Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Psy » Psy dla początkujących » Jak żywić psy ras mini i małych?

Jak żywić psy ras mini i małych?

16
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Psy · Psy dla początkujących · Żywienie psów
  • — 17 Paź, 2010
Jak żywić psy ras mini i małych?
Jak żywić psy ras mini i małych?
Podstawowym elementem utrzymania dobrostanu zwierzaka jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Właściwie dobrana dieta pomaga zapobiegać różnym problemom zdrowotnym i utrzymuje organizm naszego pupila w dobrej kondycji. Najwygodniejszym i coraz popularniejszym sposobem żywienia psów jest podawanie im gotowej, suchej karmy.

Producenci karm suchych dbają o to by ich pokarm był nie tylko odpowiednio zbilansowany, ale także odpowiednio oznaczony, by jak najłatwiej dopasować karmę do potrzeb naszego pupila.
Większość producentów dzieli swój asortyment na karmy przeznaczone dla psów małych, średnich i dużych ras. Ostatnio, z uwagi na rosnące zainteresowane psami bardzo małymi, część producentów włączyła do swojej oferty pokarm dla psów ras bardzo małych. Karmy dla psów małych ras są przeznaczone dla psiaków, których masa ciała docelowo nie przekroczy 10kg.

Możemy oczywiście zdecydować się również przygotowywać posiłki samodzielnie w domu uwzględniając zapotrzebowanie żywieniowe naszego psiaka.

Dlaczego psy ras małych potrzebują innego pokarmu?

Aby zrozumieć w pełni dlaczego powinniśmy podawać naszemu pupilowi pokarm dostosowany do wielkości przyjrzyjmy się specyficznym potrzebom żywieniowym małych i bardzo małych ras.

Jak żywić psy ras mini i małych

Wysokojakościowa karma Acana Adult Small Breed.

Co wyróżnia małe psiaki?

  • mają wysoki metabolizm – zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas ruchu; oznacza to, że szybko trawią podany im pokarm. Ich zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% większe niż w przypadku dużych psów.
  • szczenięta ras mini oraz małych rosną o wiele szybciej niż szczeniaki psów większych ras – wiele z nich osiąga dojrzałość już w wieku 6-9 miesięcy.
  • często mają problemy ze strawieniem dużej porcji, z uwagi na to powinny być karmione 4-6 razy dziennie, nawet po osiągnięciu dojrzałości. mają niewielkie szczęki i zęby.

Jakie cechy powinna posiadać karma dla psa rasy mini?

Z uwagi na te specyficzne cechy pieski ras mini i małych już od najmłodszych lat powinny być karmione pokarmem, którego skład odpowiada na wyżej wymienione problemy.

Co powinno charakteryzować dobrą karmę dla psów ras małych?

  • wysoka zawartości dobrego jakościowo białka, które dostarcza energii i jest łatwostrawne.
  • duża dawka energii przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej porcji pokarmu. wzbogacenie o lekkostrawne składniki utrzymujące prawidłową florę jelitową w celu wspomagania trawienia.
  • niewielki rozmiar krokietów w przypadku karmy suchej.
  • zróżnicowanie pokarmu ze względu na wiek psiaka.

W diecie małego psa bardzo ważne jest zachowanie najwyższej jakości składników oraz dbałość o to, by podstawą żywienia była dobrze zbilansowana karma – nie należy w związku z tym podawać dużej ilości przekąsek.

Jeśli zamierzamy żywić naszego psa przygotowanym w domu jedzeniem powinniśmy wziąć pod uwagę wymienione wyżej specyficzne potrzeby oraz pamiętać, że przygotowane w domu jedzenie musimy uzupełnić preparatem witaminowym (przeznaczonym specjalnie dla małych psów) oraz wzbogacić je o kwasy omega-3 i omega-6.

Jak znaleźć karmę dla psa rasy małej?

Jak żywić psy ras mini i małych

Wysokojakościowa karma Royal Canin X-Small Adult

Za psy ras małych uznajemy z reguły zwierzaki o masie (psa dorosłego) od 1kg do 10kg, przy czym część producentów wyróżnia jeszcze dodatkowo psy ras bardzo małych – od 1kg do 4kg, oferując specjalnie dla nich przygotowane karmy.

Pokarmy przeznaczone dla psów małych ras są przeważnie oznaczone jako Mini lub Small Breed, a dla ras bardzo małych jako X-Small lub Small; np. Acana Adult Small Breed, Royal Canin X-Small Adult.

