Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Psy » Psy dla początkujących » Jaki pies, taka karma

Jaki pies, taka karma

13
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Psy · Psy dla początkujących · Żywienie psów
  • — 8 Sty, 2013
Jaki pies, taka karma
Jaki pies, taka karma
Dobór odpowiedniej karmy i sposobu żywienia jest niezwykle istotny w przypadku wielu psów, na przykład podwórkowych, pracujących czy cierpiących na rozmaite schorzenia. Niestety, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi tego zagadnienia, a większość z nich nie potrafi skutecznie dopasować sposobu żywienia i zasad karmienia czworonoga do tego, co jest dla niego najzdrowsze.

Przede wszystkim – nie mieszaj

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Wiele zwierząt karmionych jest na zmianę jedzeniem gotowanym, suchym, surowym. O ile połączenie żywienia gotowanego z suchym jest jeszcze mało szkodliwe, o tyle w przypadku, gdy nasz pies je głównie suchą karmę, a my nagle damy mu do zjedzenia surowe kości, mogą pojawić się problemy. Wynika to z faktu, że układ pokarmowy psa karmionego karmą suchą jest zwykle dość wyjałowiony i nieprzystosowany do trawienia elementów surowych, do których przetworzenia żołądek potrzebuje zupełnie innych kwasów trawiennych. Jeśli więc chcemy zafundować naszemu karmionemu suchą karmą czworonogowi coś do przegryzienia, warto zdecydować się na przetworzone gryzaki – na przykład suszone, ew. włączyć do diety psiaka na stałe produkty surowe.

Jaki pies, taka karma

Jednym z wciąż rosnących problemów jest otyłość u psów – niestety, poza przypadkami, gdy wynika z choroby, bierze się ona głównie z zaniedbań właściciela i nieprawidłowej opieki nad psem. Trzeba sobie uświadomić, że nasz pies nie jest słodką kulką, którą można tuczyć, a żywym organizmem, dla którego nadwaga czy otyłość to schorzenie, zazwyczaj kończące się poważnymi chorobami układu krwionośnego, serca, trzustki czy wątroby. Z tego powodu, jeżeli nasz pies jest raczej kanapowcem, powinniśmy stosować karmy o niższej kaloryczności, tzn. niższej zawartości tłuszczy i białek, inaczej bowiem będą się one odkładać w formie nadmiernych kilogramów.

Podawanie nieodpowiedniej karmy szczególnie w przypadku szczeniąt ras dużych może zakończyć się wadami rozwojowymi, głównie układu kostnego.Jeżeli zaś nasz pies czynnie uprawia z nami jakiś sport czy jest w ciągłym ruchu, warto podawać mu karmę wysokokaloryczną, która dostarczy mu energii, ale również da materiał budulcowy dla mięśni. Warto, aby karma taka miała dodatek z substancji wspomagających pracę i budową chrząstek i stawów. Jeśli nasz pies jest już otyły czy ma nadwagę, warto przywrócić go do zdrowej wagi poprzez lekkie, stopniowe zwiększenie ilości ruchu oraz jednoczesne zmniejszenie ilości jedzenia czy też podawanie karmy dla zwierząt otyłych.

Dobry wybór dla alergika

Pies, który cierpi na alergię pokarmową, niekoniecznie musi przyjmować drogie, specjalistyczne karmy – niejednokrotnie wystarczy tylko wybór takiego produktu, który nie zawiera składników alergizujących. Zazwyczaj będą to karmy z jagnięciną, koniną, królikiem czy rybami. Warto również zainwestować w karmę bez zbóż, które również nieraz przykładają się do alergii czy po prostu gorszej kondycji skóry i sierści – w takich karmach zazwyczaj występuje groszek czy ziemniaki. Po karmę specjalistyczną dla psów wrażliwych warto sięgnąć wówczas, gdy alergia powoduje ciągłe biegunki i chudnięcie psa – wówczas karmy wysoko przyswajalne, zazwyczaj weterynaryjne, są jak najbardziej wskazane.

