Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Bez kategorii » Choroby pęcherza moczowego kotów cz.2

Choroby pęcherza moczowego kotów cz.2

33
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Bez kategorii
  • — 27 maja, 2009
Choroby pęcherza u kotów
Choroby pęcherza moczowego kotów cz.2

W części 1 naszego artykułu omówiliśmy podstawowe objawy SUK, badania, jakie powinniśmy wykonać oraz schorzenia związane z zapaleniem pęcherza u kotów. Poniższy artykuł prezentuje problemy związane z tworzeniem się kryształów i kamieni moczowych u kotów oraz metody zapobiegania chorobom urologicznym u kotów.

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Niezależnie od formy jaką SUK przybierze u naszego mruczka objawy będą podobne – trudności w załatwianiu się lub oddawanie moczu poza kuwetę, podstawowym badaniem, jakie należy wykonać jest, omawiane już w cz.1, badanie laboratoryjne moczu, które pomoże nam rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z bakteryjnym lub idiopatycznym zapaleniem pęcherza i czy nasz mruczek ma kryształy moczowe.

Kryształy i kamienie moczowe

Bardzo częstym schorzeniem pęcherza jest również wytrącenie się kryształów i kamieni moczowych. Kryształy mogą się „zbijać” w większe formy i tworzyć kamienie. Obecność kryształów i kamieni w moczu jest niebezpieczna m.in. dlatego, że mogą one doprowadzić do zatkania cewki moczowej, co częściej zdarza się u kocurków ze względu na budowę anatomiczną. Zatkanie cewki moczowej jest bardzo niebezpieczne i może się skończyć tragicznie; jeśli nasz kot nie może w ogóle oddać moczu niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który podejmie odpowiednie kroki w celu odblokowania cewki moczowej naszego mruczka. Niemożliwość oddawania moczu może się zakończyć śmiercią zwierzaka w ciągu 48h m.in. ze względu na toksyny, które mogą uszkodzić nerki.

Kryształy struwitowe to bardzo częste schorzenie u kotów. W większości przypadków odpowiednia dieta dość szybko powoduje ich rozpuszczenie.Istnieją dwa najczęściej spotykane typy kryształów. Najpowszechniejszymi są fosforany amonowo-magnezowe tzw. struwity, które tworzą się w moczu zasadowym, a często i neutralnym (pH 7 i wyższe). „Plusem” struwitów jest to, że najczęściej są stosunkowo łatwe do rozpuszczenia. Drugim, spotykanym relatywnie często, rodzajem kryształów są szczawiany wapnia, które wytrącają się w moczu zbyt kwaśnym (pH poniżej 6) i niestety są praktycznie nierozpuszczalne. Ze względu na ryzyko powstania szczawianów wapnia nigdy nie należy podawać zdrowym kotom „profilaktycznie” karmy zakwaszającej mocz, co czasem robią opiekunowie nie chcąc dopuścić do wytrącenia się struwitów. Karmy i pasty zakwaszające mocz silnie zmieniają jego skład, dlatego są przeznaczone dla zwierzaków chorych, a koty zdrowe ich nie potrzebują, co więcej chcąc zapobiegać powstawaniu struwitów możemy naszemu mruczkowi wyrządzić krzywdę nadmiernie obniżając pH jego moczu i powodując wytrącanie szczawianów wapnia.

W przypadku kotów ze struwitami lekarze weterynarii polecają najczęściej przestawić kota na specjalną dietę np. Royal Canin Urinary lub podawać regularnie pastę zakwaszającą mocz. Dieta dla kota ze struwitami jest tak skomponowana by utrzymać prawidłowe pH moczu, co pozwoli rozpuścić kryształy, ma też obniżony poziom niektórych minerałów wchodzących w skład struwitów. Dodatkowo wskazanie jest także podawanie preparatów zawierających glikozaminoglikany, które wzmacniają ścianki pęcherza moczowego kaleczone przez wytrącające się kryształy. Część karm weterynaryjnych jest już wzbogacona o te właśnie substancje. W przypadku wielu kotów po okresie kilku miesięcy stosowania diety i rozpuszczeniu struwitów możliwy jest powrót do podawania zwykłej karmy bytowej. Należy ją wprowadzać stopniowo i przez pewien czas regularnie wykonywać badania moczu, aby sprawdzić, czy nie ma nawrotu choroby.

