Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Koty » Kocie ABC dla początkujących » Czy kot jest zwierzęciem dla mnie?

Czy kot jest zwierzęciem dla mnie?

12
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Kocie ABC dla początkujących · Koty · Koty dla początkujących · Opieka nad kotem i jego pielęgnacja
  • — 6 Cze, 2009
Czy kot jest zwierzęciem dla mnie?
Czy kot jest zwierzęciem dla mnie?

Koty stają się coraz popularniejszymi czworonożnymi towarzyszami, jako zwierzęta potrafiące zaadoptować się do życia w różnych środowiskach mają wiele zalet. Mogą żyć w maleńkiej kawalerce w bloku oraz w domu z ogrodem, nie wymagają wyprowadzania na spacery, dlatego dobre są np. dla ludzi mniej aktywnych, można je nauczyć wychodzenia na spacer w szelkach i na smyczy, więc amatorzy świeżego powietrza też znajdą w nich wiernych towarzyszy, utrzymanie kota jest relatywnie tanie – obecnie dobre jakościowo karmy i żwirki są bardzo wydajne.

Kocia adaptacja

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Umiejętność przystosowania się kota do życia w warunkach niedużego mieszkania w bloku powoduje, że nie potrzebują one wychodzić na dwór, gdzie czyha na nie, zarówno w mieście, jak i na wsi, wiele zagrożeń. Jeśli decydujemy się na kota, który całe życie spędził w schronisku lub mieszkaniu, to życie w bloku nie powinno stanowić dla niego problemu; trudniejsze będzie przystosowanie do ograniczonej powierzchni zwierzaka, który całe życie spędził na wolności, znane są nam jednak bardzo dobrze przypadki „dzikich” kotów, które po kilku dniach spędzonych pod opieką człowieka wcale nie chciały wracać na ulicę ; ) Nasz czworonożny przyjaciel ucieszy się, gdy udostępnimy mu zabezpieczony balkon, taras lub ogród. Przestrzeń mieszkania, razem z jego regałami, szafkami i zakamarkami oraz balkon wystarczy kotu w zupełności pod warunkiem, że będziemy stymulować jego aktywność poprzez zabawę. Koty są ciekawskie, lubią obserwować świat np. przez okno, uwielbiają też podglądać swoich opiekunów pod prysznicem ; ).

Kocie uczucia

Kot

Kot potrafi być niezwykle towarzyski

Wbrew obiegowym opiniom koty doskonale potrafią okazywać uczucia, uczą się także reagowania na imię, choć czasem udają, że nie słyszą ; ) Mało jest rzeczy przyjemniejszych niż mruczący kot wskakujący na kolana lub ocierający się łebkiem o Twoje dłonie, czy łydki. Możesz być pewien, że kociak ucieszy się, gdy wstaniesz rano z łóżka – można wtedy dostać ogromną porcję kocich pieszczot, szczególnie jeśli kierujesz swoje kroki w stronę kuchni ; ) Przybiegnie też radośnie, gdy usłyszy odgłos otwieranej szafki z karmą (a możesz być pewien, że usłyszy go nawet, gdyby przebywał aktualnie w innej galaktyce), będzie Ci towarzyszył w porannej toalecie, a wieczorem ogrzeje Ci stopy kładąc się na kołdrze – zmarzluchom polecamy od razu dwa koty, będą grzały większą powierzchnię ciała. Wielką radość sprawia obserwowanie jak kot się bawi i poznaje świat, jak obchodzi pokrywkę od garnka sprawdzając łapką czy to żyje, a zębami czy da się to zjeść.

Koci towarzysz

Kot

Kocia radość : )

Koty są cudownymi towarzyszami potrafiącymi zaadoptować się do wielu środowisk życia; nie trzeba z nimi wychodzić na spacery, dużo śpią, mają opinię samotników… można pomyśleć zwierzę – ideał. Większe niż chomik, można pogłaskać, przytulić, a obowiązki malutkie… Nic bardziej mylnego! Coraz więcej osób decyduje się na przygarnięcie do domu kota i to niewątpliwie świetny wybór, ale zanim zaprosisz czworonoga pod swój dach zastanów się, czy naprawdę chcesz mieć w domu zwierzaka. Zaproszenie pod swój dach pupila, czy to psa, czy kota, czy innego zwierzątka będzie się wiązało z koniecznością zaakceptowania jego charakteru, zwyczajów, a także zapewnienia mu odpowiednich warunków życia.

