facebook

Artykuł

Artykuł opublikowany w działach: Psy, Psy dla początkujących, Zdrowie psów

Podstawy dbania o zdrowie psa

ilustracja do artykułu: Podstawy dbania o zdrowie psa

Szczepienie, odrobaczanie i zabezpieczenie przeciw pchłom oraz kleszczom, to podstawy dbania o zdrowie psiaka.

Psy mają zróżnicowane potrzeby, wynikające m.in. z rasy, rozmiarów, czy też preferowanej aktywności fizycznej. Spełnienie wszystkich wymagań wynikających z charakterystyki psa sprawia, że jest on szczęśliwy i czuje się dobrze u nas w domu. U podstaw dobrostanu każdego zwierzaka leży także dbanie o jego zdrowie. Istnieje kilka obowiązkowych działań profilaktycznych, do których należy: regularne szczepienie, odrobaczanie oraz zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami. Zdrowego psa powinniśmy raz w roku zaprowadzić do lekarza weterynarii, który naszego pupila zaszczepi, a także dokona oceny stanu zdrowia i w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Lekarz weterynarii powinien być również pierwszą osobą, do której zgłaszamy wątpliwości dotyczące stanu zdrowia naszego psiaka. Troska o te podstawy zdrowia psa pozwala, mu cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Szczepienia

Szczepienia to podstawy zabezpieczenia psa przed chorobami, zarówno tymi o łagodniejszym przebiegu, jak i takimi, które trudno jest wyleczyć, regularnie nawracają oraz prowadzą do śmierci zwierzaka. Odpowiednio prowadzony kalendarz szczepień jest na tyle ważny, że nie można go zaniedbywać, szczególnie jeśli chodzi o szczenięta, których odporność jest najmniejsza pomiędzy okresem odsadzenia a ostatnim cyklem szczepień.

Możemy wyróżnić kilka kalendarzy szczepień:

  • wczesny, najczęściej stosowany przez hodowców
  • standardowy
  • późny, na przykład w przypadku psów przechodzących choroby

Opiszemy tutaj standardowy kalendarz szczepień, jako że jest on zalecany i najczęściej przeprowadzany u szczeniąt. Podstawowy cykl szczepień składa się z pierwszej szczepionki na nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, wirusowe zapalenie wątroby oraz kaszel kennelowy, której podanie następuje około 9-10 tygodnia życia psa, zaś w 12-14 tygodniu życia psa powtarzany jest ten zestaw szczepionek z dodaną szczepionką przeciw koronowirozie. Zwykle szczepionki podawane szczeniętom są szczepionkami skojarzonymi, co oznacza, że w jednej ampułce występuje kilka szczepów przeciwciał lub osłabionych wirusów, wystarczy wówczas jeden zastrzyk. Następny cykl szczepień powtarza się co rok lub zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza weterynarii.

Szczepionka przeciw wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowa dla każdego psa, jej potwierdzenie powinniśmy mieć w książeczce zdrowia pupila.

Obowiązkowa dla psów szczepionka przeciw wściekliźnie – powinna być podana po zakończeniu 2. miesiąca życia psa, zaś przed ukończeniem 5. miesiąca; każdy psiak, który ma skończone 5. miesięcy musi mieć w książeczce wpisane szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepionka przeciw wściekliźnie jest jedyną obowiązkową dla każdego psa.

Nie powinniśmy szczepić psa, jeśli przechodzi on aktualnie jakieś choroby, o ile nie są to schorzenia przewlekłe jak na przykład niewydolność wątroby, jeżeli jest w okresie ciąży lub jeśli szczenię ma poniżej szóstego tygodnia życia. Za każdym razem szczepienie będzie poprzedzone ogólnym badaniem stanu zdrowia naszego pupila. Jeśli pies nie jest regularnie odrobaczany, na 10 dni przed szczepieniem należy go odrobaczyć. W przypadku uczulenia na jakiś składnik ze szczepionki, weterynarz powinien przy następnym szczepieniu zmienić preparat, którym szczepi psa. Czasami zwierzaki po szczepieniach są lekko ospałe lub mniej aktywne, zapytajmy lekarza prowadzącego o możliwą reakcję psa na szczepienie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zwierzaka po podaniu zastrzyku skonsultujmy się z weterynarzem.