Dostosowane do wieku i stanu zdrowia

W karmie dla psa powinien być dość duży odsetek produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym głównie mięsa. Wiele osób bagatelizuje fakt dostosowania karmy do wieku psa, tymczasem trzeba pamiętać, że karma dla szczeniąt zawiera duże ilości wapnia i fosforu, które nie przydadzą się psom dorosłym, natomiast są istotne dla rozwoju młodego organizmu. Podawanie nieodpowiedniej karmy szczególnie w przypadku szczeniąt ras dużych może zakończyć się wadami rozwojowymi, głównie układu kostnego. Również starsze psy, które mają problemy z trawieniem zwyczajnych pokarmów, powinny dostawać karmę specjalistyczną, wysoko trawienną, dzięki której łatwiej przyswoją składniki odżywcze bez nadwyrężania układu pokarmowego. Jeżeli natomiast nasz pies cierpi na schorzenia przewlekłe, które wymagają utrzymywania specjalistycznej diety, warto sięgnąć po odpowiednio przygotowane karmy, które wspomagają utrzymanie czworonoga w dobrej formie.

Zwróć uwagę na skład

Kupując rzeczy dla siebie, często oglądamy skład danego produktu – tak samo powinniśmy robić w przypadku karm dla psów. Należy pamiętać, że pies obecnie jest wszystkożercą, ale w jego posiłku powinien być dość duży odsetek produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym głównie  mięsa. Z góry powinniśmy odrzucać więc karmy, w których zawartość tegoż jest na poziomie ok. 4%, bowiem jest to jedynie pozorna oszczędność – takiej karmy kupimy więcej za mniejsze pieniądze, jednak również jej dawkowanie bywa nawet o 200% wyższe, niż karmy lepszej jakości.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

Warto zainwestować w kilka kilogramów dobrej karmy o lepszym składzie, bo pies będzie ją jadł taki sam czas, w jakim zjadłby czasem i dwa, trzy worki karmy o wyższym dawkowaniu. Trzeba jednocześnie przy tym dbać o odpowiednie przechowywanie suchej karmy, aby nie wietrzała i nie zainfekowały jej żadne pasożyty, pleśń czy grzyby.

Share

Tagi: jak dobrać karmę dla psajaka karma dla psakarma dla psakarma dla psówkarmy dla psażywienie psa

Może cię zainteresować także:

  • Odkarmianie szczeniaczka Odkarmianie szczeniaczka 8 Paź, 2012
  • Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia 16 Paź, 2012
  • Jak bardzo aktywny powinien być pies? 10 maja, 2015
  • Wychowanie psa Mam psa… i co dalej? cz. 1 8 Kwi, 2009

13 Comments

  1. Ela pisze:
    9 stycznia 2013 o 14:45

    Witam!
    Mam pytanie odnośnie części tekstu pt:”Przede wszystkim-nie mieszaj”
    Mam dwie sunie (Owczarka i kundelka średniego obie mają 1,5 roku), daje im jeść dwa razy dziennie: rano suche brit, i po południu daję im puszki animondy lub gotuję kurczaka z ryżem(na zmianę). Nie ukrywam że trochę mnie to kosztuje i w związku z tym jeśli mam zaoszczędzić jednocześnie nie zaszkodzić psom a nawet zmienić formę żywienia na lepszą, czemu nie:)
    Czy dobrze rozumiem, że należy wybrać jedną formę posiłku (albo suche albo gotowane)? Jeśli chciałabym zmienić tylko na suche jedzenie czy brit premium adult jest odpowiednią karmą jeśli psy zimą spędzają tylko ok 4h na dworzu,latem są cały dzień na ogrodzie, alergia nigdy nie wystąpiła, przy czym mniejsza jest wysterylizowana. Będę wdzięczna za odpowiedz 🙂 pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. ahnieszka pisze:
    6 grudnia 2015 o 13:59

    Nie wiem czemu wszyscy ludzie robią „nalot” na Pedigree,nie znam żadnego psa który ma po niej złe samopoczucie,jest chory itd.Psy które znam od lat cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją.
    Pedigree pod kątem badań laboratoryjnych minimalnie się różni od tych „dobrych” karm.
    Polecam Pedigree

    Odpowiedz
    • N pisze:
      13 marca 2016 o 00:00

      Wszyscy robią nalot na pedigree gdyż składem przypomina bardziej karmę dla kur 😉 Samo zboże, to karma z najniższej półki, mimo nie najniższej ceny. Nie polecam żadnej marketówki.

      Odpowiedz
    • Aga pisze:
      12 kwietnia 2019 o 02:51

      Nie minimalnie.
      Porównaj sobie skład karm markowych np Brit,acana itp a marketowe np pedigree,chapi.