Kocia adopcja

Kot

Adoptując kota możesz mu dać wiele szczęścia

Wiele osób podejmuje decyzję o adopcji lub kupnie zwierzaka pod wpływem impulsu i niestety co miesiąc setki kotów małych i dużych, wyrzuconych z domu umiera na ulicach i w schroniskach. Pamiętajmy, że zwierzę, któremu zapewniliśmy pełną miskę, spokojny sen i opiekę nie poradzi sobie wyrzucone na ulicę. Pamiętajmy, że większość, szczególnie małych kotków, nie przeżywa pobytu w schronisku. Umierają samotne, atakowane przez pasożyty i choroby wirusowe, popadają w depresję i apatię. Każdy, kto ma w domu kota przyzna, że te zwierzęta czują, cieszą się i boją, potrafią także okazywać uczucie. Owszem są większymi indywidualistami niż np. psy i może nie przybiegną na każde zawołanie, ale to nie znaczy, że nie mają uczuć. Zanim zdecydujesz się na adopcję kota przemyśl, czy jest on zwierzęciem dla Ciebie.

    • Kota nie da się wytresować, oczywiście można go nauczyć np. żeby nie jadł Tobie z talerza, ale nie jest to zwierzę tak posłuszne i podporządkowane człowiekowi, jak dobrze ułożony pies. Koty potrafią reagować na swoje imię, uczą się także czego im nie wolno, nie wszystkie jednak są równie podatne na „szkolenie”. Wiele mruczków nie lubi być także do czegoś zmuszanym, jeśli kot nie chce usiąść na kolanach lub być głaskany w danym momencie, to lepiej go nie przymuszać. Z drugiej strony często możemy niespodziewanie zostać „poproszeni” o porcję pieszczot przez ocierający się o naszą rękę łepek.
    • Miłośnicy roślinek doniczkowych muszą pamiętać, że niektóre gatunki kwiatów są trujące dla kotów i bezwzględnie należy je z domu usunąć; poza tym niektóre koty bardzo lubią kopać w doniczkowej ziemi.
    • Koty żyją długo, oczywiście jeśli zapewnimy im odpowiednią opiekę. Wysokiej jakości pokarm, dużo ciepła i miłości oraz opieka weterynaryjna sprawia, że koty domowe mogą żyć nawet 20 lat. Małe kociaki podobają się wszystkim, szczególnie dzieciom, ale z małych kociaków wyrastają duże koty, które potem się starzeją, czasem chorują. Kot przez całe życie będzie potrzebował troski.
    • Kot może potrzebować opieki weterynaryjnej. Utrzymanie kota nie jest bardzo kosztowne. Dobre jakościowo karmy są tylko z pozoru drogie, ponieważ są bardzo wydajne i pomagają utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i zdrowiu. Może się jednak zdarzyć, że kot zacznie chorować, np. na nerki i będzie wymagał odpowiedniej diety oraz leczenia, a wtedy koszty opieki weterynaryjnej mogą być wysokie. Kot, nawet domowy, powinien być regularnie szczepiony, nawet jeśli nie wychodzi z domu oraz odrobaczany. Kot dorosły powinien być wykastrowany/wysterylizowany, może także potrzebować profilaktycznych badań moczu i krwi.
    • Koty nie są samotnikami! Faktycznie są mniej absorbujące niż psy, ale to nie znaczy, że mogą siedzieć same w domu kilkanaście godzin na dobę. Potrzebują towarzystwa ludzi lub innych zwierząt. Zastanów się, czy masz czas na codzienną zabawę z Twoim czworonogiem, bo na pewno będzie jej potrzebował. Możesz rozważyć także przygarnięcie dwóch kotów. Wtedy będą mogły się bawić razem, podczas Twojej nieobecności, ale nie oznacza to, że nie będziesz musiał poświęcać im czasu. Kot dużą część czasu przesypia, potrzebuje jednakże ruchu i zabawy. Znudzony kot może zacząć np. bawić się Twoim ulubionym wazonem, przegryźć kable lub podrapać kanapę, może się stać agresywny lub przeciwnie – apatyczny.
