Koty, psy, fretki, chomiki bez tajemnic

Sklep zoologiczny // Portal zoologiczny » Koty » Opieka nad kotem i jego pielęgnacja » Choroby pęcherza moczowego kotów cz.1

Choroby pęcherza moczowego kotów cz.1

36
  • przez Portal Zwierzakowo.pl
  • opublikowano w Koty · Opieka nad kotem i jego pielęgnacja · Zdrowie kotów
  • — 20 maja, 2009
choroby pęcherza u kotów
Choroby pęcherza moczowego kotów cz.1

Koty to zwierzęta o bardzo wrażliwym układzie moczowym, szczególnie często zdarzają im się choroby pęcherza moczowego oraz choroby związane z wytrącaniem się kryształów i kamieni moczowych. Zespół schorzeń układu moczowego, na który mogą składać się m.in. zapalenia pęcherza, krwiomocz, kryształy i kamienie, utrudnione oddawanie moczu określamy mianem syndromu urologicznego kotów (SUK, ang. FULD – feline lower urinary tract disorders).

Bezpłatny newsletter - najnowsze artykuły w twojej skrzynce.

Powodem zwiększonej zachorowalności na schorzenia układu moczowego może być m.in. skłonność genetyczna, zła dieta, otyłość, niedostateczna ilość ruchu, stres, mogą się do nich przyczyniać również infekcje bakteryjne. Niektórzy twierdzą, że na SUK chorują częściej koty kastrowane, ale nie jest to do końca prawda; choroby pęcherza rozwijają się często u mruczków otyłych, mało ruchliwych, które dodatkowo piją zbyt małe ilości wody.

Warto od czasu do czasu kontrolnie przebadać mocz naszego mruczka oraz robić to zawsze wówczas, gdy ma jakiekolwiek problemy z załatwianiem się. Koty mają bardzo wysoki próg bólu i bardzo często nie widać po nich, że są chore. Cierpiący na schorzenie pęcherza kot może w początkowej fazie bawić się, jeść i rozrabiać tak, jak jego zupełnie zdrowy kolega, dopiero obserwując zachowanie kota w kuwecie możemy odkryć niepokojące symptomy choroby.

Objawy problemów z pęcherzem

Zdrowy kot produkuje w dobę około 30-50ml moczu na kilogram masy ciała. Niektóre mruczki wolą załatwiać się raz lub dwa razy na dobę, inne odwiedzają kuwetę trochę częściej. Zbyt częste oddawanie bardzo małych ilości moczu oraz wszelkie trudności przy załatwianiu np. napinanie się, miauczenie, wychodzenie z kuwety i powracanie do niej, a także załatwianie się poza toaletą są powodem do niepokoju. W moczu chorego kota może pojawić się krew, która zabarwi żwirek np. na pomarańczowo; objawem schorzeń pęcherza może być również bardzo częste wylizywanie okolicy ujścia cewki moczowej lub brzuszka na wysokości pęcherza.

W przypadku jakichkolwiek problemów z załatwianiem się u kota zawsze w pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby pęcherza.Wielu właścicieli mówi o kotach oddających mocz poza kuwetą, że robią to złośliwie, niestety najczęściej przyczyną jest choroba pęcherza lub inny problem np. zbyt rzadko sprzątana toaleta, nieodpowiedni żwirek lub problem behawioralny. W przypadku, gdy nasz mruczek ma jakiekolwiek problemy z załatwianiem się należy jak najszybciej wykonać badanie moczu i skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Mocz zdrowego kota ma barwę słomkową lub intensywnie żółtą, jest przejrzysty, a jego gęstość względna wynosi 1,015-1,060kg/l. Odczyn pH kociego moczu jest dość wąski i powinien wynosić około 6-6,5, aczkolwiek zdarzają się mruczki, które bez problemów funkcjonują przy nieco wyższym i nieco niższym odczynie. Z drugiej strony część kotów przy pH 7 może mieć już wytrącające się w moczu kryształy.