Niestety organizm niektórych mruczków nie będzie wstanie utrzymać odpowiedniej równowagi bez wspomagania dietą i trzeba będzie ją stosować dłuższy czas lub nawet do końca życia kota. Czasem jedyną metodą poradzenia sobie z wytrącającymi się kryształami jest przejście na dietę złożoną z karmy mokrej, co według niektórych specjalistów jest najlepszym wyjściem w przypadku wszystkich kotów z chorym pęcherzem. Struwity są stosunkowo łatwe do zwalczenia, gdyż rozpuszczają się, pozostałe rodzaje kamieni muszą być najczęściej usuwane chirurgicznie, później również zalecana jest specjalna dieta w celu zapobiegania ich nawrotom.

Choroby pęcherza – przyczyny i zapobieganie

Zapobieganie SUK jest bardzo trudne, głównie ze względu na to, że specjaliści nie są do końca zgodni, co powoduje tę chorobę. Wielu weterynarzy zwraca uwagę na niedostateczną ilość wody w codziennej diecie kota, dlatego część ekspertów uznaje dietę mokrą lub złożoną prawie w całości z pokarmów mokrych za najbardziej odpowiednią. Zachęcanie kota do picia jest niewątpliwie bardzo ważne, w tym celu możemy także udostępnić mu różnej wielkości miski umieszczone w kilku punktach mieszkania lub np. specjalną fontannę. Wspomnieliśmy już wyżej, że często zmniejszone zapotrzebowanie na wodę zimą i jesienią może przyczynić się do zwiększonej zachorowalności na SUK w tym okresie.

Kolejnymi czynnikami, które mogą przyczyniać się do zwiększonej zachorowalności na SUK są nadwaga, niewłaściwa dieta i brak ruchu. Koty z nadwagą, które mało się ruszają są narażone na wiele chorób, w tym m.in. mogą częściej zapadać na schorzenia pęcherza, dlatego tak ważna jest zabawa z naszym zwierzakiem oraz zapobieganie nadwadze kotów. Problemy urologiczne są często kojarzone z zabiegiem kastracji lub sterylizacji, powszechnie uważa się, że te zabiegi przyczyniają się do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania kota na SUK, jednakże te stwierdzenia nie zawsze znajdują potwierdzenie w opiniach ekspertów. Problemy z pęcherzem zdarzają się także kotom niekastrowanym, a wielu weterynarzy jest zadnia, że zabieg kastracji i sterylizacji nie wpływa bezpośrednio na późniejsze ewentualne zachorowania na SUK.

Zapobieganie SUK może być trudne, gdyż nie zawsze znamy przyczynę choroby, jednakże odpowiednia dieta, ruch, odpowiednia ilość wody ora zwalczanie nudy i stresu mogą się okazać bardzo pomocne.Eksperci nie są zgodni, co do tego, czy dieta ma bezpośredni wpływ na problemy urologiczne kotów, na pewno jednak lepiej jest żywić kota w sposób zbilansowany. Karmy podawane kotom powinny mieć zbilansowany poziom m.in. sodu, fosforu, wapnia i magnezu, szczególnie ten ostatni pierwiastek nie powinien być podawany naszym mruczkom w nadmiarze. Przyczyna formowania się struwitów nie jest do końca jasna, ale uważa się, że może wiązać się z osobniczym brakiem zdolności do wykorzystania magnezu zawartego w pokarmie. Ponadto wysokiej jakości karmy powinny pomagać w utrzymaniu pH moczu naszego mruczka na właściwym poziomie. Podawanie kotom karmy wysokiej jakości, zbilansowanej i dopasowanej do trybu życia może pomóc zapobiegać nadwadze oraz niektórym schorzeniom pęcherza.

Czasem niestety zdarza się, że pomimo wysiłków właściciela i podawania odpowiedniego pokarmu nasz kot jest bardziej podatny na niektóre schorzenia związane z SUK, co może być uwarunkowane genetycznie lub skłonnością osobniczą. Niektóre schorzenia pęcherza wywoływane są ponadto np. przez bakterie, na co niestety nie mamy już wpływu. W każdym jednak przypadku należy dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na schorzenia pęcherza oraz w razie konieczności leczenia naszego mruczka, skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

W artykułach dotyczących SUK staraliśmy się pokrótce omówić najważniejsze objawy, przyczyny i formy, jakie może przybrać ta choroba. Walka z problemami urologicznymi u kotów może być często długa i trudna, gdyż często nie wiadomo, jaka jest przyczyna konkretnego schorzenia. Zapobieganie SUK nie zawsze jest możliwe, możemy natomiast dołożyć wszelkich starań, by wyeliminować pewne czynniki, które są podejrzewane o możliwość wywołania choroby. Postarajmy się zapewnić naszemu mruczkowi maksimum ruchu i utrzymać go w dobrej kondycji bez zbędnych kilogramów.