    • Koty są bardzo mobilne. Wskoczenie na komodę, dla zdrowego kota, nie stanowi żadnego problemu. Mogą chodzić po blatach w kuchni, po stołach, zaglądać do szafek… Poruszają się z dużą gracją, ale może się zdarzyć, że coś zrzucą lub potrącą, szczególnie, gdy trafią do domu miłośnika bibelotów. Mogą także porwać usmażony kotlecik z nieprzykrytej patelni.
    • Koty potrzebują miejsca do ostrzenia pazurów, tzw. drapaka. Niestety może się tak zdarzyć, że zaczną drapać jakiś mebel. Oczywiście można przyuczyć kota do korzystania z przeznaczonego dla niego miejsca (drapaka sizalowego, kartonu, pieńka, etc.), ale wymaga to niekiedy czasu i wielu zabiegów, choć większość kotów dość szybko uczy się, gdzie jest ich miejsce do drapania.
    • Koty mają futro; sierść będzie w wielu miejscach w mieszkaniu. Musisz liczyć się z częstym odkurzaniem, ale i tak, szczególnie w okresach linienia, sierść może być wszędzie.
    • Niewykastrowany, dojrzały kocur będzie znaczył teren; to nie złośliwość, ale natura. Czasem zdarza się to także kotkom w rui. Kocury należy wykastrować (zresztą kotki także, aby zapobiegać bezsensownemu rozmnażaniu zwierząt), wtedy problem znaczenia znika. Zdrowy, zadbany kot nie wydziela żadnego zapachu, zapach moczu idealnie pochłaniają nowoczesne żwirki.
    • Uzgodnij decyzję adopcji kota z członkami rodziny, czy współlokatorami. Zastanów się też, kto się zaopiekuje kotem podczas Twojej nieobecności lub choroby. Zapytaj wcześniej tę osobę o zgodę na taką opiekę. Jeśli nie masz takiej osoby, zobacz, czy w Twojej okolicy jest przyzwoity hotel dla zwierząt i czy będzie Cię na niego stać.
    • Zwykle po Nowym Roku schroniska przyjmują dziesiątki niechcianych prezentów gwiazdkowych – kotów i psów; jeśli masz dzieci, które proszą Cię o kotka, pamiętaj, że to nie one się będą opiekowały zwierzakiem, ale Ty. Dziecko nie zawiezie kota do weterynarza, nie kupi mu karmy. Osoby obdarowane zwierzaczkiem bez ich woli powinny starać się znaleźć mu dobry dom – to nie wina kotka, że stał się niechcianym prezentem.
    • Jeśli z jakiś przyczyn życiowych musisz kota oddać staraj się znaleźć mu jak najlepszy dom. Nie oddawaj go do schroniska ani nie wyrzucaj na ulicę, to dla niego prawie pewna śmierć! Zwierzę Ci zaufało, przyzwyczaiłeś je do pełnej miski, spokojnego snu, ciepła domu i nie poradzi sobie na ulicy. Najpierw zastanów się, czy problemu nie da się rozwiązać bez szkody dla zwierzaka; jeśli jednak okoliczności zmuszają Cię do oddania kota, znajdź mu dobry dom i troskliwą opiekę.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

Koty są bardzo sympatycznymi towarzyszami życia, jeśli człowiek zaakceptuje ich charakter odwdzięczą mu się dużymi pokładami kociej miłości i wdzięczności. Przed adopcją lub kupnem każdego zwierzaka trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o jego potrzebach; jeśli chcesz lepiej poznać psy i koty zapraszamy do lektury artykułów na naszych portalu zoologicznym.

