Jak przygotować psa do zimy?
1
Zabezpieczenie psa podwórkowego
Jeżeli nasz pies jest typowym psem podwórkowym, warto zadbać o niego i nieco zmienić mu warunki życia na zimę. Przede wszystkim warto podawać mu jedzenie gotowane, lekko ciepłe (ale nie gorące, bo takie jest niezdrowe!), z dodatkiem tłuszczów, np. oliwy, oleju czy nawet smalcu. Pozwoli mu to skumulować większe nakładu tłuszczu, które z pewnością wpłyną na to, że będzie mniej marzł. Dobrze jest również zwiększyć kaloryczność posiłków, podając inną karmę np. Royal Canin Club Energy lub Bozita Robur Active czy bardziej bogate posiłki gotowane. Warto również zabezpieczyć budę, dodając do niej więcej słomy, która nie chłonie wilgoci i pozwala się ogrzać czy montując zasłonkę na wejściu do budy, co zapobiegnie marznięciu z powodu silnego wiatru czy padającego śniegu. Należy regularnie podawać mu wodę, nawet do kilku razy dziennie – będzie ona szybko marzła, a lizanie lodu może spowodować przeziębienie czy choroby gardła i płuc. W największe mrozy należy zaś zabrać psiaka do ciepłego pomieszczenia, szczególnie na noc.Uwaga na sól!
Sypanie chodników solą jest powszechne i o ile wygodne dla ludzi, którzy dzięki temu nie ślizgają się po oblodzonych powierzchniach, o tyle w przypadku psów może spowodować nawet choroby. Sól jest w stanie uszkodzić opuszki łap, sprawiając nie tylko ból, ale również przyczyniając się do powstania ranek, które z racji usytuowania bardzo źle się goją. Aby temu zapobiegać, można stosować odpowiednie preparaty do zabezpieczenia opuszek łap tuż przed spacerem (Over Zoo Winter Shoes), bądź smarować je zwykłą wazeliną – najlepiej jednak unikać spacerów po chodnikach, wybierając raczej miejsca, gdzie śnieg nie jest sypany. Prócz tego, po każdym spacerze dobrze jest umyć łapki psa pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć, dzięki czemu nie będzie on miał okazji zlizać soli, która jest szkodliwa dla zdrowia. Do mycia łapek można dodatkowo użyć specjalnego, delikatnego mydła Over Zoo Animal Soap. Dodatkowo, wycieranie łapek po spacerach sprawi również, że wrażliwsze psy nie będą narażone na choroby skóry, w tym szczególnie zjadliwe o takiej porze roku infekcje grzybiczne.
Ubranka dla zmarzluchów
Wiele osób uważa ubranka dla psów za niepotrzebny wymysł i wygłup, jednak prawda jest taka, że są one w stanie pomóc w przekonaniu się do śniegu niektórym czworonogom. Ubranka powinny spełniać kilka podstawowych cech: praktyczność, wygoda, wytrzymałość. Najlepiej sprawdzają się rozmaite derki oraz ubranka również do założenia na łapki, które tworzone są z ciepłego polaru od wewnątrz oraz materiału wodoodpornego, zabezpieczającego również przed zimnym wiatrem z zewnątrz. Dobrze jest kupować ubranka w praktycznych kolorach, które nie będą szybko się niszczyć i będą wygodne dla psa. Takich ubranek potrzebują szczególnie psy bez podszerstka, ale również te, które są niewielkie, przez co cały brzuch mają zazwyczaj zanurzony w śniegu i przez to marzną.
Dzieki 😀 Bede miala shi tzu, wiec poradnik sie przydal 🙂 Pozdrawiam cieplo 😛