Opiekun tej kategorii
opiekun

Kategorie

Opiekun tej kategorii
opiekun

Fontanna i miska dla kota


Fontanna dla kota oraz miska dla kota to niezbędne elementy wyposażenia kociej kuchni. Kocie łakomczuchy z pewnością byłby zainteresowane tym działem równie mocno, jak działem z karmą dla kota, w końcu każdy szanujący się kot musi mieć własną miskę, a najlepiej dwie - na jedzonko i wodę. Wiele kotów chętnie też pije wodę filtrowaną przez specjalną fontannę dla kota. Możemy wybierać pomiędzy miskami plastikowymi, metalowymi lub ceramicznymi. Miska dla kota jest łatwa do umycia, co ułatwia zachowanie czystości. Nasz mruczek będzie miał zatem zawsze gotowe naczynia na wielką ucztę. Dla kotów, które niechętnie piją wodę z misek możemy zakupić specjalną fontannę, która zachęca do picia poprzez nieustanny obieg wody.

Większości kotów potrzebne będą minimum dwie miski - jedna na wodę i jedna na suchą karmę. Jeśli planujemy podawać kotu także karmę mokrą, to warto kupić dodatkową, trzecią miskę. 

Dla kota najlepsze będą miski o pojemności 200-300ml. Miski mniejsze niż 200ml będą odpowiedniejsze raczej dla gryzoni i królików, miski większe będą się nadawały bardziej dla psów, aczkolwiek możemy rozważyć miskę o pojemności 400ml na wodę, szczególnie latem, gdy długo nie ma nas w domu i panują upały. 

Najtrwalsze i najprostsze w utrzymaniu czystości będą miski ceramiczne, one także najmniej wpływają np. na smak wody. Częstym wyborem są także miski metalowe, ale nie wszystkie koty lubią pić wodę z metalowej miski. Najtańsze są miski plastikowe, ale są one też najmniej odporne na zarysowania i dość szybko się niszczą.

Fontanna dla kota to urządzenie podłączone do prądu, które przelewa i fltruje wodę. Wiele kotów lubi pić wodę z kranu, więc fontanna, w której woda nieustannie krąży będzie dla nich doskonałym zamiennikiem. Woda z fontanny jest nieustannie filtrowana, co pozytywnie wpływa na jej czystość i smak. W przypadku wielu kotów używanie fontanny dla kota znacząco podnosi ilość wody wypijanej w ciągu dnia przez te zwierzęta.

Przeciętnie kot powinien wypijać około 60ml/kg masy ciała, co oznacza, że kot o wadze około 4kg powinien wypijać około szlkanki wody dziennie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że dieta znacząco wpływa na ilość wypijanej wody. Koty jedzące wyłącznie suchą karmę będzie pił nieco więcej niż kot, który zjada sporo mokrej karmy czy płynnych przysmaków. Jeśli nasz kot pije bardzo dużo wody może być to objawem choroby (cukrzycy, problemów z nerkami) i warto to skonsulotwać z lekarzem weterynarii.

Pokazuje 1 - 15 z 26 elementów