W moczu zdrowego kota możemy znaleźć niewielkie ilości białka, czasem także leukocytów; nie powinno w nim być hemoglobiny, bilirubiny, urobilinogenu, czy glukozy. Zdrowe mruczki nie mają także w moczu żadnych osadów. Koty z zapaleniem pęcherza będą miały najczęściej podwyższoną ilość białka i leukocytów w moczu, mogą mieć również w nim krew, pH będzie zawyżone lub obniżone, a w osadzie mogą pojawić się bakterie lub kryształy. Każdorazowo wynik badania laboratoryjnego należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Konieczne badania, czyli jak złapać koci mocz

Największym problemem będzie oczywiście złapanie moczu naszego mruczka : ) Jest to często zadanie bardzo trudne, dlatego w skrajnych przypadkach możemy poprosić o pomoc weterynarza, który rozmasuje pęcherz kociaka i pobudzi wydzielanie moczu. Część lekarzy weterynarii pobiera mocz igłą bezpośrednio z pęcherza, takie działanie nie zawsze jest jednak konieczne.

Mocz łapiemy do specjalnego pojemniczka z apteki podkładając go bezpośrednio pod pupę kota lub za pomocą np. płaskiej wyparzonej łyżki. Jeśli jesteśmy opiekunami jednego kota można spróbować opróżnić kuwetę ze żwirku, wyparzyć ją i poczekać, aż zwierzak się załatwi, a następnie przelać zawartość kuwety do pojemniczka. W niektórych lecznicach można kupić specjalny żwirek do łapania moczu, który nie pochłania płynów i nim wypełnić kocią toaletę. Niestety w przypadku łapania moczu nie bezpośrednio od załatwiającego się kota niepewny może być wynik obrazujący, czy w moczu są bakterie, gdyż mogą one pochodzić np. z dna kuwety.

Musimy pamiętać, że mocz oddawany do analizy powinien być w miarę świeży, najlepiej od razu po złapaniu zawieźć go do laboratorium. Złapany mocz powinniśmy przechowywać w lodówce, niestety jednak nie ma sensu badanie moczu, który stał tam kilka godzin, bo zmienią się jego parametry. Badanie laboratoryjne możemy wykonać u lekarza weterynarii lub w zwykłym, „ludzkim” laboratorium, które z reguły jest nieco tańsze – prosimy wówczas o badanie ogólne moczu; bardzo ważne jest wykonanie badania mikroskopowego osadu. Z wynikiem analizy oraz mruczkiem udajemy się do gabinetu weterynaryjnego, tam być może zajdzie konieczność wykonania dodatkowych badań np. usg pęcherza lub badania krwi.

Bakteryjne zapalenie pęcherza

SUK najczęściej przybiera formę zapalenia pęcherza, któremu w wielu przypadkach towarzyszy wytrącanie się kryształów. Odpowiednie leczenie ustala lekarz weterynarii na wyników podstawie badań.Zapalenie pęcherza moczowego może mieć różne przyczyny, najczęściej mamy do czynienia z bakteriami lub tzw. idiopatycznym zapaleniem pęcherza, gdzie przyczyna choroby nie jest znana. W przypadku zakażeń bakteryjnych chorobę najczęściej szybko wyleczy odpowiednio dobrany antybiotyk. Ze względu na budowę anatomiczną (krótka i szeroka cewka moczowa) na bakteryjne zapalenia pęcherza częściej chorują kotki, bakterie mają po prostu łatwiejszy dostęp do pęcherza. Zwalczenie bakterii, które dostały się do pęcherza moczowego jest bardzo istotne, gdyż mogą one doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji np. na nerki, co prawda jest to relatywnie rzadkie, ale niestety możliwe. Oprócz antybiotyków często podaje się także pasty obniżające pH moczu; bakterie nie rozwijają się bowiem w środowisku kwaśnym.

Idiopatyczne zapalenie pęcherza

Zdecydowanie trudniejsze do leczenia są zapalenia idiopatyczne. W przypadku idiopatycznego zapalenia pęcherza musimy się liczyć z nawrotami choroby, a jej leczenie może być trudne ze względu na niewyjaśnioną przyczynę schorzenia. W zależności od objawów każdorazowo odpowiedni sposób postępowania ustali lekarz weterynarii. Bardzo często, oprócz innych leków, zaleca się podawanie preparatów zawierających glikozaminoglikany, które wzmacniają ścianki pęcherza moczowego.

Podobają ci się nasze artykuły? Polub nas na Facebooku.

