facebook

Artykuł

Artykuł opublikowany w działach: Psy dla początkujących, Żywienie psów

Jak żywić psy ras mini i małych?

ilustracja do artykułu: Jak żywić psy ras mini i małych?

Niewielkie rozmiary psiaków ras małych i mini czynią z nich idealnych kompanów dla osób mieszkających w miastach lub w mniejszych mieszkaniach. Jak prawidłowo żywić pieska małej rasy?

Podstawowym elementem utrzymania dobrostanu zwierzaka jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Właściwie dobrana dieta pomaga zapobiegać różnym problemom zdrowotnym i utrzymuje organizm naszego pupila w dobrej kondycji. Najwygodniejszym i coraz popularniejszym sposobem żywienia psów jest podawanie im gotowej, suchej karmy.

Producenci karm suchych dbają o to by ich pokarm był nie tylko odpowiednio zbilansowany, ale także odpowiednio oznaczony, by jak najłatwiej dopasować karmę do potrzeb naszego pupila.
Większość producentów dzieli swój asortyment na karmy przeznaczone dla psów małych, średnich i dużych ras. Ostatnio, z uwagi na rosnące zainteresowane psami bardzo małymi, część producentów włączyła do swojej oferty pokarm dla psów ras bardzo małych. Karmy dla psów małych ras są przeznaczone dla psiaków, których masa ciała docelowo nie przekroczy 10kg.

Możemy oczywiście zdecydować się również przygotowywać posiłki samodzielnie w domu uwzględniając zapotrzebowanie żywieniowe naszego psiaka.

Dlaczego psy ras małych potrzebują innego pokarmu?

Aby zrozumieć w pełni dlaczego powinniśmy podawać naszemu pupilowi pokarm dostosowany do wielkości przyjrzyjmy się specyficznym potrzebom żywieniowym małych i bardzo małych ras.

Co wyróżnia małe psiaki?

 • mają wysoki metabolizm – zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas ruchu; oznacza to, że szybko trawią podany im pokarm. Ich zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% większe niż w przypadku dużych psów.
 • szczenięta ras mini oraz małych rosną o wiele szybciej niż szczeniaki psów większych ras – wiele z nich osiąga dojrzałość już w wieku 6-9 miesięcy.
 • często mają problemy ze strawieniem dużej porcji, z uwagi na to powinny być karmione 4-6 razy dziennie, nawet po osiągnięciu dojrzałości. mają niewielkie szczęki i zęby.

Jakie cechy powinna posiadać karma dla psa rasy mini?

Z uwagi na te specyficzne cechy pieski ras mini i małych już od najmłodszych lat powinny być karmione pokarmem, którego skład odpowiada na wyżej wymienione problemy.

Co powinno charakteryzować dobrą karmę dla psów ras małych?

 • wysoka zawartości dobrego jakościowo białka, które dostarcza energii i jest łatwostrawne.
 • duża dawka energii przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej porcji pokarmu. wzbogacenie o lekkostrawne składniki utrzymujące prawidłową florę jelitową w celu wspomagania trawienia.
 • niewielki rozmiar krokietów w przypadku karmy suchej.
 • zróżnicowanie pokarmu ze względu na wiek psiaka.

W diecie małego psa bardzo ważne jest zachowanie najwyższej jakości składników oraz dbałość o to, by podstawą żywienia była dobrze zbilansowana karma – nie należy w związku z tym podawać dużej ilości przekąsek.

Jeśli zamierzamy żywić naszego psa przygotowanym w domu jedzeniem powinniśmy wziąć pod uwagę wymienione wyżej specyficzne potrzeby oraz pamiętać, że przygotowane w domu jedzenie musimy uzupełnić preparatem witaminowym (przeznaczonym specjalnie dla małych psów) oraz wzbogacić je o kwasy omega-3 i omega-6.

Jak znaleźć karmę dla psa rasy małej?

Za psy ras małych uznajemy z reguły zwierzaki o masie (psa dorosłego) od 1kg do 10kg, przy czym część producentów wyróżnia jeszcze dodatkowo psy ras bardzo małych - od 1kg do 4kg, oferując specjalnie dla nich przygotowane karmy.