Jak dopasować karmę do potrzeb naszego pupila?

Podawanie odpowiedniej karmy jest bardzo istotne, pokarm musi być dopasowany nie tylko do wielkości danej rasy, ale także do wieku psa, gdyż zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w czasie życia zwierzaka.

Karmy dla psów ras małych i bardzo małych są odpowiednio zbilansowane do potrzeb naszego pupila. Dodatkowo, dzięki dalszemu podziałowi karm ze względu na wiek zwierzaka oraz jego specyficzne potrzeby, możemy jeszcze lepiej dopasować pokarm do naszego psiaka.

Wybierając karmę dla pupila kierujmy się informacjami producenta na temat jej zastosowania, najczęściej można przyjąć, że:

  • dla szczeniaków najodpowiedniejsza będzie karma typu mini junior; np. Royal Canin X-Small Junior, Bosch Junior Mini.
  • dla psów dorosłych, które nie mają specjalnych wymagań żywieniowych dobra będzie karma typu mini adult np. Acana Adult Small Breed
  • dla psów dojrzałych i starszych szukajmy karmy typu mini mature/ageing; np. Hill’s Mini Mature, Royal Canin Mini Ageing.
  • dla psów o innych specyficznych wymaganiach możemy znaleźć karmę odpowiadającą ich potrzebom; np. Royal Canin Mini Sterilised (dla piesków kastrowanych), Bosch Mini Lamm&Reis (dla psów o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym).
  • jeśli chcemy jeszcze lepiej dopasować karmę do specyficznych wymogów naszego rasowego psiaka możemy spróbować poszukać karmy przeznaczonej specjalnie dla wybranej przez nas rasy np. Royal Canin Yorkshire Terrier, Royal Canin Shih Tzu.

Jak dobrać karmę, jeśli pojawia się problem zdrowotny?

W momencie, gdy u naszego psa zostanie stwierdzony problem wymagający leczenia i podawania odpowiedniej diety warto skonsultować z lekarzem weterynarii podanie odpowiedniej karmy leczniczej.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

W ofercie producentów karmy weterynaryjnej znajdziemy także szereg pokarmów odpowiadających na najczęstsze problemy zdrowotne psów małych i miniaturowych ras, np. Royal Canin Denta Specjal Small Dog (w przypadku problemów z jamą ustną), Royal Canin Urinary S/O Small Dog (w przypadku problemów z drogami moczowymi), czy Royal Canin Hypoallergenic Small Dog (w przypadku alergii pokarmowej).

Musimy pamiętać, że diety weterynaryjne przeznaczone są dla zwierząt chorych i nie należy ich podawać psiakom zdrowym, nawet w celach profilaktycznych. Odpowiednio zbilansowana karma bytowa jest najlepszą formą żywienia zdrowego pupila.

Diety weterynaryjne zawsze podajemy wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje problem i dopasuje karmę do schorzenia.

Wybierając odpowiednią karmę dla naszego małego pupila kierujmy się przede wszystkim informacjami producenta podanymi na opakowaniu. Musimy pamiętać, że pokarm powinien być dopasowany do wielkości i wieku naszego psiaka lub ewentualnie uwzględniać jego specyficzne potrzeby np. w przypadku psów kastrowanych, czy wrażliwych. Nawet pieski bardzo małych ras potrzebują odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z opiekunem oraz karmy, która będzie uwzględniała specyfikę ich budowy i metabolizmu.

Share

Może cię zainteresować także:

  • Pies podróżnik Pies podróżnik 1 Sie, 2012
  • BARF dla psa, z czym to się je? BARF dla psa, z czym to się je? 6 Mar, 2013
  • Najpopularniejsze w Polsce rasy psów Najpopularniejsze w Polsce rasy psów 30 Paź, 2012
  • Wychowanie psa Mam psa… i co dalej? cz. 1 8 Kwi, 2009

16 Comments

  1. Maltańczyk pisze:
    23 stycznia 2012 o 13:06

    Artykuł super,bardzo fajny.Na pewno pomoże mi w wychowaniu mojego 11-tygodniowego psiaka-maltańczyka:).