W przypadku częstych i nawracających idiopatycznych schorzeń pęcherza część lekarzy weterynarii zaleca przejście na specjalną dietę np. Royal Canin Urinary, nie wszyscy eksperci jednak uważają, że jest to konieczne w przypadku, gdy kot nie ma w moczu kryształów. Wielu weterynarzy twierdzi, że tylko podawanie kotu dużej ilości mokrego pokarmu lub całkowite przejście na „mokrą” dietę jest gwarantem utrzymania zdrowego pęcherza mruczków z tendencją do jego idiopatycznych schorzeń. Kluczową bowiem sprawą w przypadku idiopatycznego zapalenia pęcherza, jak i wszystkich innych schodzeń tego narządu jest dostarczanie organizmowi dużej ilości wody. Niektórzy twierdzą, że średnia zachorowań na schorzenia pęcherza rośnie zimą i późną jesienią, kiedy jest chłodno i nasze domowe mruczki mniej piją.

Choroby pęcherza moczowego u kotów to temat bardzo obszerny, o każdym z poszczególnych schorzeń można niewątpliwie napisać spory artykuł. Nasza publikacja ma jedynie na celu zapoznanie Czytelnika z podstawowymi informacjami na temat SUK oraz zwrócenie uwagi właścicieli mruczków na to częste schorzenie. W części 2 omówione zostały problemy związane z tworzeniem się kryształów i kamieni moczowych.

Share

Tagi: choroby pęcherza kotchoroby pęcherza moczowego kotówkotkotykryształy u kotówstruwityzdrowie kotażywienie kastrata

Może cię zainteresować także:

  • Choroby nerek u kotów Choroby nerek u kotów 29 Cze, 2009
  • Kocie zmysły Kocie zmysły – jak kot postrzega świat 18 Lut, 2009
  • Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia Niesamowita moc naszych pupili, czyli dogo- i felinoterapia 16 Paź, 2012
  • Lista roślin niebezpiecznych dla kota Lista roślin niebezpiecznych dla kota 9 Wrz, 2009

36 Comments

  1. wanda4745 pisze:
    15 października 2011 o 14:04

    Witam,
    dziękuję bardzo za artykuł, jest pomocny i jasno napisany.
    Dziękuję! Wanda

    Odpowiedz
    • Daniel pisze:
      6 grudnia 2019 o 16:20

      Witam bardzo mi pomogliście pozdrawiam

      Odpowiedz
  2. Danusia pisze:
    23 listopada 2011 o 12:09

    Dziękuję za artykuł. Wiadomości są jasne i zwięzłe. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam. Danuta

    Odpowiedz
  3. loginHalina pisze:
    27 listopada 2011 o 16:07

    Dzikuje,w koncu dowiedzialam sie wszystkiego na ten temat a w Kanadzie tylko wydawalam ciezkie pieniadze na lekarzy.Jeszcze raz dziekuje.

    Odpowiedz
  4. Judytka_86 pisze:
    16 marca 2012 o 10:50

    W końcu odnalazłam konkretny artykuł z tym problemem:) Powinnam chyba częściej zmieniać żwirek w kuwecie i bardziej się skupić na Tolku, gdy tylko wypije jakiś płyn. DZiękuje:)

    Odpowiedz
  5. Madlen pisze:
    27 marca 2012 o 09:24

    Mój kot miał problem z pęcherzem kilka lat. Zawsze kończyło się na antybiotyku, badaniu moczu ( przy użyciu plastikowego żwirku… super sprawa). Problem pojawiał się często po tym jak spacerował po zimnym dworze.. Myślałam że to to… ale odkryłam że może to być wina żwirku silikonowego którego używałam długi czas.. Raz zauważyłam że mojemu kotu smakują te kryształki… Apeluje, zwracajcie uwage na żwirek jaki stosujecie… Od kiedy zaczęłam stosować żwirek ekologiczny problem z pęcherzem zniknął i od 2 lat wcale się nie pojawia chociasz kitek wychodzi czy zimno na dworze czy nie…

    Odpowiedz
  6. login pisze:
    1 grudnia 2012 o 20:30

    Witam!
    Artykuł krótki, zwięzły i na tematy, których szukałam na innych stronach i nie znalazłam nic kontretnego,aż dotarłam tutaj. Dziękuję!

    Odpowiedz
  7. loginzofia pisze:
    6 maja 2013 o 19:52

    wspanialy artykol ,bardzo mi pomogl ,moj kotek juz drugi raz ma zapalenie pecherza ,w styczniu i teraz poczatek maja robie wynik moczu ,bedzie jutro bede wiedziala co naprawde mu dolegaBARDZO DZIEKUJE ZA ARTYKOL

    Odpowiedz
  8. arko1960 pisze:
    7 lipca 2013 o 20:44

    dziękuję za artykuł-mam trzy letnia kotkę po kastracji-od dwóch dni zauważyłam częste chodzenie do kuwetki-dziś niedziela-jutro idę do weterynarza/jest smutna, śpi, ma podobne objawy co w artykule.