Share

Tagi: czy kot jest dla mniekotkotyopieka nad kotempostrzeganie światazachowanie kota

Może cię zainteresować także:

  • Sylwester bez nerwów Sylwester bez nerwów 11 Gru, 2012
  • Wprowadzanie drugiego kota do domu Wprowadzanie drugiego kota do domu 20 Lut, 2009
  • Lista roślin niebezpiecznych dla kota Lista roślin niebezpiecznych dla kota 9 Wrz, 2009
  • Co podawać kotu do picia? Co podawać kotu do picia? 19 Lis, 2009

12 Comments

  1. Nicol_222 pisze:
    16 lipca 2012 o 15:44

    Zapewniam że mój kociak będzie się dobrze czuł u mnie,i nawet nie wspomnę że trzeba być bezduszną osobą,aby wyrzucić bezbronnego kociaka na ulicę
    !Koty też posiadają uczucia tak jak ludzie.Więc odradzam brania kotka tylko żeby potraktować go ja zabawkę którą można tak po prostu wyrzucić.:(

    Odpowiedz
    • Patryk pisze:
      21 października 2018 o 08:27

      Koty sę dobre i maję fajne futro i as ciepłe ale mojego kota przejehało ale nic się niestało ja otym nie wiedziałem bo byłem w szwecji i nadal kuleje a powinien jusz hodzić normalnie.!

      Odpowiedz
  2. natalka060201 pisze:
    3 sierpnia 2012 o 21:01

    Witam… Moja całą rodzina nie jest zwolennikiem
    ,,panoszenia się zwierząt w domu” NIE WIEM CO ROBIĆ I JAK ICH NAMÓWIĆNA KOTA… Czytam o tym wielę… Aż się w głowie nie mieści, lecz zawsze mająargumenty, aby zaprzeczyć… Np. Brudzą, drapią, załątwiają się gdzie kolwiek bo skąd wiesz, że uda ci sięje nauczyć do załatwiania się w kuwecie? -.- itp… Co ja mam z tym zrobić? WSZYSTKICH PSÓW I WIĘKSZOŚCI ZWIERZĄT SIĘSTRASZLIWIE BOJĘ..KOTY TO JEDYNY RATUNEK, A JA CZUJĘSIĘOSAMOTNIONA, MIMO TO, ŻĘ MAM MŁODSZEGO BRATA… PROSZĘ O WYSŁANIE ODPOWIEDZI NA MÓJ
    E-MAIL…
    POZDRAWIAM SERDECZNIE.

    Odpowiedz
    • Kinga pisze:
      27 kwietnia 2018 o 16:22

      Proszę poczytać o Ragdollach – one nie brudzą w większości, nie znaczą terenu (jeśli zostaną wysterylizowane), są czyste, bardzo spokojne i z łatwością można je nauczyć zasad panujących w domu, do tego mają niekiedy „psi charakter” – jak moja ragdollka, która potrafi rozczulić każdego, nawet osoby, które dotychczas miały złą opinię na temat kotów w ogóle. Jedynie cena bywa odstraszająca, ale myślę, że warto.

      Odpowiedz
      • Kaśka pisze:
        18 lutego 2019 o 16:45

        Zdecydowanie potwierdzam. Ragdoll to rasa bardzo inteligentna. Moja obecnie 5-cio miesięczna kotka NIGDY nie załatwiła się poza kuwetą. Bardzo często przychodzi na zawołanie i reaguje na swoje imię. Jest strasznym pieszczochem i charakterem faktycznie przypomina szczeniaka.

