Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia
6
Dogoterapia – historia i zastosowanie
Terapeutami w tym przypadku są specjalnie przeszkolone do tego psy. Dogoterapia inaczej kynoterapia lub canisoterapia jest jedną z form zooterapii. Ta forma terapii została wprowadzona przez amerykańskiego psychologa Borysa Levisiona, który zapoczątkował ją na świecie w 1964 roku. Zauważył on, że dzieci dotknięte autyzmem i mające problem z odbiorem codzienności, z łatwością potrafią nawiązać kontakt ze swoim psem. Odbiorcy dogoterapii mają różne potrzeby, dlatego też leczenie to dzieli się na dziedziny:
- Animal Assisted Therapy (AAT) – celem tej terapii jest polepszenie stanu fizycznego, psychicznego, społecznego, a także emocjonalnego pacjentów biorących w niej udział. Czas trwania to około 40 min, zajęcia prowadzone są indywidualnie bądź grupowo. Psy biorące udział w terapii są odpowiednio wyszkolone, a osoby je prowadzące to wykwalifikowanie terapeuci, pedagodzy lub psycholodzy.
- Animal Assisted Activity (AAA) – której celem jest dostarczanie pacjentom różnych bodźców, terapia ta polega na stwarzaniu jak najbardziej naturalnych relacji pomiędzy psami a uczestnikami zajęć. Korzyści płynące z terapii: motywacyjne, rehabilitacyjne, edukacyjne bądź terapeutyczne mające na celu poprawienie jakości życia podopiecznych. Psy dogoterapeuci mają bezpośrednio kontakt z ludźmi – wykonują polecenia, są dotykane. Zajęcia prowadzone są przez osoby, które są przeszkolone w tresurze psów i posiadają wiedze na temat schorzeń swoich podopiecznych.
- Animal Assisted Education (AAE) – jej celem jest polepszenie funkcjonowania poznawczego podopiecznych. Terapię prowadzi się w różnych środowiskach.
Predyspozycje do dogoterapii posiadają psy np. Labrador Retriever, Golden Retriever, Border Collie, nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Cocker Spaniel, berneński pies pasterski, mops, pudel. Rasy zaliczane do ras niebezpiecznych są wykluczone z tej pracy.
Dogoterapia stosowana jest u osób, u których występuje: zanik mięśni, autyzm, zespół Downa, zespół Angelman’a, zaburzenia rozwoju motorycznego, niedowład kończyn, porażenie mózgowe, zaburzenia koncentracji uwagi (ADHD, ADD), opóźnienie umysłowe, niestabilność emocjonalna, niedowidzenie lub całkowity brak wzroku.
Jak wyglądają zajęcia z psami?
Podczas typowych zajęć z psami możemy spotkać się z następującymi ćwiczeniami:
- wydawanie psu komend, nazywanie części ciała psa – zabawy takie motywują do mówienia i rozwijają słownictwa pacjenta;
- pielęgnacja psa – np. czesanie, co sprzyja rehabilitacji ręki, różnicowaniu stopnia nacisku dłoni;
- Prowadzenie psa na smyczy – sytuacja ta angażuje pacjenta na tyle, że zapomina o własnych ograniczeniach, które hamują jego aktywność, w przypadku starszych ludzi zachęca to do ruchu;
- karmienie psa (suchą karmą/smakołykami) – rehabilitacja osób z przykurczem mięśni dłoni, jeżeli pacjent ma problem z rozprostowaniem palców, pies pomaga mu w tym swoim nosem (wyegzekwowanie pokarmu), czasami stosuje się rzucanie karmy po to, aby wytrenować precyzję ruchu pacjenta;
- swobodne zabawy z psem (bieganie, aportowanie, głaskanie i inne) – rozwija emocjonalnie i fizycznie, a także dostarcza radości;
- ćwiczenia fizyczne wykonywane przy współpracy z psem – pies motywuje do wysiłku, a jego obecność nie kojarzy się pacjentom z bólem tylko z przyjemnością, ta forma znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku dzieci, których rehabilitacja związana jest z bólem.
Aktywność ludzi biorących udział w zajęciach ze zwierzakami zwiększona jest nie tylko w czasie trwania, ale także długo po nich.
Felinoterapia i jej zastosowanie
Felinoterapia jest terapią, w której głównym terapeutą jest kot. Zwierzę, przeznaczone do terapii musi mieć ukończony rok, w tym wieku można zaobserwować czy kot jest socjalizowany, a po za tym układ odpornościowy kota w tym wieku nie dopuści do zakażenia szpitalnymi zarazkami.
Zwierzę musi być przyzwyczajone do obecności innych zwierząt, dużej ilości ludzi oraz hałasu, kot nie może przestraszyć się, wyrywać się z rąk osoby trzymającej go i nie może podrapać pacjenta. Mruczek musi posiadać wszystkie aktualne szczepienia, nie może bać się podróżowania samochodem ani innymi środkami lokomocji. Powinien pozwalać brać się na ręce i głaskać osobom całkiem obcym.
W Polsce terapia z udziałem kota nie jest jeszcze tak bardzo znana jak poza granicami naszego kraju, gdzie koty głównie wykorzystywane są w domach opieki starszych ludzi. Nazwa felinoterapia pochodzi od łacińskiego słowa Felis (kot), oraz greckiego therapeia (lecznie), w Polce nie ma jeszcze swojej nazwy, żargonowo można by ją nazwać „kototerapią”.