Bardzo ważna jest zabawa z naszym podopiecznym; zabawa pozwala zacieśnić więzy z opiekunem, rozładować stres i zwalczać nudę. Zapewnijmy kotu dostęp do świeżej, czystej wody, a w razie konieczności także do pokarmów mokrych. Pamiętajmy również, że odpowiednie żywienie kota pomoże nam w walce z nadwagą oraz może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka wytrącania się kryształów moczowych. W walce z SUK bardzo ważne jest szybkie reagowanie na wszelkie problemy z załatwianiem się, badanie laboratoryjne moczu i konsultacja z lekarzem weterynarii może zaoszczędzić naszemu mruczkowi wiele niepotrzebnego bólu.

Share

Tagi: choroby pęcherza kotchoroby pęcherza moczowego kotówkryształy u kotówstruwityzdrowie kotażywienie kastrata

Może cię zainteresować także:

  • Wyjazd zagraniczny Wyjazd zagraniczny ze zwierzakiem 18 Lut, 2009
  • Kastracja i sterylizacja psów Kastracja i sterylizacja psów 7 Sie, 2009

33 Comments

  1. Koko05 pisze:
    19 marca 2012 o 22:37

    Witam
    Bardzo dokładnie opisane,właśnie jesteśmy w trakcie leczenia naszego kotka na SUK.Wszystkiego nie zapamiętałabym co powiedział lekarz a tu mogę dokładnie przeczytać, dziękuję, pozdrawiam.

    Odpowiedz
  2. loginMaciek pisze:
    26 marca 2012 o 01:32

    Ciekawa strona.Moj Maciek ma 3 lata i ma krysztalki w pecherzu,co wykazalo badanie USG ma
    diete ktora jest zalecana j/w.Dostal antybiotyk w
    zastrzyku.Jestem w kontakcie z lekarzem,tu przeczytalam o wiekszej ilosci antybiotyku.
    Objawy te same ktore sa wymienione
    Dziekuje POZDRAWIAM.

    Odpowiedz
  3. sos.kot pisze:
    22 sierpnia 2012 o 09:42

    Fajny artykuł.Dobrze byłoby wiedzieć też jakie leki kotu podawać. zapobiegawczo. Mój kotek przechodzi właśnie te chorobę miał wyszyty cewnik..złe wyniki krwi, przez tydzien dostawał antybiotyk, kroplówki sporo różnych zastrzyków….przez kolejny tydzień wszystko wróciło do normy… sikał do kuwety. był wesoły itd o tygodniu objawy wracają…zaczelismy znowu jeździć do weta. jeszcze się cewka całkowicie nie przytkała…sika małymi ilościami…jest niespokojny co chwile biega do kuwety…u wet podano mu zastrzyk z nospy i jakiś przeciwzapalny. to wszystko ..badania moczu i krwi ma dobre..Co mogłabym podawać w domu jakie lekarstwa zeby nie jeździc codziennie do wet . To b. daleko i drogo

    Odpowiedz
  4. zwierzakowo.pl pisze:
    27 sierpnia 2012 o 11:05

    @sos.kot niestety nie możemy doradzić, jakie leki powinien dostawać kotek. Leczenie musi być zawsze prowadzone pod kontrolą lekarza weterynarii, który zna przebieg choroby i ma dostęp do pełnej dokumentacji medycznej. Musisz porozmawiać z weterynarzem o dalszym leczeniu oraz diecie zwierzaka. Życzymy zdrowia!

    Odpowiedz
  5. aida pisze:
    28 października 2012 o 18:56

    Witam, proszę o odpowiedź na pytanie. Mam dwie kotki. jedna ma kryształy lub kamienie w moczu – jeszcze dokładnie nie wiadomo. Coś było na obrazie USG. Występuje u niej krwiomocz, okazało się, że zapalenie pęcherza moczowego. Weterynarz zalecił od razu karmę Hills Feline prescription diet c/d. Zero innej karmy. Powiedział też, że druga kotka bez obaw może ją jeść, nic jej nie będzie. A ja tu nagle czytam, ze nie niewskazane jest podawanie zdrowym kotom takiej karmy bo można jeszcze większej biedy narobić (zakwaszanie moczu i wytwarzanie szczawianów). Trudno jest rozdzielać kotom karmę, szczególnie gdy ta zdrowa je wszystko co się nawinie, a druga musi jeść tylko tą c/d. Co mam robić? Oddam jeszcze mocz do badania na obecność kryształków i kamieni, bo wcześniej weterynarz tego nie zrobił, tylko sprawdził inne parametry. proszę o szybką odpowiedź, bo martwię się, że przez takie postępowanie zaraz będę z drugim kotem latać do veta. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  6. zwierzakowo.pl pisze:
    30 października 2012 o 10:28

