugryzienie pcheł może u wrażliwego zwierzaka wywołać ostrą reakcję alergiczną w postaci np. silnego świądu.

Walka z inwazją pcheł może być trudna i wymaga „zmasowanego ataku”. Koty możemy zabezpieczyć przeciwko pchłom za pomocą specjalnych kropli lub obroży, gdy już jednak dojdzie do inwazji pasożyta musimy użyć także środków działających w otoczeniu zwierzaka, którymi spryskamy dywany, legowiska i inne sprzęty. Równocześnie musimy starać się dokładnie odkurzyć i w miarę możliwości wyprać przedmioty, w których najczęściej pchły mogą składać jajeczka – dywany, koce lub legowiska.

kocie spa

FRONTLINE Spot-on dla kotów

Regularnie aplikowane krople typu spot-on powinny skutecznie zabezpieczać mruczka nie tylko przed pchłami, ale także przed kleszczami, co jest istotne w przypadku kotów wychodzących z domu, nawet gdy mają dostęp tylko do przydomowego ogródka. Zabezpieczenie przed kleszczami jest bardzo ważne, gdyż są one nosicielami bardzo niebezpiecznych chorób.

Przed zastosowaniem środków przeciw insektom u bardzo młodych mruczków musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, część preparatów nie nadaje się dla kociąt. Nigdy nie używajmy też środków, na których nie ma wyraźnego napisu, że są przeznaczone także dla kotów, gdyż niektóre substancje czynne stosowane w preparatach dla psów mogą być dla kotów bardzo szkodliwe.

Pasożyty wewnętrzne – tasiemce, glisty lub inne robaki – najczęściej atakują koty wychodzące z domu, które polując mogą zjeść zarażone mięso. Niestety także koty żyjące w domu, żywiące się np. surowym mięsem są narażone na rozwój robaków. Dlatego należy regularnie podawać kotóm środki odrobaczające, które można kupić u lekarza weterynarii, on też powinien dobrać rodzaj środka, jego ilość oraz częstotliwość podawania zgodnie z masa i trybem życia mruczka.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jakie powinno oferować kocie SPA możemy zatem zaliczyć regularne szczotkowanie, obcinanie pazurków oraz higienę jamy ustnej, a także zabezpieczenie przed pasożytami, zabiegi te wykonywane regularnie mogą przyczynić się do poprawy ogólnej kondycji naszego mruczka.

Share

Tagi: karmy dla kotakocie spaopieka nad kotempielęgnacja kotapielęgnacja kotówspa dla kota

Może cię zainteresować także:

  • Choroby nerek u kotów Choroby nerek u kotów 29 Cze, 2009
  • Wypadanie sierści u psów i kotó Wypadanie sierści u psów i kotów 16 Lut, 2009
  • Zabawki dla kotów Zabawki dla kotów 16 Lut, 2009
  • Higiena Jamy ustnej psa Higiena Jamy ustnej psa i kota 7 Lut, 2009

4 Comments

  1. Claudia-11 pisze:
    19 lutego 2014 o 20:45

    Mam pytanie do zwierzakowo.pl ja jak czyszczę mojemu kotu uszy to używam letniej wody i płatków kosmetycznych,mam też płyn do przemywania uszu ale po nim jeszcze bardziej kleji się brud co jest uciążliwe,a codzienne czyszczenie uszu nie wchodzi w gre,ponieważ mój kot niezbyt lubi zabiegi kosmetyczne,jedynie szczotkowanie toleruje.Więc co mam zrobić żeby skutecznie usunąć brud z uszu?często brud sięga daleko,a kiedy już wyczyszczę to na drugi dzień znów są brudne,co mam zrobić aby usunąć ten brud raz a porządie? mój pies który jest psem podwórkowym ma czyste uszy chociaż jej nie czyszczę,i jeszcze w sprawie pazurków,słyszałam o takich nakładkach na pazurki,jak one działają? są skuteczne? przeszkadzają kotu i czy to jest dobry czy raczej zły pomysł? Bo widziałam już u kilku kotów takie nakładki,wyglądają ładnie u kotka ale czy kot nie cierpi? Jaka jest wasza opinia?

    Odpowiedz
    • Akwarelka pisze:
      27 maja 2017 o 18:37

      Brud uszu zależy od psa, czy kota. Każdy jest inny.
      Jeśli brud w uszach Twojego kota jest czarny, może to być objawem choroby, lub padożytów, więc należy zabrać go do weterynarza.

      Odpowiedz
  2. MalaSosna pisze:
    2 czerwca 2014 o 21:09

    Claudio, jesteś pewna, że to brud? Na Twoim miejscu udałabym się do weterynarza z Mruczkiem, bo możliwe, że to świerzb.

    Odpowiedz
  3. janka pisze:
    2 stycznia 2019 o 13:51

    ja bym obstawiala, ze to swierzb. adoptowalam kota i mial to samo, bylimsy u weta i po 1,5 ms odpowiedniej opieki wyeliminowlaismy takie problemy. dzis kota ma tak czyste uszy, ze nawet mu ich nie czyszcze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Opieka nad starzejącym się psem
  • Następny wpis Przegląd żwirków dla kota
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • Ania o Kastracja i sterylizacja kotów
    • NieTolerujeDebilnychLudzi o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2021 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.