    Odpowiedz
  9. nessa pisze:
    22 października 2013 o 19:46

    łapanie moczu u kotów jest łatwiejsze niz opisane…u weterynarza można kupić specjalny żwirek – koszt ok 15 zl……kuwetę należny opróżnić, umyć, i wyparzyć wrzątkiem…po oschnięciu wsypujemy specjalistyczny żwirek i np…zamykamy kota z kuweta w kuchni wkładając kota co jakiś czas do niej. żwirek ten nie naciąga się moczem i nie barwi go, daje kotu odczucie ze to żwirek, tymczasem my możemy za pomocą pipety dołączonej do żwirku naciągnąć mocz do pojemnika, który również jest w załączeniu..i mamy próbkę do badania….należny pamiętać ze jeżeli nie zawozimy jej od razu na badanie to należny go przechowywać w lodowce

    Odpowiedz
  10. loginlucy pisze:
    4 lutego 2014 o 13:45

    czy jedzenie suchej karmy dla yorków przez kotke może miec jakikolwiek wpływ na to że kotka sika z krwią Kilka lat temu miała sterylizacje

    Odpowiedz
    • Semi pisze:
      26 września 2019 o 18:59

      Pod żadnym pozorem nie wolno karmić kotów karmą przeznaczoną dla psów. Nie jest odpowiednia ze względu na zupełnie inne wymagania kociego organizmu co do zawartości białka i innych ważnych składników (choćby tauryny). Podawanie psiej karmy kotu doprowadza do bardzo poważnych chorób. Przecież kot to nie pies.

      Odpowiedz
  11. uptka pisze:
    27 maja 2014 o 19:28

    od dwoch dni moja Kotka ma klopoty z siusianiem. Dzisiaj dostalam wynik analizy-w moczu sa krysztalty. Jutro mam przyjsc z kicia do weterynarza. Od 4 miesiecy uzywam wylacznie silikonowego gruzu, ale juz dzisiaj zamowilam gruz ekologiczny; myslalam o tym wczesniej ale komentarz Madlen mnie upewnil w wyborze. No i skoncze z sucha karma. Zobaczymy co lekarz jutro poradzi. Obawiam sie wydatkow ale co robic. Pozdrawiam goraco wszystkoe kocioluby.

    Odpowiedz
  12. Monika pisze:
    29 lipca 2015 o 05:44

    Witam mój kocur nie może zrobić siku w zasadzie odfaje ale tak kropelkowo ma mokry nos zimne uszy apetyt proszę mi powiedzieć co może mu dolegac

    Odpowiedz
    • Lena pisze:
      17 grudnia 2017 o 22:32

      Mój kot też ma straszny apetyt podczas tego zapalenia

      Odpowiedz
  13. manuela pisze:
    27 maja 2016 o 11:42

    Witam mam 2 miesięcznego kotka który wydaje kał przez cewke moczową niewiem dokładnie co jest przyczyną jedna sąsiadka powiedziała mi że kota mogło jakieś dziecko rzucic . Kot ma bardzo nabrzmiały brzuszek i boli go gdy się go dotyka nie chce byc brany na ręce i strasznie i przeraźliwie miałczy . Ma bardzo opuchniete okolice pupy NIEWIEM CO MAM ROBIĆ PROSZE BARDZO O POMOC?

    Odpowiedz
    • Lena pisze:
      17 grudnia 2017 o 23:02

      Nie znam się na tym ale może twój kotek jest w ciąży (o ile to kotka) albo ma coś z jelitami nie tak…Nie wiem

      Odpowiedz
  14. Durlo pisze:
    2 czerwca 2016 o 07:48

    Chyba najprosciej pojsc do weterynarza? Na co jeszcze czekasz

    Odpowiedz
    • Basik pisze:
      7 grudnia 2019 o 10:07

      Dzień dobry To bardzo dobry artykuł. Dotychczas nie wiedziałam że jest specjalistyczny żwirek ekologiczny dla kotow który pomoże nam złapać mocz na badanie, a właśnie pojawiła się taka potrzeba . Nasz pupil dzisiaj często wchodzi do kuwety i próbuje się załatwić, chyba ma parcie bo raz zrobił siusiu ale niewiele. Szkoda że nie polecacie jeszcze dobrego kociego urologa w Warszawie bo bylaby to pełnia szczęścia. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  15. Mariola pisze:
    27 września 2016 o 06:13