    @aida z zasady karmy weterynaryjne są przeznaczone dla kotów chorych i nie powinny być podawane kotom zdrowym. Wiem, że to trudne w przypadku dwóch kociaków w jednym domu, ale musisz im tak zorganizować jedzenie, żeby jeden nie podjadał drugiemu – tak będzie dla zdrowego kotka najbezpieczniej. Może trzeba będzie chować im miski i wyjmować tylko na czas posiłków, wiem, że taka zmiana jest bardzo mało wygodna dla opiekunów i ciężka do zaakceptowania dla kotów, ale może być konieczna, przynajmniej na czas leczenia.

    Odpowiedz
  7. wikipedia pisze:
    9 listopada 2012 o 22:23

    kamienie struwitowe ? powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia. Może ta informacja komuś pomoże.

    Odpowiedz
  8. Kasiula19zz pisze:
    6 lutego 2013 o 13:10

    Witam moj kot ma piasek w moczu to trwa tydzien dostaje antybiotyki zastrzyki i tabletki i nic nie pomaga boje sie o niego lekarz nawet nie zrobil mu ani badania krwi ani moczu twierdzi ze widac po moczu ze jest zle kot wogole nie je nie dostaje kroplowki a moim zdanuem powinnien. Jutro jade na badanie krwi mam nadzieje ze kot wytrzyma duzo pije wody mam nadzieje ze nerki mu nie siada

    Odpowiedz
  9. reni pisze:
    13 marca 2013 o 15:12

    witam, mój kot prawie 2 lata temu miał został poddany usunięciu kamieni z pęcherza moczowego. Od tej pory je wyącnie karmę Royal Canin Urinary. Chcielibyśmy przyjąć nowego kotka do domu. Jak pogodzic ich karmienie, czy ten po operacji może jesć już zwykła karmę? Jeśli tak to jaka byłaby optymalna dla obydwu kotów? nowy kotek miałby 6miesięcy…Czy temu po opracji można zaczć np. wrowadzać stopniowo „zwykłą” karmę, czy już do konca życia musi jesc tylko tą? Może mozliwe jest mieszanie..chocdzi o to że takiego małego trudno bedzie upilnować,żeby nie jadł karmy weterynaryjnej, a w naszym domu podczas naszej nieoecności czasem 2 dni, pilnuje babcia i musimy przyjąć poprawkę,że jednak babcia tego nie dopilnuje.. Proszę o pomoc

    Odpowiedz
  10. szmergielekk pisze:
    15 marca 2013 o 17:24

    A Mój Kot jest leczony na SUK(zastrzyki,pasta zakwaszająca mocz, dieta) i okropnie wymiotuje 2 na 3 posiłki kończą się wymiotami.Co wtedy robić?

    Odpowiedz
  11. zwierzakowo.pl pisze:
    18 marca 2013 o 12:22

    @reni niestety z żywieniem dwóch kotów, z których jeden musi być na specjalnej diecie, jest zawsze kłopot. Jeśli chodzi o żywienie kotka chorego, to musisz to skonsultować z lekarzem weterynarii, często zdarza się, że koty, które jedzą Urinary po jakimś czasie mogą wrócić do zwykłej diety, ale u części może to spowodować nawrót choroby. Niestety jeśli Twój kotek nadal będzie miał wskazania do stosowania diety typu Urinary, to mieszanie mu karmy nie wchodzi w grę; podobnie nie należy zdrowemu 6. miesięcznemu koty podawać diety weterynaryjnej bez potrzeby. Najlepiej byłoby żywić kotki podając im karmę pod kontrolą, kilka razy dziennie, a nie zostawiać im jedzenie na cały dzień z wolnym dostępem. Niestety często jest to trudne. Może udałoby się Wam ustawić kotom miski w różnych miejscach, tak żeby każdy miał swój zakamarek do posiłków.
    @szmergielekk jeśli kot wymiotuje lub ma jakiekolwiek inne negatywne objawy, to musisz koniecznie powiedzieć o tym prowadzącemu lekarzowi weterynarii. Być może jest to negatywna reakcja na leki/dietę, a może trzeba wykonać dodatkowe badania i sprawdzić, czy pozostałe narządy np. nerki funkcjonują prawidłowo. Musisz sobie przypomnieć, czy kotu wcześniej się to zdarzało, może np. się zakłaczył? Koniecznie jednak musisz to skonsultować.

