facebook

Artykuł

Artykuł opublikowany w działach: Psy dla początkujących, Zdrowie psów

Szczepienia psów

ilustracja do artykułu: Szczepienia psów

W jakim wieku, na jakie choroby oraz dlaczego warto zaszczepić psa? Pamiętaj, że wg prawa szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe!

Naszego czworonożnego pupila, niezależnie od wieku powinniśmy zaszczepić, co pomoże uchronić go przed wieloma groźnymi schorzeniami lub złagodzić przebieg choroby. Obowiązkowo wszystkie psy poddaje się szczepieniom na wściekliznę, pozostałe szczepienia są dobrowolne, ale warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i ustalić, na które choroby zaszczepić naszego psa.

Wśród chorób, na które szczepionki dostępne są w Polsce możemy wymienić: wściekliznę, kaszel kenelowy, nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, koronowirozę, wirusowe zapalenie wątroby. Niestety nie ma u nas w tej chwili szczepień przeciwko chorobom odkleszczowym, dlatego zawsze musimy pamiętać o stosowaniu preparatów ochronnych np. Frontline.

Dlaczego warto szczepić psa na wymienione wyżej choroby?

Wścieklizna jest bardzo groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Źródłem zakażenia mogą być różnego rodzaju ssaki – psy, koty, lisy, gryzonie. W Polce jak do tej pory nie udało się zwalczyć zupełnie wścieklizny. Choroba niestety nie jest uleczalna, zarażone psy zawsze umierają.

W przypadku nosówki najbardziej zagrożone są psiaki młode i starsze, choroba atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a śmiertelność zarażonych czworonogów jest dość wysoka. Parwowiroza jest chorobą wirusową bardzo często występującą razem z koronowirozą. Infekcja objawia się krwawą biegunką i osłabieniem. Szybkie podjęcie leczenia daje dużą szansę wyleczenia psów dorosłych, terapia jest jednak długotrwała. Choroby te są natomiast bardzo często śmiertelne dla młodych psów. Kaszel kenelowy natomiast jest chorobą wirusową układu oddechowego, pomimo tego, że jest on uleczalny może skutkować trwałym uszkodzeniem płuc naszego pupila.

Kolejną niebezpieczną dla psa chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby, które bardzo trudno się leczy, w przypadku przebiegu nad ostrego może ono doprowadzić do śmierci psa w ciągu doby. Wirusowe zapalenie wątroby jest schorzeniem rzadko spotykanym, w wyniku którego może dojść do uszkadzania tego narządu.

Ostatnią z wymienionych wyżej chorób jest leptospiroza, czyli grupa schorzeń wywołanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepienie ma za zadanie uchronić psa przed najbardziej popularnymi odmianami. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę, może prowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów. Leptospirozą mogą zarazić się ludzie.

Przeciwwskazania do szczepnienia

Generalnie nie powinniśmy szczepić zwierząt chorych – w przypadku chorób przewlekłych musimy skonsultować się z lekarzem weterynarii, czy podanie szczepionki jest zasadne i bezpieczne. Nie szczepimy także psów bardzo zarobaczonych, jeśli nas pupil nie jest regularnie odrobaczany musimy mu podać środek zwalczający pasożyty na tydzień przed szczepieniem. Suki ciężarne i bardzo młode szczenięta (od 6. tygodnia życia) również nie powinny być szczepione.

Kalendarz szczepień

Szczegółowe informacje na temat zasadności szczepienia naszego psa na daną chorobę oraz terminów podania szczepionki musimy uzgodnić z naszym lekarzem weterynarii. Najczęściej dostępne w Polsce szczepionki są tzw. skojarzonymi, co oznacza, że występują w formie jednego zastrzyku.

Osobno szczepimy psa na wściekliznę, możemy tego dokonać po ukończeniu 2. miesiąca życia, prawnie mamy na to 3 miesiące – każdy 5. miesięczny pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony na tę chorobę. W przypadku, gdy planujemy zagraniczny wyjazd z pupilem powinniśmy szczególnie uważnie pilnować terminów szczepień, w szczególności właśnie tego na wściekliznę.

Terminarz szczepień, jak już wspominaliśmy, każdorazowo ustalany jest z lekarzem weterynarii, jednak istnieją pewne wystandaryzowane terminy podawania szczepionek zależne od tego, w jakim wieku psa rozpoczynamy ten rodzaj profilaktyki.

Szczepienia tzw. wczesne – dla szczeniąt powyżej 6. tygodnia życia

Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy zaraz po ukończeniu 6. tygodnia życia, to terminarz jego dalszych szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:

  • 6-7 tydzień: nosówka i parwowiroza (szczepionka specjalnie dla szczeniąt)
  • 10-12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
  • 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

Szczepienia tzw. standardowe – dla szczeniąt powyżej 9. tygodnia życia

Jeśli nasz szczeniak zostaje zaszczepiony po raz pierwszy po ukończeniu 9. tygodnia życia, to terminarz jego szczepień wygląda mniej więcej w ten sposób:

  • 9-10 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby
  • 12-14 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

Szczepienia tzw. późne – dla psów, którym pierwsza szczepionka zostaje podana powyżej 12. tygodnia życia

  • 12. tydzień i później: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza
  • po 2-4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, koronowiroza

W międzyczasie podajemy oczywiście wspomniane szczepienie na wściekliznę. Szczepionki należy powtarzać co roku.