    Mariola proszeporadzcie co robic moj kot plami na czerwono lozkowizyta u weterynarza badanie moczu jest dobro niewiedza dlaczego tak siedzieje

    Odpowiedz
  16. Mariola pisze:
    27 września 2016 o 06:54

    Co robic Kot nadal plami rozowo niema kamieni niema piasku w nerkach czy Kotos wie co to Mose byc

    Odpowiedz
  17. Mariola pisze:
    27 września 2016 o 06:57

    Czy Kotos spatial sie ztakimi objawami

    Odpowiedz
  18. Gosiaczek pisze:
    27 listopada 2016 o 22:33

    Bardzo dziękuję za artykuł – rzeczowy. Moja kotka ma 4 lata. Ciężko miałam zdiagnozować skąd ta krew czy z odbytu czy z cewki moczowej – bo w tym czasie odrabaczałam kota :/ użyłam kamerki 🙂 wydalała jednak krwisty mocz średnio co 10 min ! Jutro idę na badanie tej cieczy przed samym weterynarzem! Zakupiłam ten żwirek którym również piszecie. Modlę się by to nie było coś mega poważnego tylko głupie bakterie 🙁 Z pewnością tutaj powrócę i wypiszę diagnozę i jak trwa leczenie mojej Mafiusi :*

    Odpowiedz
    • Dominika pisze:
      22 stycznia 2018 o 23:38

      Proszę o informację co z Twoim kotem i jak przebiegało leczenie. Moja kotka ma podobne objawy a do weterynarza idziemy dopiero jutro rano, jestem ciekawa co nas czeka…

      Odpowiedz
  19. kociara pisze:
    17 stycznia 2017 o 11:15

    mój kot nie mógł zrobić siku i na następny dzień poszliśmy do weta , niestety pod narkozą został opróżniony pęcherz i okazało się że kot ma zapalenie, mocz z krwią. Dwa dni później po badaniu krwi okazało się że nerki słabo pracują, prawie wogóle. Już 4 dzień jesteśmy na antybiotyku i kroplówkach. Kotek poczół się ciut lepiej, nawet zaczął jeść.Niestety dalej ma problem z dodawaniem moczu , czekamy jeszcze 4 dni na powtórne badania

    Odpowiedz
  20. Paulina pisze:
    6 kwietnia 2017 o 15:40

    Witam. Proszę mi powiedzieć jaki to antybiotyk ?
    Ppzdta6

    Odpowiedz
  21. Pyzka pisze:
    9 maja 2017 o 23:40

    Witam, jutro mija tydzień od operacji Rudego-kot 2 lata wykastrowany. Został potrącony przez samochód i dolna szczęka została złamana/wybita w dwóch miejscach, strasznie capiło z pyszczka.Rudy ma założone druty, jest w kołnierzu.Zaraz po operacji dostał leki przeciwbólowe i antybiotyk,Dwa dni po- ponowione zostały antybiotyki. Aktualnie dużo pije wody, ale nie widzę,aby oddawał mocz.Jest karmiony strzykawką-kocia mokra karma- około 4 razy dzienne, nie wymiotuje trochę mi wychudł,i ewidentnie ma brak apetytu . Ogólnie siedzi osowiały,ma nas wszystkich w nosie. Wiem,że jest jeszcze wcześnie od wypadku, trauma-działanie leków i tp.,ale martwi mnie,że nie widzę nigdzie oznak oddawania przez Rudego moczu.Dodam,że brzuch jest nawet miękki,a futerko w okolicach psik-psik ciągle suche,sierść po głaskaniu pod włos stoi jak drut .Martwię się-co mu dolega? U weta mam być za trzy dni.Czy ktoś umie mi wyjaśnić czy brak apetytu i skąpomocz lub jego brak w tym wypadku to oznaka czegoś poważnie grożnego?

    Odpowiedz
  22. AhurfChorIarom pisze:
    13 sierpnia 2017 o 09:26

    The ED resulting from that surgery might be either temporary or permanent. Use these circumspectly however, while they may lower glucose levels, that’s an undesirable effect that face men whose glucose levels are properly balanced.