    Odpowiedz
  12. mona pisze:
    16 sierpnia 2013 o 13:00

    Bardzo dobry artykuł.
    Jestem w trakcie leczenia mojego kota Badanie wykazało obecność struwitów. Kociak dostaje od tygodnia antybiotyk, preparat wzmacniajacy pęcherz i niestety muszę mu raz dziennie podawać no-spa bo cierpi.Dostaje karmę Urinary Royala. Drugi mój kot zaczął też podjadać Urinary. Z artykułu dowiedziałam się, że nie powinien jeść tej karmy. Mam pytanie. Jaką konkretną karmę mam dawać kotu zdrowemu i później temu, który jest obecnie chory? Do tej pory jadły Royala Neutered Young Male. Sądziłam, że podając tą karmę zapobiegnę problemom z pęcherzem.Niestety stało się inaczej. Dodam, że chory kot ma 1,5 roku a drugi 2lata. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  13. alam pisze:
    4 listopada 2013 o 21:33

    Witam serdecznie: mam kastrowanego kocurka, który zachorował mi na dolegliwości pecherza tzw SUK, chciałabym wiedzieć czy karma jaka w chwili obecnie dostaje (URINAL ROYAL)) może powodować wymioty, dodatkowo podaję karmę mąkrą równiez tej samej nazwy. Kocie jest pogodne, uwielbia zabawy no i oczywiście spanko. Czestow jego wymiotach znajduje się wydalona sierść. Wiem, że tak się oczyszcza ale dlaczego tak często, można powiedzieć że wymioty są codziennie. Przepraszam za chaos w moim uskarżaniu się, chciałabym pomóc mojemu ukochanemu pupilowi, pozdrawiam Alina M.

    Odpowiedz
  14. Ania pisze:
    27 listopada 2013 o 17:52

    Witam serdecznie! Czy Redakcja może doradzić cokolwiek na temat leczenia kotów naturalnymi sposobami? Czy w przypadku zapalenia pęcherza można podawać kotu zioła, napary, które pomagają człowiekowi?

    Odpowiedz
  15. m pisze:
    23 stycznia 2014 o 13:26

    Dzisiaj u mojej kotki lekarz zdiagnozował zapalenie pęcherza. A wszystko dlatego, że zaniepokoiłam się ilością (dużą) wypijanej wody, to było jedyne kryterium, bo kota załatwia się tylko na zewnątrz, w domu nie chce i już.

    Lekarz podkreślił, że BARDZO WAŻNE jest aby kotu dawać jeść tylko 2 razy dziennie, bo przez 3 godziny po każdym posiłku pH moczu wzrasta do zasadowego. Jeśli kot podjada całą dobę (jak mój do dzisiaj), pH w ogóle nie robi się kwasowe, a złowrogie bakterie rozwijają się do woli.

    Mam nadzieję, że da to komuś jeszcze do myślenia, pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Monika pisze:
      9 maja 2020 o 19:15

      Bardzo ciekawe. Jedyna rzecz stąd, której nie wiedziałam. Zastosuję.
      Miałam 2 kotki kiedyś. Kocurek po 3 latach życia zmarł na struwity:-( .
      Po kilku latach jego siostra też na to zachorowała. I miała stan zapalny lekki .
      Kilka miesięcy weterynaryjnej MOKREJ karmy plus mnóstwo picia ( zupy z rozrzedzonej mokrej karmy) plus codziennie 5 kropel cebionu do karmy dla zakwaszenia moczu.
      Badania potem wzorowe.
      Wróciliśmy do zwykłej nieweterynaryjnej karmy ale już drogiej i z dobrym składem i zawsze mokrej. Koniec z suchymi chrupkami!
      Plus nadal pilnujemy picia, robimy te zupki z karmy mokrej.
      Po roku, 2 latach robiliśmy kontrolnie badania i krysztalków nadal niet ale ph neutralne więc znowu dodajemy po 5 kropelek cebionu.