      Zawierają 3-4% mięsa reszta to zboża i węglowodany.
      Gdzie markowe karmy posiadają od 40 % > mięsa.

      Przekładając na chłopski rozum.
      To tak jakbyś ciągle jadła zupkę chińską codziennie. Czyli coś spożywasz ale nie za wiele wnosi do Twojego organizmu.

      Wolę dołożyć trochę wiecej do karmy suchej teraz niż potem żeby na stare lata moje zwierzę cierpiało bo wynikło to z złego odżywiania za młodu.
      M.in. chore zęby,dziąsła. Siadające nerki,wątroba .

      Odpowiedz
  3. Barbara pisze:
    23 maja 2016 o 12:58

    Jeśli chodzi o zwierzęta to ludzie nie przykladają jakiejś dużej uwagi do tego czym je karmią, nie wiem jak można kupować karmy w marketach, przecież to prawdziwa zbrodnia! Ja robię zakupy na apetete.pl i polecam każdemu kto szuka tego co najlepsze dla swojego pupila. 🙂

    Odpowiedz
    • Karolina pisze:
      13 lipca 2016 o 23:01

      Ludzie, a chcelibyście jeść non stop suchą karmę, np. ciągle chleb bez masła, lub ziemniaki bez „omasty” ??? Mamy kilka psów, mieszamy im „zbrodniczą” suchą karmę supermarketową, do tego dodatek mielonego mięsa, regularnie kosci, psy ŻYJĄ, mają błyszczące futro, żaden nie cierpi na choroby zębów ani gastryczne kłopoty. A najlepszym smakołykiem jest już szare mięso, które dostarcza odpowiednich bakterii i enzymów do trawienia.

      Odpowiedz
    • Gośka pisze:
      17 lutego 2017 o 11:15

      ja uważam, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy. Ja nie daje swojemu psy tej karmy z marketów bo to sama chemia i odpady – to tak jakby samemu jadło się jakieś odrzuty i fast foody. Ja podaję swojemu psu karmę suchą i mokrą z sancani, do tego regularnie dostaje jeszcze mięsko. Oczywiście zdarzy się też cheat day 🙂 piesek jest szczęśliwy, zdrowy i najedzony 🙂

      Odpowiedz
  4. marcysia pisze:
    27 marca 2019 o 22:48

    zgadzam się, że karma musi być dostosowana do potrzeb zwierzaka, te lepszej jakości firmy mają różne rodzaje karm, polecam na przykład karmy Bozita – mieliśmy już dorosłego psa, zestarzał się z nami, teraz mamy szczeniaka, każdy z nich miał inne potrzeby i inny poziom aktywności, karma musi być inna

    Odpowiedz
  5. Agatex9 pisze:
    28 lutego 2020 o 14:11

    Trzeba odpowiednio dobrać karmę do psa, ale i markę również. Skład to nie może być cała tablica Mendelejewa. Ja wybrałam 77 – karmę z prostym składem, z mięsem i warzywami, bez zboża i bez wzmacniaczy i innych syfów.

    Odpowiedz
  6. Kachaaaa pisze:
    19 maja 2020 o 11:29

    Moj pies upodobał sobie karmę z bozity i tylko ta chce jeść . Kupujemy mu sucha i mokra . Szczególnie lubi ta z łososiem 🙂

    Odpowiedz
  7. Oleczkaa pisze:
    23 maja 2020 o 20:05

    Moj bardzo wybredny i mi tylko bozita podpasowala 😁

    Odpowiedz
  8. Gosia pisze:
    25 maja 2020 o 17:09

    U nas od jakiegoś czasu jest w menu bozita ze względu na dobry skład .

    Odpowiedz
  9. Dominika pisze:
    1 lipca 2020 o 14:19

    Witam 😉
    Tak sie zastanawiam jak kupie np. karme o smaku kurczaka ktora pies je codziennie w misce i jakies smakolyki (nagrody) tez z kurczaka to piesek rozpozna ze to sa smakolyki? No jesli nie to wtedy rownie dobrze mozna dawac karme jako nagrode np ??

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Jak przygotować psa do zimy?
  • Następny wpis Psia alergia
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • NATALIA o Przyczyny agresji u psów
    • Ania o Kastracja i sterylizacja kotów
    • NieTolerujeDebilnychLudzi o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
    • sbfdds o Przyczyny agresji u psów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2021 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.