        Odpowiedz
  3. Anna pisze:
    30 października 2012 o 20:03

    natalka060201 jezeli Twoja rodzina nie godzi sie na zwierzaka, to moze nie nalezy zmuszac… wiesz z kotem to jest tak, ze aby miec kota, trzeba go kochac, koty bardzo potrzebuja uczucia, i powiem ci z mojego zycia, wracam po pracy, i nie ma takiej obcji ze pojde ze znajomymi na szybka kawe (bo futrzak w domu i tak juz dlugo sam), wchodzisz do domu, i zapomnij ze od razu wejdziesz pod prysznic, najpierw trzeba futrzaka nakarmic, bo to ze ma miske suchego pokarmu, to nic, trzeba mu dac cos extra, pozniej musisz sie z nim ocierac, badz miziac 🙂 miziacie sie dugo, az on sie nacieszy, w czasie miziania cala jesgo siersc wchodzi ci w oczy, usta, i wszedzie gdzie to jest mozliwe, nie zapominaj, ze jestes zmeczona i zakurzona po pracy no i glodna, jak juz sie wymizia, mozesz isc sie wykapac, ale musisz do niego gadac bo zaglada czy jestes, mija ok poltorej godziny i mozesz zrobic sobie jesc :D, oczywiscie futrzak ciagle ci towarzyszy, siadasz do stolu z talerzem w ktorym oprocz jedzenia napewno znajdziesz siersc (mozna sie przyzwyczaic 😀 ) a na stol wskakuje ci twoj ulubieniec, nie mozesz na niego krzyczec, bo potrafi byc bardzo smutny, koty potrafia okazywac smutek, w koncu masz chwile dla siebie, siadasz do kompa ale on tez, i lazi po klawiaturze, zachowaj spokoj, w koncu pojdziesz spac, rano musisz wczesnie wstac, a wtedy on zaczyna cie ugniatac i miziac sie, a czasami cie pogryzie

    nie chce nikogo zrazic do kotow, tylko moze wystarczy juz bezmyslnego brania koteczka do domu, zastanowcie sie, i to nie jest kierowane tylko do natalki, zastanowcie sie, bo koteczek to czlonek rodziny, ja zawsze mowie, wyrzucasz kota, psa, a czemu nie wyrzucisz meza, matki, dziecka…

    a tak wogole super strona, swietne artykuly, szacunek 🙂

    Odpowiedz
  4. zwirzolub pisze:
    25 czerwca 2013 o 17:06

    Trochę kotów w moim życiu było, więc proszę mi wybaczyć, że dodam coś od siebie – na zachętę obawiającym się kota w domu. Dorosłe koty są zazwyczaj bardzo czystymi zwierzętami, nie mają tak intensywnego zapachu jak psy, są inteligentne i uczuciowe. Ja osobiście lubię czasem wtulać się nosem w futro kota i śmiało mogę stwierdzić, że to zwierzę wręcz pachnie. Ważne aby kot był zdrowy, dobrze odżywiony, pojony czystą i świeżą wodą. Należy dbać o czystość w kuwecie – zainwestować w wygodną kuwetę, dobrej jakości żwirek, regularnie wybierać kocie odchody i dosypywać świeżego żwirku. Koty bardzo dużo czasu poświęcają na mycie swojego futerka a swoje odchody dokładnie zagrzebują żwirkiem w kuwecie. Osobiście nie mam jakiś obaw, że kot mi zanieczyści łóżko, stół czy inne miejsce mojego funkcjonowania. Ważne, że talerze i szklanki są schowane w szafkach. Przy okazji osobista, subiektywna dygresja: nie jestem uczulony na nic. Czy zawdzięczam to zwierzętom w których towarzystwie przebywam od dzieciństwa? Z innych spraw: warto stworzyć kotu jakieś bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł się schować i nikt go stamtąd nie będzie wyciągał – słowem koci azyl. Powinno to być miejsce przytulne, ciepłe, ciemne, może być dość ciasne. Nasz kot lubi chować się do szafy, więc położyliśmy tam kocyk żeby nie wycierał sierści w nasze ubrania. Oczywiście może to być jakaś budka albo jakiś schron pod łóżkiem. Ważne, żeby pozwolić kotu tam się zaszyć, kiedy ma ochotę zwinąć się w kłębek i nie niepokojony trochę pospać (szczególnie w dzień). Takie miejsce przyda się kotu również w sytuacjach lękowych: petardy w sylwestra, grzmoty burzy czy obcy ludzie w domu. No i na koniec coś, co uważam za najważniejszą zasadę mieszkania z kotem w jednym domu: NIC NA SIŁĘ I NIC NA SZYBKO. Kot jest stworzeniem inteligentnym i autonomicznym – to nie jest wierny sługa ale raczej partner. O ile to możliwe, należy pozwolić kotu samodzielnie podjąć decyzję, czy on ma na coś ochotę, czy nie. Zapewniam Was, że stworzenie wynagrodzi Was za okazany szacunek swoją przyjaźnią, chęcią przebywania w Waszej obecności, dobrą atmosferą w domu. Jak możemy przeczytać w innych miejscach tego portalu, koty bywają terapeutami – to są fakty. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. zwierzolub pisze:
    23 lipca 2013 o 12:33