      Odpowiedz
  16. turmalinka pisze:
    28 lutego 2014 o 21:05

    Rok temu mojemu kotkowi wykryto w moczu struwity, dostawał karmę specjalistyczną, a potem mieszaną. Niestety od pół roku ma problemy z układem moczowym, u jednego weterynarza usłyszałam, że on ma już PNN i będzie gorzej, więc zmieniłam lekarza (polecany w Białymstoku). Pani doktor wykryła mu gronkowca złocistego oraz dodatkowo szczwiany, zaczęła leczyć kotka po konsultacji z nefrologiem i wyprowadziła w lepszy stan i wyleczyła gronkowca złocistego. Kocur miał karmę mieszaną s/d hills i purinę dla nerkowców (konkretne proporcje oraz leki), karma innych firm kotka uczuliła. W styczniu wprowadziliśmy mu c/d hills, ze względu na długi okres stosowania s/d hills (lekki wspomagające) i otrzymuje żurawinę w tabletkach (2 m-ce), czasem pojawiają się struwity, ale mocz kontroluję my co dwa tygodnie, krew co 2 miesiące (morfologia, biochemia, profil nerkowy) oraz usg w razie potrzeby. Mam również drugiego kotka, a właściwie kocicę, która jest zdrowa. Bardzo pilnuję by kocur jej karmy nie wyjadał, bo mu by zaszkodziła, a ona jemu. Koty mają konkretne pory posiłków oraz jedzą w innych pomieszczeniach, co bardzo to ułatwia kontrolę. Nauczyłam się żyć z kotem zdrowym i chorym, naprawdę prosto można rozwiązać sprawę karmienia. Gdybym miała brać kolejnego kota, to nie widziałabym problemu. Przy okazji nauczyłam się, żeby niczego nie ignorować a dobre żywienie kota to podstawa.

    Odpowiedz
  17. magda pisze:
    13 września 2014 o 13:18

    @Kasiulazz
    Zmień weterynarza. Wet nie może wiedzieć co się dzieje z kotem jeśli nie zrobił badań moczu i krwi. Ja miałam podobny przypadek z moją kotą. Najpierw zastrzyk potem pobranie krwi – okazało się że nerki w porządku. Potem mocz – okazało się że niskie pH więc tabletki i dieta. Później tylko sikała krwią jak się pozytywnie stresowała ale nie biegałam do weta bo następnego dnia przechodziło. Teraz jej robię co pewien czas badania. Kot żyje i ma się dobrze. Mój wet nie jest super znanym weterynarzem ale nie trzeba nim być żeby w przypadku problemów z moczem wiedzieć że należy zrobić podstawowe badania.

    Odpowiedz
  18. esti pisze:
    24 października 2014 o 18:10

    Przyczyny krew w moczu, zapalenie pęcherza, sikanie poza kuwetą ,brzydki kolor i śmierdzący mocz, ból przy sikaniu. Na PIASEK w pęcherzu moczowym( sparzona i wytarta do sucha cytryna + łyżka oliwy z oliwek + łyżka miodu(naturalnego). Dawkowanie kot do 7 kg łyżeczka strzykawką lub z palca do pyszczka 3-4 razy dziennie przez m-c. Po 10 dniach PIASEK zmniejszył się o połowę na usg.
    Na kamienie ( owoc róży ja kupuję dary natury w aptece zielarskiej) 2 łyżki zalać 200ml wody i gotować 15 min. Podawać 3 razy dziennie przez m-c ( 2 x 5ml strzykawką lub 10ml). Po 2 tyg wyniki poprawiły się kolor moczu, zapach. Do tego kociaki są na Hillsie urinary i royalu(na przemian). Lecze koty od marca, dużo stresów, płaczu i pieniędzy wydanych (moi lekarze też są super),ale pieniądze nie rosną na drzewach, a szkoda. Postawiłam na naturalne metody znajomego lekarza wet.,który leczy naturalnymi sposobami również i bardzo w nie wierzy. Pozdrawiam kociary i powodzenia.

    Odpowiedz
    • Dorota pisze:
      15 lutego 2017 o 17:20

      Witam a ile tej cytryny,cała wycisnieta czy tylko łyżka jak innych składników?

      Odpowiedz
  19. Marika1905 pisze:
    28 grudnia 2014 o 21:20

    Witam,mojemu kocórowi robia sie krysztalki w tym miesiacu drugi raz zatykaja mu przwod moczowy i musimy z nim jechac do weterynarza zeby mu wszystko wyczyscil,oczywiscie kot za kazdym razem jest usypiany a to napewno nie wplywa dobrze na niego,wiem ze kot za kazdym razem sie meczy bo nie moze oddac moczu i chcialam sie dowiedziec czy jest moze jakas mozlwosc aby zlikwidowac to raz na zawsze?kot ma diete i je tylko sucha karme.prosze o pomoc