Odrobaczenie

Odrobaczanie jest koniecznością w przypadku psa w każdym wieku – już nawet małe, około trzytygodniowe szczenięta można odrobaczać odpowiednio dobranym preparatem. Zapobiega ono nie tylko pogarszaniu się stanu zwierzęcia, ale również eliminuje groźbę zarażenia się od niego robakami – czy to przez inne zwierzęta, czy to też przez ludzi, szczególnie małe dzieci. Warto uświadomić sobie, że nieraz pasożyty wewnętrzne nie dają oznak swojej obecności, dopóki nie zatrują organizmu psa w takim stopniu, że toksyny zaczynają wpływać na układ nerwowy, pies może mieć drgawki, być osowiały, zataczać się. Dorosły pies dłużej może znosić obecność pasożytów, jednak szczenięta bardzo szybko mogą umrzeć z wycieńczenia – nieraz robaki, takie jak tasiemce czy glisty mogą dwukrotnie przekraczać swoją długością długość psa.

Istnieje wiele dróg zarażenia się pasożytami przez psy. Już podczas kopulacji, pies mający robaki może zarazić nimi sukę, zaś suka bardzo łatwo zaraża robakami szczenięta jeszcze kiedy przebywają w macicy, dlatego możliwe jest, aby urodziły się szczenięta zarobaczone. Dodatkowo, nie powinno się pozwalać psu jeść czegokolwiek co leży na ziemi podczas spacerów, bowiem jest to jedna z najczęstszych dróg zarażenia się pasożytami. Zarażać mogą również wszelkie owady, poprzez kontakt bezpośredni podczas ugryzień czy składania jaj, zarazić może się również jeden pies od drugiego, choćby podczas zabawy.

Regularnie odrobaczanie psów pozwala uniknąć zarażenia się pasożytami przez ludzi i inne zwierzaki. Profilaktyka jest szczególnie istotna, gdy pies mieszka w domu z małym dzieckiem.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nas pies ma robaki lub podejrzewamy, że może je mieć, należy zachować odpowiednie środki ostrożności, które zapobiegną naszemu zarażeniu. Należą do nich między innymi częste mycie rąk, wyparzanie psich misek i zabawek, a także ludzkich naczyń oraz szereg innych czynności, które mają na celu utrzymanie czystości. Lekarze weterynarii namawiają, aby podczas odrobaczania psa zastosować również ludzkie preparaty odrobaczające dla wszystkich członków rodziny, a także, jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę, aby odrobaczyć zwierzęta jednocześnie – to, że jedno z nich ma robaki oznacza, że prawie na pewno ma je również drugie.

Kalendarz odrobaczeń jest dosyć prosty – pierwsze odrobaczanie można przeprowadzić już kiedy szczenię ma 3 tygodnie, zaś do szóstego miesiąca życia dobrze jest odrobaczać szczenię co miesiąc. Działanie to ma na celu głównie zapobieganie rozwojowi larw glist. W przypadku psów dorosłych, odrobaczanie powinno się wykonywać co około 6 miesięcy, częściej jeśli pies ma duży kontakt z innymi zwierzętami, rzadziej jeśli ten kontakt jest mniejszy. Zawsze trzeba odrobaczyć psa po powrocie z wystawy czy wakacji, zaś w przypadku suk hodowlanych i reproduktorów, należy zadbać o częstsze, regularne odrobaczenia.