Pokarmy przeznaczone dla psów małych ras są przeważnie oznaczone jako Mini lub Small Breed, a dla ras bardzo małych jako X-Small lub Small; np. Acana Adult Small Breed, Royal Canin X-Small Adult.

Jak dopasować karmę do potrzeb naszego pupila?

Podawanie odpowiedniej karmy jest bardzo istotne, pokarm musi być dopasowany nie tylko do wielkości danej rasy, ale także do wieku psa, gdyż zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w czasie życia zwierzaka.

Karmy dla psów ras małych i bardzo małych są odpowiednio zbilansowane do potrzeb naszego pupila. Dodatkowo, dzięki dalszemu podziałowi karm ze względu na wiek zwierzaka oraz jego specyficzne potrzeby, możemy jeszcze lepiej dopasować pokarm do naszego psiaka.

Wybierając karmę dla pupila kierujmy się informacjami producenta na temat jej zastosowania, najczęściej można przyjąć, że:

 • dla szczeniaków najodpowiedniejsza będzie karma typu mini junior; np. Royal Canin X-Small Junior, Bosch Junior Mini.
 • dla psów dorosłych, które nie mają specjalnych wymagań żywieniowych dobra będzie karma typu mini adult np. Acana Adult Small Breed
 • dla psów dojrzałych i starszych szukajmy karmy typu mini mature/ageing; np. Hill's Mini Mature, Royal Canin Mini Ageing.
 • dla psów o innych specyficznych wymaganiach możemy znaleźć karmę odpowiadającą ich potrzebom; np. Royal Canin Mini Sterilised (dla piesków kastrowanych), Bosch Mini Lamm&Reis (dla psów o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym).
 • jeśli chcemy jeszcze lepiej dopasować karmę do specyficznych wymogów naszego rasowego psiaka możemy spróbować poszukać karmy przeznaczonej specjalnie dla wybranej przez nas rasy np. Royal Canin Yorkshire Terrier, Royal Canin Shih Tzu.

Jak dobrać karmę, jeśli pojawia się problem zdrowotny?

W momencie, gdy u naszego psa zostanie stwierdzony problem wymagający leczenia i podawania odpowiedniej diety warto skonsultować z lekarzem weterynarii podanie odpowiedniej karmy leczniczej.

W ofercie producentów karmy weterynaryjnej znajdziemy także szereg pokarmów odpowiadających na najczęstsze problemy zdrowotne psów małych i miniaturowych ras, np. Royal Canin Denta Specjal Small Dog (w przypadku problemów z jamą ustną), Royal Canin Urinary S/O Small Dog (w przypadku problemów z drogami moczowymi), czy Royal Canin Hypoallergenic Small Dog (w przypadku alergii pokarmowej).

Musimy pamiętać, że diety weterynaryjne przeznaczone są dla zwierząt chorych i nie należy ich podawać psiakom zdrowym, nawet w celach profilaktycznych. Odpowiednio zbilansowana karma bytowa jest najlepszą formą żywienia zdrowego pupila.

Diety weterynaryjne zawsze podajemy wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje problem i dopasuje karmę do schorzenia.

Wybierając odpowiednią karmę dla naszego małego pupila kierujmy się przede wszystkim informacjami producenta podanymi na opakowaniu. Musimy pamiętać, że pokarm powinien być dopasowany do wielkości i wieku naszego psiaka lub ewentualnie uwzględniać jego specyficzne potrzeby np. w przypadku psów kastrowanych, czy wrażliwych. Nawet pieski bardzo małych ras potrzebują odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z opiekunem oraz karmy, która będzie uwzględniała specyfikę ich budowy i metabolizmu.

Artykuł otagowany jako: żywienie psa karma dla psa

Autor: Redakcja, portal zwierzakowo.pl

Komentarze do artykułu

Maltańczyk pisze:
Artykuł super,bardzo fajny.Na pewno pomoże mi w wychowaniu mojego 11-tygodniowego psiaka-maltańczyka:).

Dodaj komentarz do artykułu

Imię lub nick, którym będzie podpisany komentarz
Na podany email wyślemy powiadomienia o odpowiedziach - twój email nie będzie widoczny dla innych
Przepisz TYLKO słowa z poniższego obrazka - wielkość litera nie ma znaczenia

Zobacz także podobne artykuły

Copyright © Zwierzakowo.pl Poznań 2009 - wszelkie prawa zastrzeżone