    Odpowiedz
  20. gośka pisze:
    2 kwietnia 2015 o 09:16

    Mój kocurek, porzucona znajda przywieziona z wycieczki rowerowej, ma niecałe dwa lata a już piąty raz ma krwiomocz. Z pierwszym poleciałam szybko do Weta. Dał zastrzyki i tabletki, minęło. Ciągle jednak nawraca. Stosuję żwirek silikonowy (na szczęście starsza kotka także go zaakceptowała) więc już niewielka zmiana koloru moczu jest łatwa do zauważenia. Jak tylko pojawia się jakaś zmiana zwiększam podawanie mokrej karmy i dodaję do niej raz dziennie sporą szczyptę suszonej żurawiny. Żurawinę kupuję w sklepie ze zdrową żywnością aby nie miała żadnych dodatków i mlę ją w blenderze. Paczka kosztuje ok. 18 zł ale starcza na dosyć długo. Póki co pomaga i to dosyć szybko. Ale u niego nigdy jeszcze nie doszło do zaczopowania przewodu moczowego. Sika bez problemu tylko kolor moczu się zmienia. Z artykułu jedna wynika, że trzeba
    być ostrożnym żeby nie „przekwasić” moczu więc o podawaniu permanentnym nie ma chyba mowy. Może komuś przydadzą się moje doświadczenia, polecam. Jednak z „samoleczeniem” trzeba uważać żeby nie dopuścić do momentu krytycznego. Ja mam stały kontakt z Wetem i on zaakceptował moją metodę. Podkreślam jednak, że wymaga ona czujności i może być stosowana tylko na początku choroby no i musi być pewność, że chodzi o zapalenie pęcherza a nie o nerki. Jeśli nie zaskutkuje to należy natychmiast udać się do Weta.
    Pozdrawiam wszystkie Mruczki i dzielnych Właścicieli.

    Odpowiedz
  21. mm pisze:
    25 września 2015 o 10:01

    Witam, mój kot ma problemy z układem moczowym. Poprzedni weterynarz podawał mu jedynie zastrzyki a problem powracał co 2 tygodnie a kotek się męczył. Zmieniliśmy weterynarza, który stwierdził kamienie struwitowe w moczu, podał antybiotyk oraz furaginę i nospę. Zalecił karmienie kota karmą royal canin urinary high dilution, która ma rozpuścić te kamienie co robi poprzez zakwaszanie moczu. Zastanawiam się czy po odstawieniu karmy problem nie powróci. Teraz je royala ale kiedy wyzdrowieje mogę podawać mu karmę applaws suchą oraz mokrą animonda carny. Zastanawiam się czy kotki z takim problemem mogą jeść karmę bezzbożową i czy im nie zaszkodzi. Ewentualnie gdyby problem powrócił podawać kotu pastę zakwaszającą mocz i podawać mu tą wartościową karmę. Weterynarz mówi, że kot wcale nie potrzebuje tyle mięsa w składzie i że nie ma co na siłę kombinować. Jednak dla mnie bardziej logiczne jest to, że jest to zwierzę mięsożerne. Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się, że te wszystkie karmy są nic nie warte i warto poszukać innych – wartościowych.

    Odpowiedz
    • neu pisze:
      27 kwietnia 2016 o 21:29

      o to to to…. kot jako zwierze mięsożerne….ludzie dajemy się zwariować!
      Przeanalizujcie skład karm. Opracowania są dostępne w internecie. W zasadzie nie ma różnicy, czy karma jest z supermarketu czy od weterynarza, to są dla naszych kotów nic nie warte świństwa. A do tego jeszcze chrupki! – zbrodnia na kocie.
      Normalny zwierz, złapałby sobie coś co biega i zjadł – woda, mięso, flaczki i kostki. Zbóż byłoby tam tyle ile ew. mysz wsunęła przed śmiercią, a i myszy wbrew sądom wcale nie są zbożożerne.
      A tymczasem w puszkach jest 4% – czegoś co uchodzi za wkład mięsny – bo jest produktem odzwierzęcym – tyle wystarczy zawartości wg. przepisów, tylko problem w tym, że mięsa jest 0. Zamiast tego same odpady z zakładów, wypełniacze – mączki, popioły.. i…. chemia… która ma zanęcić zmysły kota, bo normalnie on by tego nie ruszył.
      Dlatego nasze zwierzęta chorują! Mój kot miał już takie uczulenie na ‚pokarm’, że pewnie by niedługo zszedł.
      Od dwóch lat dostaje mięso z dużą ilością wody – lub bardziej wywarów z warzyw, warzywa w ramach błonnika na dobrą kupę, tłuszcz – różne dobre oliwy, oleje, w ramach suplementów siemię i wapń. Przeszło uczulenie, odrosła sierść, przytył. Badania moczu nie są złe. Struwitów mniej niż ostatnio. Jeśli trzeba trochę dokwasić mocz – dostaje jakiś preparat z żurawiny.
      Kot to drapieżnik, a ludzie – omamiani reklamami i rożnymi przekazami lobby – robią mu krzywdę.
      Każdemu miłośnikowi kotów [zwierząt] polecam trochę pointeresować się tematem.
      Polecam też szukać lekarstw w naturze.
      Pozdr.

