facebook

Artykuł

Artykuł opublikowany w działach: Psy dla początkujących, Opieka nad psem i pielęgnacja, Wychowanie i tresura psa

Zabawa z psem

ilustracja do artykułu: Zabawa z psem

Zabijamy nudę, czyli w co i czym bawić się z psem.

Czy zdarzyło ci się, że twój pies gryzł przedmioty przeznaczone nie dla niego, bądź ganiał rowerzystów? Takie m.in. są oznaki braku zabawy, której pies bardzo potrzebuje. Jak wiadomo psim przodkiem jest wilk, a jego udomowienie spowodowało zatrzymanie rozwoju tego zwierzęcia na etapie młodego wilka. Dlatego właśnie nasze psy pragną zabawy i wykazują do niej chęci.

Korzyści, jakie daje zabawa

Zabawa jest bardzo potrzebnym elementem ich życia, jest okazją do zbliżenia się z właścicielem, jednak bardzo ważna jest również zabawa z innymi psami - socjalizacja. W młodym wieku należy psu dawać możliwość zabawy z innymi psami, aby zaspokoić naturalną chęć walki i polowania. Wspólne zabawy z innymi psami czy właścicielem dobrze wpłyną na rozwój fizyczny, ale też psychiczny twojego czworonoga. Pies potrzebuje dużo ruchu i codzienne zabawy pomogą mu go zaspokoić. Bawiąc się z psem budujesz swój autorytet w jego oczach, ponieważ to ty dyktujesz zasady zabawy. Kiedy wychodzicie na dwór, aby pies załatwił swoje potrzeby, wykorzystaj ten czas na budowanie lepszych więzi, wykorzystuj specjalne zabawki, ale też przypadkowe drobne przedmioty.

Zabawki dla psów

Specjalne psie zabawki dostępne w sklepach możemy podzielić na:

  • zabawki do samodzielnej zabawy -  wszystkie te, do których pies ma dostęp na co dzień, np. Petstages Krążek z chorągiewkami;
  • gryzaki - przysmaki do gryzienia, np. takie z prasowanej skóry, ale także zabawki przeznaczone specjalnie do gryzienia, gryzaki są wykorzystywane przez psiaka często w czasie długich samotnych godzin spędzanych bez opiekuna;
  • zabawki do zabawy z właścicielem - część zabawek powinna służyć nam tylko i wyłącznie do wspólnej zabawy, powinny być dla psa wyjątkowe. Używanie tych przedmiotów tylko w określonej sytuacji powoduje wzrost atrakcyjności zabawy.

Przednie łapy wysunięte ku przodowi i położone na ziemi, tylna część ciała uniesiona jest ku górze to znak, że pies zaprasza cię do zabawy. W tym celu użyj swojej wyobraźni i to ty stań się przewodnikiem np. podczas spaceru możesz pozwolić psu przeskoczyć pień, wskoczyć na duży głaz, aportować patyki. Pies z takich drobnych czynności będzie odczuwał ogromną radość.

W co się bawić z psem?

Możliwości jest wiele, wszystko zależy także od wieku psa i jego kondycji. Najwięcej opcji mamy niewątpliwie podczas dłuższych spacerów. Z ciekawskim psiakiem pobaw się np. w chowanego - kiedy pies nie zwraca na ciebie uwagi ukryj się za drzewem lub innym przedmiotem, zacznij przywoływać psa, kiedy już cię odszuka nagródź go. Po otrzymanym smakołyku będzie wiedział, że twoje znikniecie nie jest niczym złym a wręcz przeciwnie, odszukanie i wędrowanie za głosem jest przyjemnością.

