facebook

Artykuł

Artykuł opublikowany w działach: Pielęgnacja kota i opieka

Pielęgnacja kociej sierści

ilustracja do artykułu: Pielęgnacja kociej sierści

Koty doskonale same dbają o swoje futerko, jednak nie zaszkodzi, gdy im w codziennej toalecie troszeczkę pomożemy.

Kocie włosy składają się głównie z białka zwanego keratyną; ponieważ dużą część dostarczanego organizmowi białka pochłania wzrost włosa, musimy pamiętać, że do pięknej, zdrowej sierści kota konieczne jest dobrej jakości białko dostarczane w odpowiedniej proporcji. Powierzania kociego włosa pokryta jest komórkami zachodzącymi na siebie, które odbijają światło dając efekt połysku. Matowy włos świadczy o uszkodzeniu tych komórek. Kocie futerko składa się z dwóch rodzajów włosa: podszerstka, krótkiego „puszku” oraz włosa okrywowego. Z każdego mieszka włosowego wyrasta około sześciu włosów (u ludzi jeden), a wokół nich rośnie krótszy podszerstek, taka budowa sierści zapewnia lepszą izolację przed zimnem. Oprócz podszerstka i włosów okrywowych koty mają jeszcze szereg włosów czuciowych – wibrysów. Wibrysy pełnią bardzo ważną rolę przy obiorze bodźców z otoczenia, a także ułatwiają kotu sprawne poruszanie się; sa one zlokalizowane na głowie, spodzie szyi, łapach, również wspaniałe kocie wąsy składają się z włosów czuciowych. Podobną funkcję co wibrysy spełniają rozrzucone po całym ciele pojedyncze włosy otoczone naczyniami krwionośnymi i nerwami.

Różne rasy kotów są przystosowane do życia w odmiennych warunkach środowiskowych, dlatego też jedne mają futro gęstsze i dłuższe, inne krótkie z mniejszą ilością podszerstka. Generalnie kocie futerko możemy podzielić zasadniczo na półdługie/długie (np. pers, norweski leśny) i krótkie (np. brytyjczyk i kot europejski), istnieją także rasy bezwłose.

Zgrzebło do pielęgnacji kociej sierści.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wyczesywanie. Do wyczesywania służy szeroka gama szczotek i grzebieni dla kotów. Szczotkę czy grzebień należy dobrać zawsze biorąc pod uwagę rodzaj sierści kota, a także jego upodobania.

Koty krótkowłose możemy czesać gumowymi szczotkami, metalowymi zgrzebłami lub grzebieniami w zależności od potrzeb. Musimy pamiętać, że gumowa szczotka z reguły będzie zbierała martwe włosy tylko z zewnętrznej ich warstwy, zgrzebło metalowe czy grzebień sięgną głębiej, ale będą wymagały dłuższego czesania.

Koty długowłose będziemy wyczesywać za pomocą zgrzebeł lub metalowych grzebieni o większym rozstawie ząbków, w przypadku takiej sierści bardzo ważna jest regularna jej pielęgnacja i zapobieganie tworzeniu się zbitych „kołtunów”, które później bardzo trudno rozplątać i najczęściej trzeba je wyciąć. Przed rozpoczęciem czesania możemy posypać sierść specjalnym pudrem, który ułatwi nam rozczesywanie, a także odświeży i oczyści futro.

Koty zasadniczo nie wymagają kąpieli. Kąpiel należy traktować jako ostateczność w wypadku, gdy kot nie może doczyścić futerka samodzielnie.

Zasadniczo kociego futerka nie ma potrzeby myć, koty radzą sobie doskonale same; czasem jednak zdarza się, że naszemu mruczkowi będzie potrzebna kąpiel. Należy pamiętać, że koty bardzo nie lubią wody i wykąpanie ich może stanowić duże wyzwanie. Przede wszystkim musimy zadbać o to, żeby nasz kot się nie przeziębił, dlatego nie wypuszczajmy mokrego kota z łazienki do pokoju, w którym jest chłodno. Woda do kąpieli kota powinna być lekko ciepła – nie lodowata, ale też oczywiście nie gorąca. Mokrego kota postarajmy się przetrzeć ręcznikiem, możemy przyspieszyć schnięcie futra delikatnie ogrzewając mruczka suszarką. Do kąpieli stosujemy specjalne szampony dla kotów, w przypadku kotów długowłosych możemy użyć odżywki. Na rynku dostępne są również specjalne szampony do mycia kota „na sucho”, mają postać pudru i służą do odświeżania sierści, nie będą natomiast pomocne w przypadku większych zabrudzeń np. u kotów przywiezionych ze schroniska.

pasta odkłaczająca dla kota
Pasta usuwająca kule włosowe z przewodu pokarmowego

Koty bardzo dobrze radzą sobie z pielęgnacją swojego futerka i nawet bardzo brudny kot przyniesiony do domu po kilkunastu dniach może doprowadzić sierść do porządku bez ingerencji człowieka, czasem jednak zabiegi pielęgnacyjne są wskazane. W okresie intensywnego linienia warto koty wyczesywać nie tylko dlatego, że zostawiają w mieszkaniu dużo włosów, ale również z powodu ryzyka „zakłaczenia” - kot wylizując się połyka włosy, jeśli jest ich za dużo, jego układ trawienny może sobie z nimi nie poradzić i zwierzak je najprawdopodobniej zwymiotuje. W skrajnych przypadkach może dojść do zablokowania układu wydalniczego i może być konieczna nawet operacja. „Zakłaczenia” możemy uniknąć wyczesując martwy włos, podając specjalne pasty odkłaczające lub karmę wspomagającą tranzyt kul włosowych np. Royal Canin Intense Hairball, Hill's Hairball Control, Pronature Hairball Control.

Zabiegi pielęgnacyjne w połączeniu z dobrą dietą oraz w razie potrzeby suplementacją, pozwolą zachować błyszczącą, piękną sierść, która jest niewątpliwie wizytówką każdego kociego eleganta.

Artykuł otagowany jako: opieka nad kotem pielęgnacja kota

Autor: Redakcja, portal zwierzakowo.pl

Komentarze do artykułu

Lila pisze:
Ja mam 2 koty,dachowce za schroniska, 5-6 miesięczne,siostra i brat.Kotka(Mufinka) myje się nienagannie, zawsze jest czyściutka, kocurek(Plujek) natomiast jest trochę mniej czysty( nie na tyle żeby go kąpać, ale żeby czesać to tak). Ma Bardzo gęstą sierść,oszacowałabym na pół długowłosą,nie ma lśniącego futra okrywowego,ale strasznie gęsty, puchaty podszerstek.Co mogę zrobić aby jego sierść zrobiła się tak błyszcząca jak u Mufinki? Jaką szczotkę polecili by mi państwo? PS:Artykuł świetny,dowiedziałam się tu kilku rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam :) 0_0 ;)

Dodaj komentarz do artykułu

Imię lub nick, którym będzie podpisany komentarz
Na podany email wyślemy powiadomienia o odpowiedziach - twój email nie będzie widoczny dla innych
Przepisz TYLKO słowa z poniższego obrazka - wielkość litera nie ma znaczenia

Zobacz także podobne artykuły

Copyright © Zwierzakowo.pl Poznań 2009 - wszelkie prawa zastrzeżone