    Chciałbym jeszcze dodać, że całkowicie podpisuję się pod wpisem mojej przedmówczyni „Anny”. Koty nie są zwierzętami „bezobsługowymi”, jak to czasem można przeczytać. Choć nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, jak to jest w przypadku psów, to zdecydowanie trzeba im poświęcać czas. Tak, jak to opisała „Anna”, rano i po powrocie z pracy, koty oczekują od swojego opiekuna czułości, uwagi, troski o ich zdrowie. Kot w domu, to nie tylko przyjemność ale również obowiązek, który nie może się znudzić. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy przyjmując do domu kota, będziemy w stanie podjąć się obowiązku troski o jego zdrowie i samopoczucie emocjonalne. Tak jak napisałem w poprzednim tekście, koty są zwierzętami inteligentnymi – do tego uczuciowymi. Zaniedbane koty cierpią podobnie jak zaniedbane psy. Wierzę, że nikt z nas, nie chce przyczyniać się do cierpienia jakiegokolwiek zwierzęcia.

    Odpowiedz
  6. alka pisze:
    28 września 2013 o 01:45

    tylko jedno: smrodek kociego moczu jest nieporównywalny z niczym innym. Tragedia po prostu. Nie dla wrażliwych nosów niestety. A kot chodzący po kuchennym blacie, zostawiający sierść w zlewie i na płycie kuchennej – to jeden z moich koszmarów.

    Odpowiedz
  7. Frania_Kochany_Kotek pisze:
    22 lutego 2014 o 21:43

    Nie mam zielonego pojęcia dlaczego oni piszą „że kota nie da się wytresować” naszą Franię tata tak wytresował, że umie dawać głos jak powiemy ” daj głos”, „głos” lub „poproś” to ona nadaje jak najęta.

    Odpowiedz
  8. spika pisze:
    17 maja 2014 o 16:51

    Do Alki: mam 8 kotów i zero smrodku, bo wszystkie są wysterylizowane i wykastrowane, a to jest podstawa bezkolizyjnej relacji człowiek – kot.Moje koty chodzą po czym chcą, a ponieważ regularnie je wyczesuję i dobrze karmię, nie gubią sierści, a jeśli się to zdarzy, to traktuję to jako normalność, bo każda istota, która ma sierść czy włosy gubi je (ja też).
    Jestem przeciwna tresowaniu kotów bo i po co to robić, zresztą z kotami nie powinno się w żadnym wypadku postępować na siłę, gdyż jest to sprzeczne z kocią naturą – to zwierzęta inteligentne, dumne i niezależne, więc uszanujmy i doceńmy te piękne cechy.

    Odpowiedz
  9. Anka pisze:
    10 grudnia 2017 o 16:26

    Pracuje w systemie zmianowym. Chodzę do pracy na 12h przez co niekiedy nie ma mnie w domu przez 14h. Oczywiście nie jest to codziennie. Wypada mniej więcej 14 takich dyżurów. Od miesiąca mam pod swoją opiekę 8msc kotkę którą przygarnelam z zapaleniem płuc. Martwię się tylko czy ona jest szczęśliwa? Zastanawiam się czy kot będzie dobrze funkcjonował w takich warunkach, muszę podkreślić że wynajmuje kawalerkę o metrażu 18m2. Kicia nie wychodzi.
    Bardzo proszę o odp. Bardzo mi zależy na szczęściu tego zwierzęcia. Mieszkam sama przez co nie mam możliwości zapewnienia jej towarzystwo innego człowieka.
    Jakie rozrywki mogę jej stworzyć żeby się nie nudzila przez tyle godzin?
    Będę wdzięczna za każdą odp i podpowiedź.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Skąd wziąć szczeniaka?
  • Następny wpis Z kotem na spacer?
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • fef o Pielęgnacja kociej sierści
    • Basia o Żywienie kotów – podstawy
    • Sophia Malter o Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2022 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.