Możliwe reakcje niepożądane

Większość psów dość dobrze reaguje na podanie szczepionki, zdarzają się jednak mniej lub bardziej poważne reakcje niepożądane lub alergiczne. Powodem wystąpienia negatywnych skutków szczepionki są bardzo często: nieprawidłowe podanie zastrzyku lub źle przeprowadzony kalendarz szczepień, nadwrażliwość na składnik szczepionki, słaby układ immunologiczny zwierzęcia. W przypadku wystąpienia negatywnych objawów musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż zdarzają się bardzo ostre reakcje kończące się nawet śmiercią.

Do najczęściej spotykanych reakcji niepożądanych należą: apatia, senność, utrata apetytu, gorączka, wymioty i biegunka, bolesność w miejscu iniekcji, ropnie, zaburzenia koordynacji ruchowej, obrzęk pyska i ślinotok, agresja, miejscowe podrażnienie. W przypadku wystąpienia któregokolwiek w wymienionych objawów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, a także poprosić o zmianę szczepionki w przyszłości. Jeśli reakcje alergiczne powtarzają się przy podawaniu szczepionek różnych producentów musimy przedyskutować zasadność szczepienia naszego pupila; trzeba jednak podkreślić, że bardzo silne reakcje alergiczne zdarzają się relatywnie rzadko.

Artykuł otagowany jako: zdrowie psa

Autor: Redakcja, portal zwierzakowo.pl

Komentarze do artykułu

Natalia pisze:
Są tu przydatne informacje,ale ja chciałam się dowiedzieć co by sie stało ,gdyby pies został dwa razy zaszczepiony w ciągu roku ,ponieważ przygarnęliśmy psa i niewiemy czy był szczepiony.Pies jest rasy beagel.Prosze o odp.

"Albavet.medica"" pisze:
Witam. Jedna uwaga- szczepienie p/ko wściekliźnie nie musi być jako samodzielne szczepienie... Przede wszystkim nikt by nie dopuścił do "obrotu"szczepionek skojarzonych razem z tą p/ko wściekliźnie. Można więc łącznie lub oddzielnie zależnie od harmonogramu szczepień danego zwierzaka. pzdr.

grace pisze:
Czy mały piesek ktory przebywa głównie w domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzetami powinnien byc szzepiony poza wscieklizna na inne szczepienia ochronne?

zwierzakowo.pl pisze:
@Natalio najlepiej skonsultować się z prowadzącym lekarzem weterynarii, w takich przypadkach częstą praktyką jest założenie, że pies nie był szczepiony ustalenie dla niego indywidualnego kalendarza szczepień. @grace ogólnie to lepiej dmuchać na zimne i jednak pieska zaszczepić, niektóre z chorób mogą się okazać dla niego bardzo groźne. Piesek prawdopodobnie i tak będzie spędzał trochę czasu na dworze, dlatego będzie miał kontakt z innymi psami, nawet jeśli będzie on tylko krótkotrwały, to warto jednak zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami chorób.

ela pisze:
jak często trzeba szczepić psa kilkuletniego na wścieklizne?

Pasqd pisze:
Wie ktoś jak bardzo szkodliwa dla psa jest szczepionka na wściekliznę, która jest obowiązkowa? Wiem, że szczepionki zawierają trujące konserwanty i inne substancje typu formaldehyd czy rtęć oraz wiele innych, więc mały pinczerek, który przebywa w większości w domu i ogrodzie chyba nie powinien być szczepiony?

eryk pisze:
Gdzieś w internecie czytałem, że jeśli pies nie jest zaszczepiony to może dostać mandat(kolegium)za nie szczepienie.I tu nasuwa się pytanie jeśli przygarnąłem psa z ulicy, który kuleje na prawą tylną łapkę (cały czas mu coś przeskakuje)i zaprowadzę go do weterynarza (jak pies z ulicy to wiadome, że nie mam książeczki zdrowia psa ani pewności, że w młodości był szczepiony)czy będę musiał zapłacić mandat, kolegium? Nie chciałbym też psa oddawać do schroniska, bo za bardzo się do niego przywiązałem .