Felinoterapia stosowana jest głównie u ludzi starszych. Koty pomagają zmniejszać poczucie samotności, zmniejszają poczucie stresu, poprawiają nastrój i samopoczucie, są pewnego rodzaju urozmaiceniem w życiu człowieka. Spotkania z tymi zwierzętami poprawiają zdrowie psychiczne. Pomagają nawiązywać nowe znajomości między ludźmi, którzy także się tym interesują, pomagają wyzwolić się z depresji. Wpływają także dobrze na zdrowie fizyczne człowieka: obniżenie ciśnienia, zmniejszenie ryzyka chorób serca, obniżenie poziom trójglicerydów i cholerestolu we krwi.
Czynności wykonywane podczas felinoterapii to głównie: głaskanie, podnoszenie, przytulanie, karmienie zwierzęcia – gimnastyka ta poprawia ruchomość stawów, zmniejsza dolegliwości bólu związanego z np. reumatyzmem u osób starszych.
Dogoterapia i felinoterapia to metody, podczas których niezbędna jest obecność zwierzęcia, pacjentom sprawia to wiele radości i można na ich twarzach zaobserwować uśmiech, co również jest bardzo pomocne w leczeniu.
Śmiech stymuluje pracę mięśni i wytwarzanie endorfin, które nastrajają pozytywnie do życia. O dogoterapii słyszymy bardzo wiele, używana jest coraz częściej i wciąż powstają nowe ośrodki. Mamy nadzieję, że także kotom uda zająć miejsce obok psów, delfinów czy koni, jako zwierzętom, które pomagają w powrocie do zdrowia ludzi. Rehabilitacja ze zwierzęciem zmienia nastawienie do choroby – nie jest bólem i wysiłkiem tylko staje się przyjemnością i radością.
Zauważył ktoś, że jak coś człowieka boli np.noga, to kot się na niej delikatnie położy i „wyciągnie” ból? To tysiąc razy leprze niż poduszka elektryczna:)
W oparciu o własne doświadczenia, potwierdzam pozytywne skutki domowej felinoterapii. Koty częstokroć bywają niesprawiedliwie i krzywdząco oceniane jako zwierzęta egoistyczne, które interesuje jedynie pełna miska i święty spokój. Taki pogląd, to mitologia i brak umiejętności obserwacji tych zwierząt. Wbrew pozorom, koty są bardzo inteligentne i na swój sposób uczuciowe. Potrafią obserwować ludzi i w jakiś dziwny sposób wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Jakkolwiek sprawiają pozory egoistów lekceważących zasady obowiązujące w domu, to w rzeczywistości potrafią dostosować się do tych zasad – przynajmniej wtedy, kiedy je obserwujemy 🙂 Poza przypadkami „trudnymi”, przywiązują się do ludzi i potrafią to pokazać. W moim odczuciu, zwierzęta te w jakiś niewyjaśniony sposób potrafią nawiązać emocjonalny kontakt z człowiekiem wzbudzając dobre emocje, poprawiając samopoczucie psychiczne, skłaniając do opiekuńczości i delikatności. Koty odpowiednio zadbane przez swoich właścicieli są bardzo czyste a ich futerko przyjemnie pachnie. Podobno ich sierść jest naładowana pozytywnymi dla naszego zdrowia jonami ujemnymi. Całą tę terapię możemy mieć we własnym domu – ALE UWAGA !!! KOTY NIE SĄ „BEZOBSŁUGOWE”, Musimy o nie umiejętnie dbać i poświęcać im odpowiednią ilość naszego czasu. Z moich doświadczeń wynika, że warto.
Jeśli ktokolwiek z Was ma choć jednego zwierzaka,niezależnie czy jest to kot czy pies to napewno zauważył,że w sposób naturalny i oczywisty poprawiają one swoją obecnością nasze samopoczucie i nasz humor.Wywołują błyskawicznie uśmiech na twarzy i zadowolenie właściciela podczas kontaktu z nimi,gdy je głaszczemy,przytulamy,mówimy do nich- one zawsze odpłacają się swoim zainteresowaniem, zawsze reagują na nas pozytywnie.Obcowanie z nimi to sama przyjemność dla ciała i dla ducha.To one na nas czekają gdy wracamy z pracy i biegną do nas stęsknione z machającym ogonem,gdy jesteśmy smutni i przygnębieni to one przychodzą i tak jakby chciały powiedzieć:nie martw się jestem z tobą.Za takie ich bycie i zachowania jesteśmy w stanie zrobić dla nich WSZYSTKO!Są bowiem prawdziwymi przyjaciółmi,często tam gdzie ludzie zawodzą.I tylko głupcy nie potrafią docenić dobra jakie mają w sobie zwierzaki.A z drugiej strony jeśli ktoś nie ma tej świadomości i nie docenia tego, to niech lepiej nie bierze pod swój dach jakiegokolwiek czworonoga,aby nie była to kolejny skrzywdzony piesek czy kotek.
No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can’t lose the weight for you. You’ve got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.
As you will inevitably learn on your path to losing weight, effective weight loss is not only about watching what you eat, but much more about changing your lifestyle. This means changing your habits and how you approach your day-to-day life. Read this information to help you throughout the process.
Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.
The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.
The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.
When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.
The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.