    Odpowiedz
  2. fitMarcelina pisze:
    25 maja 2017 o 13:13

    F95 Najwazniejsza w odchudzaniu jest motywacja dziewczyny, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech poszuka w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka

    Odpowiedz
  3. Tomek pisze:
    14 stycznia 2018 o 12:06

    fajne 🙂

    Odpowiedz
  4. Marcelina pisze:
    14 stycznia 2018 o 12:08

    Bardzo ciekawy artykuł – warto dopełnić go informacjami z tego artykułu 🙂

    Odpowiedz
  5. Kamilcio pisze:
    19 października 2018 o 14:55

    świetny artykuł 🙂 wszystko w jednym miejscu, zapisałam sobie link żeby móc do niego wracać 🙂 ja swojemu psiakowi daje bozite, maja specjalnie stworzona dla malych psiakow,

    Odpowiedz
  6. Gość pisze:
    22 grudnia 2018 o 21:42

    duzo fajnych i przydatnych informacji. ja jednak nie wybralam dla swojego psiaka proponowanej karmy przez was, stosujemy karme z bozity i rowniez jestem z niej bardzo zadowolona – duzo skadnikow odzywczych, bez gmo i jest specjalna dla malych ras.

    Odpowiedz
    • Krystyna pisze:
      23 grudnia 2018 o 18:17

      U nas też wybór padł na Bozitę, cena przystępna, kawałki w serii mini są w sam raz, skład jest dobry.

      Odpowiedz
    • Gosia pisze:
      9 czerwca 2020 o 15:01

      Nie bardzo rozumiem chwalenie byle jakich karm które mają słaby skład. Tutaj nic do rzeczy nie ma rasa psa tylko dobry skład. Pies jest mięsożerca więc karma typy Royal Canin nie jest odpowiednia. Czytajcie skład, ja karmię Canagan małe rasy a rano karma mokra też wysokomiesna np Granars pet, Lukullus.

      Odpowiedz
  7. Gość pisze:
    10 stycznia 2019 o 17:21

    ja kupuje sowjemu karme dla malych ras i podaje zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. podaje karme z bozity, maja wybor w karmach, fajna opcja tez ze maja gwarancje jakosci.

    Odpowiedz
  8. Liczy się skład! pisze:
    1 lutego 2019 o 15:15

    Najważniejszy jest skład – nieważne komu jest dedykowana karma – ważne jest to, aby małe psy dostawały wartościowe składniki – czy to w formie karmy mokre, czy chrupek – liczy się skład! Trzeba na to zwracać uwagę, aby nie przyzwyczaić psiaka do chemii… co się zdarza. Kolejna pułapka, w jaką wpadają właściciele – przkarmianie zwierzaka – na to też należy uważać!

    Odpowiedz
  9. Piotr pisze:
    19 lutego 2019 o 18:22

    Wiecie może jak to rasa ta tym zdjęciu pierwszym ????

    Odpowiedz
    • eliza01 pisze:
      13 marca 2019 o 15:12

      pinczer miniaturowy

      Odpowiedz
  10. ilola pisze:
    27 marca 2019 o 21:42

    my mamy od dawna maltańczyka, uwielbiam tą rasę, początkowo też mieliśmy problem nawet nie tyle z karmą co z dawkowaniem… wcinał wszystko, a potem pojawiły się problemy z nadwagą (pierwszy pies więc nie wiedzieliśmy dokładnie ile powinien zjadać), teraz często sprawdzam na opakowaniach, bo niektóre firmy (np właśnie bozita) podają ilości na dobę, zależnie od wagi psa, dla mnie bardzo pomocne informacje

    Odpowiedz
  11. Kachaaa pisze:
    29 listopada 2019 o 19:12

    Ja dla swojego Gucia kupuje karmę z bozity i mu ona służy. Od szczeniaczka mu ja kupujemy.

    Odpowiedz
    • Jagna pisze:
      5 grudnia 2019 o 10:16

      Słyszałam właśnie o tej bozicie i dużo osób ja chwali. Może się właśnie skuszę bo moj psiak od teraźniejszej karmi ma uczulenie .

      Odpowiedz
  12. Monis pisze:
    3 marca 2020 o 21:29

    Odpowiednia karma to podstawa, u nas „na stole” rządzi karma 77, po której Szarik nie ma problemów na trawie, za to energii ma mnóstwo. I mniej śmierdzi mu po niej z pyszczka, bo to naturalny skład bez zbóż 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Zestawienie diet dla zwierząt chorych
  • Następny wpis Wybieramy transporter dla kota
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • M.S o Kocie zmysły – jak kot postrzega świat
    • Estera o Przewlekła niewydolność nerek (PNN) u psów
    • unpNkuqvhgqsAxe https://www.google.com/ o Kastracja i sterylizacja kotów
    • Niepoprawna kociara o Szczepienia kotów
    • Iza o Podstawowe informacje na temat myszek
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2021 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.