login pisze:
mam pytanie wyjeżdżam do Anglii 4 stycznia z sunią którą odbieram 23 grudnia i braknie mi kilku dni do tego czasu by suni mineło 21 dni kwarantanny od szczepienia na wścieklizne a motyw jest taki że dopiero 24 grudnia sunia będzie miała 12 tygodni cop mam zrobić mogą mi zatrzymać sunię na granicy? proszę o odpowiedź strasznie się martwię

zwierzakowo.pl pisze:
Pasqd - jeśli chodzi o wściekliznę, to lepiej psa zaszczepić, nie tylko on będzie bezpieczniejszy, ale także dla Ciebie będzie to lepsze rozwiązanie. Nawet w ogrodzie pies może spotkać się ze zwierzęciem chorym np. lisem. A jeśli przypadkiem dojdzie to pogryzienia kogoś przez Twojego psa, lepiej móc okazać dowód szczepienia zwierzaka na wściekliznę. eryk - setki osób przygarnia co roku porzucone zwierzęta. Nie sądzę, aby weterynarz w takim przypadku nakładał jakiekolwiek kary. Najlepiej zaprowadzić psa do weterynarza, opowiedzieć o okolicznościach, w jakich się go znalazło. Lekarz weterynarii dokładnie zbada zwierzę, oceni jego wiek i stan zdrowia, a także zaleci dalsze postępowanie np. rozpisze kalendarz szczepień.

zwierzakowo.pl pisze:
login - najlepiej skonsultować tę sytuację z lekarzem weterynarii, hodowcą oraz pracownikami jakieś placówki dyplomatycznej Wielkiej Brytanii na terenie Polski. Możesz zadzwonić do ambasady lub konsulatu i uzyskać szczegółowe informacje o postępowaniu na granicy w przypadku przewozu pieska. Polecam także konsultację z lek. weterynarii, być może zezwoli na wcześniejsze zaszczepienie psa lub podpowie, jak rozwiązać problem.

Kama pisze:
witam zaszczepiłam szczeniaka na choroby zakaźne (druga szczepionka). Wystąpiły silne reakcje alergiczne, dostał zastrzyk odczulający. Weterynarz powiedział, że spowodował on zahamowanie działania szczepionki. Czy muszę powtarzać drugie szczepienie? Jak szybko? dodam, że ojciec szczeniaka miał takie same reakcje ale jego wet nie szczepił ponownie gdyż uważał, że szczepionka nadal działa

Olczak pisze:
Hej. Moja koleżanka ma szczeniaka i zaczęła mu robić to wczesne szczepienie tylko zapomniała o 3 powtórzeniu i od wyznaczonej daty minął już miesiąc. Czy powinna teraz mimo wszystko iść i wykonać to szczepienie czy powinna już odpuścić?

monik pisze:
Witam 22.03.2014 kupila Yorka ktory mial szczepienie 12.03.2014 przeciw parwowiroze od "pseudohodowcy" wszystko bylo ok az do dnia 27.03.2014 pies zaczal sie zle czuc i zdchł okazalo sie ze na ta własnie w/w chorobe. Od momentu posiadania psa nie mial on u mnie zadnego kontaktu z innymi zwierzetami, nie wychodził na dwór. Sprzedawca ma duzo roznych zwierzat i mowil ze ten psie wychodził na dwor wiec pewnie u niego sie zaraził - tylko jak to udowodnic ? Czy bez umowy pisemnej kupna zwierzaka mam prawo sie starac o zwrot pieniedzy od sprzedawcy? Weterynarz powiedział ze musiałam juz kupic tego psa z parwowiroza.Prosze o pomoc

bocian1_8@wp.pl pisze:
bardzo dobry i fajny

ezio pisze:
Mam pytanie mam psa berneński pies pasterski ma rok i zachorował mi nie umi wstac na nogi, byłem u weterynarza i powiedział mi ze ma mało krwi ze jedyne wyjscie to go uspac zeby sie nie meczył i tereaz moje pytanie przed szczepieniem było wszystko normalnie szczepilismy go jak miał 11 miesiecy i asystentka weterynarza dała mu opdrazu naraz zaszczyk na wscieklizne i na nosówke po tym szczepieniu pis zaczoł sie dziwnie zachowywyac jest smutny nie chce jesc jak zje to zaraz wymiotuje a teraz juz nawet chodzic nie umie i powiedzieli ze ma straszne mało krwi i musi miec zrobiona transfuzje krwi ale nie wiadomo czy to wytrzyma i lepiej zeby go uspac. jakie sa szanse ze wyzdrowieje czy sie uda ta transfuzja i czy to moze byc przez to szczepienie ze wszystkie zaszczyki na raz? prosze o pomoc i szybkie odpisane bo czas tu sie liczy dla psiaka

Dodaj komentarz do artykułu

Imię lub nick, którym będzie podpisany komentarz
Na podany email wyślemy powiadomienia o odpowiedziach - twój email nie będzie widoczny dla innych
Przepisz TYLKO słowa z poniższego obrazka - wielkość litera nie ma znaczenia

Zobacz także podobne artykuły

Copyright © Zwierzakowo.pl Poznań 2009 - wszelkie prawa zastrzeżone