Opiekun tej kategorii
opiekun

Filtr produktów

Kategorie

Opiekun tej kategorii
opiekun

Fontanna dla kota


Dla wielu kotów picie wody postawionej kilka godzin wcześniej w misce jest zniechęcające – do tego stopnia, że kot jest gotowy szukać innych źródeł picia albo po prostu zrezygnować z zaspokojenia pragnienia. Ta ostatnia czynność jest szczególnie niebezpieczna z uwagi na możliwość odwodnienia, a także potrzebę zaspokajania pragnienia w przypadku jedzenia suchych pokarmów czy przyjmowania niektórych leków i przebycia niektórych schorzeń. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby pragnienie kota było zaspokajane zgodnie z jego potrzebami; jeśli miska się nie sprawdza, dobrym wyborem będzie fontanna dla kota. Woda płynąca w fontannie świetnie zaspokoi kocie pragnienie, jak również będzie dobrym materiałem do kąpieli łapek, uwielbianych przez niektóre koty. Dzięki specjalnej budowie fontanny dla kota woda przepływa przez odpowiednie filtry, dzięki czemu woda w obiegu jest oczyszczana, a to sprawia, że kot cały czas ma dostęp do czystego jej źródła.

Większości kotów potrzebne będą minimum dwie miski - jedna na wodę i jedna na suchą karmę. Jeśli planujemy podawać kotu także karmę mokrą, to warto kupić dodatkową, trzecią miskę. 

Dla kota najlepsze będą miski o pojemności 200-300ml. Miski mniejsze niż 200ml będą odpowiedniejsze raczej dla gryzoni i królików, miski większe będą się nadawały bardziej dla psów, aczkolwiek możemy rozważyć miskę o pojemności 400ml na wodę, szczególnie latem, gdy długo nie ma nas w domu i panują upały. 

Najtrwalsze i najprostsze w utrzymaniu czystości będą miski ceramiczne, one także najmniej wpływają np. na smak wody. Częstym wyborem są także miski metalowe, ale nie wszystkie koty lubią pić wodę z metalowej miski. Najtańsze są miski plastikowe, ale są one też najmniej odporne na zarysowania i dość szybko się niszczą.

Fontanna dla kota to urządzenie podłączone do prądu, które przelewa i fltruje wodę. Wiele kotów lubi pić wodę z kranu, więc fontanna, w której woda nieustannie krąży będzie dla nich doskonałym zamiennikiem. Woda z fontanny jest nieustannie filtrowana, co pozytywnie wpływa na jej czystość i smak. W przypadku wielu kotów używanie fontanny dla kota znacząco podnosi ilość wody wypijanej w ciągu dnia przez te zwierzęta.

Przeciętnie kot powinien wypijać około 60ml/kg masy ciała, co oznacza, że kot o wadze około 4kg powinien wypijać około szlkanki wody dziennie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że dieta znacząco wpływa na ilość wypijanej wody. Koty jedzące wyłącznie suchą karmę będzie pił nieco więcej niż kot, który zjada sporo mokrej karmy czy płynnych przysmaków. Jeśli nasz kot pije bardzo dużo wody może być to objawem choroby (cukrzycy, problemów z nerkami) i warto to skonsulotwać z lekarzem weterynarii.