      Odpowiedz
      • Lilek pisze:
        26 grudnia 2019 o 07:26

        Bardzo madre podejscie do tematu!

        Odpowiedz
  22. sdsdsdssdsdsdsdsdsds pisze:
    4 listopada 2015 o 17:18

    sdssdsdss

    Odpowiedz
  23. :):):):):):(:(:(:(:(:( pisze:
    4 listopada 2015 o 17:22

    dzień dobry

    Odpowiedz
  24. gosiek pisze:
    22 kwietnia 2017 o 13:24

    witam czy jeśli mój kocur [ niecały rok] odda mocz raz na dobę to znaczy że jest zdrowy czy chory je mokrą karmę i surowiznę [ swieży surowy filecik wątróbke ] wczoraj drugi raz wysiusiał się po za kuwetką dzięki za odp. pozd. Małgorzata .

    Odpowiedz
  25. Natalia pisze:
    18 maja 2017 o 08:21

    Witam, 3 dni temu moj kocurek nie mogl sie wysikac, zawiezlismy go do weterynarza, ktory stwierdzil ze kot „przesadzil z ruja” i dal mu zastrzyk i antybiotyki. W domu kot zachowywal sie dziwnie, wysikal sie jakby woda?. A z pyszczka leciala mu slina. Rano nadal chodzil do kuwety, wyszedl na dwor i nie ma go juz od 2 dni 🙁 Wspomne ze wczesniej byl ten sam problem i ten sam wet dal mu zastrzyk i mniejsza ilosc antybiotyku. Boje sie ze sie po prostu zatrul… Czy to moze byc wina weterynarza, ktory nawet nie spojrzal na jego genitalia ani nie zrobil badan krwi?

    Odpowiedz
    • Natalia pisze:
      18 maja 2017 o 08:23

      Badan moczu*

      Odpowiedz
  26. OALLA pisze:
    15 lipca 2019 o 17:15

    ŚWIETNY ARTYKUŁ!
    NALEŻYCIE WSZYSTKOW WYJAŚNIONE!
    BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ I SZCZEGÓŁOWOŚĆ W NIM ZAWARTĄ,
    NP: (jeden z przykładów) : ROZRÓŻNIENIE KRYSZTAŁÓW WYTWARZAJĄCYCH SIĘ W ŚRODOWISKU ZASADOWYM I KWAŚNYM I ZWRÓCENIE UWAGI NA TO, ŻE RODZAJ KARMY POWINIEN BYĆ INNY W ZALEŻNOŚCI OD TEGO Z KTÓRYMI KAMIENIAMI MAMY DO CZYNIENIA, ŻEBY NIE NAROBIĆ WIĘKSZYCH PROBLEMÓW !! 😉 dziękuję !

    Odpowiedz
  27. ZałamanaMamaKotka pisze:
    30 kwietnia 2021 o 16:38

    Błagam pomocy🙏🏻 juz od roku struvity wykańczają nam kota,i nas.10.2020 najpierw amputacja penisa,miesiąc później otwieranie i usuwanie kamieni z pęcherza, i do dzis minimum 1 raz w miesiącu u weta. Urolog go juz badal, stwierdzono wlasnie cistitis,ze wrodzone problemy pęcherza, i przeadna produkcja kamieni i piasku, wage ma super,juz drugi rodzaj karmy urinary dostaje, i dzisiak znowu krew w moczu jak prawie co 2 miesiące. Błagam co mozemy jeszcze zrobić? On ma dopeoro 4latka,jest cudowny i tak cierpliwie znosi wszystko u weta. Błagam pomocy co jeszcze możemy wypróbować by wyeliminować produkcję tego piasku i struvitów. Błagam, wydalismy juz wszystkiego razem około 6tyś euro (mieszkamy w Niemczech) ale szukam pomocy juz na calym świecie, juz nie mam z czego płacić.zeby chociaz pomoglo cokolwiek to te pieniądze nie graly by roli.
    Blagam pomocy 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    Odpowiedz
  28. Majka Schmoelz pisze:
    25 października 2021 o 21:55

    A dlaczego wy proponujecie Royal Canin ,jak to najgorsza karma na świecie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Choroby pęcherza moczowego kotów cz.1
  • Następny wpis Skąd wziąć szczeniaka?
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • Basia o Żywienie kotów – podstawy
    • Sophia Malter o Oseski – jak odkarmić porzuconego kociaka
    • Kamila o Przewlekła niewydolność nerek (PNN) u psów
    • Julie Sweet o Pierwsze chwile kota w nowym domu
    • Anabel Anna o Choroby nerek u kotów
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2022 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.