    Odpowiedz
  23. beata pisze:
    11 listopada 2017 o 15:06

    Od jakiegoś czasu mój kociak siusia krwią jal mogę go wyleczyć i co mu dolega

    Odpowiedz
  24. Lena pisze:
    17 grudnia 2017 o 22:30

    Dziękuję serdecznie!artykuł jest bardzo pomocny.dowiedzialam się co jest na rzeczy.Nie wiedziałam że przyczyną zapalenia może być brak ruchu…Ale moja kotka jest aktywna około 2 nad ranem a przez cały dzień śpi..Jeszcze raz dziękuję <3

    Odpowiedz
  25. Lena pisze:
    17 grudnia 2017 o 22:41

    Mój kot właśnie jakieś 30 minut temu zaczął krwawić…Nie może się wysikac wydala z siebie jakies przezroczyste i czerwone galaretki jest godzina 22:37 więc o weterynarzu nie ma mowy..to coś poważnego czy nie muszę się martwić na darmo?jutro idziemy do weterynarza Ale boję się że coś może się stać..proszę o pomoc :(((((

    Odpowiedz
  26. Agnieszka pisze:
    27 kwietnia 2018 o 10:25

    problem u mojego kotka polega na tym ,że bardzo czuć go mocze, jest wykastrowany …proszę o jakąś podpowiedź …

    Odpowiedz
  27. agga pisze:
    29 stycznia 2019 o 19:34

    Bardzo ciekawy artykuł bardzo mi pomógł ,dziękuję 

    Odpowiedz
  28. Dorota pisze:
    27 lutego 2020 o 22:53

    Nasz kot często oddawał małe ilości moczu poza kuwetą, czasem z krwią. Było to dla niego bolesne. Terapia typowym w tych dolegliowściach antybiotykiem nie pomogła na krótko. Weterynarz zasugerował, że to mogą być problemy stresowe i zaczęliśmy mu dawać uspokajacze. Na dłuższą metę również nie przyniosło to rezultatu. Wtedy zrobiliśmy posiew moczu. Och, trudno było złapać mocz, nawet pobranie strzykawką z pęcherza było trudne, bo dwa razy posikał się zanim dotarł na stół weterynarza. W końcu się udało i okazało się, że to escherichia coli! Dostał celowany antybiotyk w zastrzyku długodziałającym i przez długi, długi czas problem się nie pojawiał.

    Odpowiedz
    • Marta pisze:
      30 listopada 2020 o 16:36

      Mój kot także ma stwierdzoną obecność bakterii coli. Powiedz mi proszę to był jednorazowy zastrzyk czy terapia długofalowa?

      Odpowiedz
  29. Anna pisze:
    1 lipca 2020 o 10:09

    Koty sikają poza kuwetką, bo skoro w kuwecie boli pupa, to kombinują gdzie indziej. Rozumują, że to wina kuwety. Takie mądralki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Poprzedni wpis Zapobieganie nadwadze u kotów
  • Następny wpis Choroby pęcherza moczowego kotów cz.2
  • Sklep zoologiczny

    Koniecznie odwiedź także nasz Sklep zoologiczny gdzie kupisz karmy i akcesoria dla swojego pupila.
    sklep zoologiczny
  • Kategorie na portalu

    • Bez kategorii (3)
    • Koty (35)
      • Felietony o kotach (1)
      • Inne artykuły o kotach (6)
      • Kocie ABC dla początkujących (18)
      • Koty dla początkujących (21)
      • Opieka nad kotem i jego pielęgnacja (13)
      • Wychowanie kota (3)
      • Zdrowie kotów (13)
      • Żywienie kotów (10)
    • Małe zwierzęta (3)
      • Myszy (2)
    • Psy (37)
      • Felietony z psami w tle (2)
      • Inne artykuły o psach (2)
      • Opieka nad psem i pielęgnacja (19)
      • Psy dla początkujących (24)
      • Wychowanie i tresura psa (10)
      • Zdrowie psów (17)
      • Żywienie psów (8)
  • Najnowsze wpisy

    • Jak bardzo aktywny powinien być pies?
    • Alergia u kota – wprowadzenie
    • Jak bawić się z kotem
    • Pies wegetarianin czy to możliwe?
    • Kot wegetarianin?
  • Najnowsze komentarze

    • Blankabb o Choroby nerek u kotów
    • Blankabb o Choroby nerek u kotów
    • Kiki o Wprowadzanie drugiego kota do domu
    • Lejla o Żywienie kotów – podstawy
    • Pytanoe o Podstawowe informacje na temat myszek
  • Kanały RSS

    • Najnowsze artykuły
    • Najnowsze komentarze

© Copyright 2021 Portal zoologiczny Zwierzakowo.pl. Typegrid Theme by WPBandit.