W przypadku wystąpienia wysokiego zarobaczenia u psa, na przykład psa schroniskowego czy zaniedbywanego, indywidualny tok odrobaczania zaleca weterynarz – najczęściej są to podzielone dawki leków, pozwalające na powolne zabijanie pasożytów, dzięki czemu pies nie ulega zatruciu martwymi pasożytami i pochodzącymi od nich toksynami. Czasem do leczenia włączane są również preparaty ułatwiające wydalanie, na przykład parafina.

Psy zaniedbane i zabrane ze schronisk należy odrobaczać ostrożnie i stopniowo. Zabicie jednorazowo zbyt dużej ilości pasożytów może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu obumarłymi pasożytami.

Zarobaczenia można uniknąć, przede wszystkim stosując się do kilku zasad. Po pierwsze, powinno się pamiętać o regularnych odrobaczeniach psa. Mięso podawane zwierzakowi nie powinno pochodzić z niewiadomego źródła, a przed podaniem warto je zamrażać na minimum 3 dni lub podgotować, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko wystąpienia robaków wewnętrznych. Następnie, należy ograniczać kontakty psa z psami wyglądającymi na zaniedbane oraz pilnować, aby nie zjadał na spacerach zarówno odchodów innych zwierząt, jak również rozmaitych śmieci, w tym też porozrzucanych po polach kości czy resztek zwierzęcych. Dobrze jest również regularnie myć i dbać o czystości otoczenia, w którym przebywa pies – wyparzanie misek, mycie zabawek, pranie posłania to podstawowe zabiegi, pozwalające utrzymać higienę wokół psa.

Same preparaty służące do odrobaczania wewnętrznego różnią się między sobą, jeżeli chodzi o formę, w jakiej podawane są psu, a także o spectrum działania. Zalecane jest podawanie psom preparatów o jak najszerszym spectrum, jednak w określonych przypadkach, kiedy stwierdzono występowanie jednego rodzaju robaków, należy stosować preparaty działające właśnie na tej rodzaj pasożytów. Leki odrobaczające spotykamy najczęściej w formie tabletek, podawanych psu bezpośrednio do pyska lub po rozkruszeniu dodawanych do pokarmu czy wody. Inną formą preparatów odrobaczających są te występujące pod postacią pasty, podawanej za pomocą tuby lub strzykawki bezpośrednio do pyska psa. Czasem można również spotykać zastrzyki odrobaczające, te jednak działają zwykle na określone pasożyty. Niejednokrotnie zdarza się, że odrobaczenie należy powtórzyć po okresie kilku dni do tygodnia.

Odrobaczenie psów powinno następować na około 10 dni przed szczepieniem, inaczej szczepienie będzie nieskuteczne. Wszystkie leki odrobaczające można dostać jedynie w gabinetach weterynaryjnych oraz stosować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii lub producenta. Preparat zawsze należy dopasować do masy i wieku psa.

Czytaj dalej artykuł

Artykuł otagowany jako: opieka nad psem zdrowie psa

Autor: Redakcja, portal zwierzakowo.pl

Komentarze do artykułu

login pisze:
Artykul zasluguje na pochwale,jest napisany rzeczowo i zrozumiale.

login2 pisze:
bardzo dobry artykul, polecam

login pisze:
polecam :)

dominikas pisze:
Przez ostatni czas mój pies się ciągle STRASZNIEEEE drapie nie ma minuty bez drapania proszę o podanie nazwy leku który by mu pomógł.

Zierzolub Peg pisze:
Dominikas przypadki drapania mogą być różne najlepiej skonsultować je z weterynarzem, może Twój pies ma chorobę skóry, a może jest alergikiem i ma źle dobraną karmę?

Dodaj komentarz do artykułu

Imię lub nick, którym będzie podpisany komentarz
Na podany email wyślemy powiadomienia o odpowiedziach - twój email nie będzie widoczny dla innych
Przepisz TYLKO słowa z poniższego obrazka - wielkość litera nie ma znaczenia

Zobacz także podobne artykuły

Copyright © Zwierzakowo.pl Poznań 2009 - wszelkie prawa zastrzeżone