  • przeciąganie - psy bardzo lubią się siłować. Podczas takiej zabawy pies może powarkiwać, jest to oznaką podniecenia, a nie złości skierowanej do opiekuna. Zabawa w przeciąganie jest bardzo atrakcyjna, jednak jak się okazuje, behawioryści odradzają ją w przypadku niektórych psów, gdyż ryzyko agresji jest duże. Każdy właściciel zna swojego psa i wie na co może sobie pozwolić. Do przeciągania używaj: lin, bawełnianych sznurów, ringo, pluszowych zabawek.
  • ściganie - podczas tej zabawy pamiętaj, że to pies ma gonić ciebie a nie ty jego, ponieważ w nieprzewidywanej sytuacji lepiej żeby to nie on nie kazał za sobą podążać. Kiedy podczas zabawy pies zaczyna ci uciekć, odwróć się w drugą stronę i biegnij, zobaczysz jak szybko zacznie cie gonić. Psy bardzo to lubią.
  • tor przeszkód - mając do dyspozycji ogród, ustaw psu przeszkody ze zwykłych desek lub pni, wykop dołek, który będzie mógł przeskoczyć, możesz także zaopatrzyć się w tunel, co sprawia psu bardzo dużą przyjemność.
  • aportowanie - postaraj się psa uczyć od małego zwyczaju przynoszenia zabawki pod twoje nogi. Zabawa ta jest jedną z najpopularniejszych, używaj do niej różnego rodzaju zabawek (piłki, patyk, sznur bawełniany). Podczas aportu pies czerpie przyjemność z zabawy, a przy tym ma możliwość wybiegania się.
  • gryzienie - tę zabawę możesz wprowadzić jako pewnego rodzaju rytuał, ponieważ bardzo często zabawa ta przyda się tobie, kiedy pies zostanie sam i będzie mógł zająć się sam sobą. Od małego możesz bardzo łatwo nauczyć psa gryzienia, podczas kiedy zmienia on zęby mleczne na stałe i odczuwa wówczas dyskomfort. Pies będzie wtedy gryzł wszystko, zakup mu odpowiednie zabawki, które będą atrakcyjniejsze niż pilot od telewizora, czy ładowarka od telefonu. Zabawki przeznaczone do gryzienia muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów tak, aby nie rozpadły się za szybko i nie były szkodliwe dla naszego psiaka. Doskonałe będą np. zabawki Petstages z serii Orka. Bardzo dobrą samodzielną zabawą jest także wydostawanie smakołyków z odpowiednio do tego przystosowanych zabawek. Pamiętajmy jednak, aby porcję ukrytej tam karmy doliczyć do dziennej racji żywnościowej, aby nie przekarmić naszego zwierzaka.
  • polowanie na przedmioty/ tropienie - nie wszystkie psy przepadają za tego typu zabawami, ale rasy tropiące nie odmówią. Zacznij od drobnych poszukiwań, ukryj w pokoju ulubioną zabawkę pupila, zapytaj psa „gdzie jest zabawka” (nie od razu zrozumie), ale wtedy zacznij sam szukać tej zabawki, z entuzjazmem znajdź ją i nagródź psa za pomoc w poszukiwaniach.

Podczas zabaw nie przemęczaj psa, jeżeli nie ma siły zróbcie przerwę lub zakończce zabawę. Po wysiłku daj psu wody i czas na odpoczynek. Nie wszystkie psy lubią intensywną zabawę i nie wszystkie lubią każdą, to ty jako właściciel powinieneś wyczuć co lubi a za czym nie przepada twój pupil. Najważniejsze jest to żebyś rozumiał swojego psa, a wtedy wspólnie będzie wam łatwiej i przyjemniej.

Artykuł otagowany jako: wyprawka dla psa opieka nad psem zachowanie psa

Autor: Natalia Twardowska,

Miłośnczka psów oraz kotów. Zakochana w swojej suni po uszy; psiak towarzyszy swojej pani wszędzie, podczas podróży samochodem, rowerem, a nawet kajakiem.

Komentarze do artykułu

paulisiaczeq pisze:
Dziękuję za propozycję częstych zabaw z moim szczeniakiem

gość pisze:
dziekuje za podane informacje ale też pragnę sie przyczepić iż w ostatniej wzrotce jest błąd (lub zakończce) więc niewiem czy to dobrze jest napisane ale prosze to poprawić dla innych :-) z pozdrowieniami użytkownik (GOŚĆ)

Dodaj komentarz do artykułu

Imię lub nick, którym będzie podpisany komentarz
Na podany email wyślemy powiadomienia o odpowiedziach - twój email nie będzie widoczny dla innych
Przepisz TYLKO słowa z poniższego obrazka - wielkość litera nie ma znaczenia

Zobacz także podobne artykuły

Copyright © Zwierzakowo.pl Poznań 2009 - wszelkie prawa zastrzeżone